Karnegia olbrzymia, saguaro (Carnegiea gigantea) to gatunek sukulenta z rodziny kaktusowatych. Występuje w USA (Arizona, Kalifornia) i Meksyku. W mieście Tucson w Arizonie znajduje się Park Narodowy Saguaro, który został wyznaczony w celu ochrony tego gatunku. Kaktus saguaro jest symbolem stanu Arizona.
Karnegia olbrzymia jest największym kaktusem w Stanach Zjednoczonych. Jest to kaktus kolumnowy, z którego wyrastają rozgałęzienia zwane również ramionami. Na jednej roślinie może rosnąć ponad 50 ramion. Pierwsze boczne ramię może wyrosnąć w wieku około 75–100 lat, ale są również takie, którym nigdy nie wyrastają żadne ramiona. Dzięki rozwiniętym ramionom zdolność reprodukcyjna rośliny znacznie się zwiększa, ponieważ więcej wierzchołków prowadzi do większej liczby kwiatów i owoców. Kaktus ten rośnie powoli, ale zwykle żyje od 150 do 200 lat.
Obecnie największym osobnikiem rosnącym w Stanach Zjednoczonych jest roślina znaleziona w hrabstwie Pinal w Arizonie, mierząca 16,5 m wysokości, o średnicy korony 4,7 metra oraz obwodzie pnia 2,1 m.
Białe, woskowe kwiaty pojawiają się od kwietnia do czerwca. Otwierają się po zachodzie słońca, a zamykają po południu. Kwiaty zapylane są przez nietoperze i owady.
Rubinowoczerwone owoce mają od 6 do 9 cm długości i dojrzewają w okresie jesieni. Każdy z nich zawiera około 2000 nasion oraz słodką, mięsistą tkankę łączną. Owoc bogaty jest w wapń, fosfor i witaminę C. Owoce są trudno dostępne ze względu na wysokość rośliny oraz ostre kolce, dlatego zbiera się je za pomocą tyczki – drewniany drążek służy do zaczepiania i zbierania owoców. Zjadane są na surowo bądź zamieniane w syrop przez rdzenną ludność Tohono Oʼodhami i Pima.
Karnegia olbrzymia służy jako schronienie dla dzięciołów pustynnych (Colaptes chrysoides). W miękkim miąższu rośliny ptaki te żłobią obszerne dziuple, które później wykorzystywane są również przez pszczoły, sowy, sokoły, lasówki oraz strzyże. We wnętrzu dziupli latem panuje temperatura do 10℃ niższa niż na zewnątrz, a zimą o 10℃ wyższa. Jest to najlepszy dom dla ptaków w gorącej strefie klimatycznej.
Zgodnie z prawem stanu Arizona uszkodzenie lub zniszczenie jest nielegalne. Ścięcie kaktusa uważane jest za przestępstwo czwartego stopnia, z możliwym wyrokiem od 3 do 9 lat pozbawienia wolności.
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Karnegia_olbrzymia
- http://www.tygodnikplus.com/pl/n767/park-narodowy-kaktusow-saguaro
- Pavek, Diane S. (1993). „Carnegiea gigantea”. US Forest Service Fire Effects Information System. U.S. Department of Agriculture, US Forest Service, Rocky Mountain Research Station, Fire Sciences Laboratory (Producer); dostęp: 6.02.2023.
- „Saguaro Cactus Fact Sheet”. desertmuseum.org. Dostęp: 6.02.2023.
- Klingaman, Gerald (December 12, 2008), Plant of the Week: Saguaro Cactus, University of Arkansas, archived from the original on April 5, 2013; dostęp: 6.02.2023.
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: RoFra. Licencja: CC BY-SA 3.0 DE.