Fibik oliwkowy

Zobacz również

Fibik oliwkowy (Sayornis phoebe) jest niewielkim ptakiem reprezentującym rodzinę tyrankowatych (Tyrannidae). To gatunek monotypowy, co oznacza, że w jego obrębie nie wyróżnia się żadnych podgatunków. Ptak zasiedla głównie Amerykę Północną. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje go jako gatunek najmniejszej troski. Nie zagraża mu zatem w najbliższych latach wyginięcie.

Opis

Ptak zazwyczaj osiąga długość od 14 do 17 cm przy maksymalnej rozpiętości skrzydeł na poziomie około 28 cm. Dorosły osobnik zwykle waży około 21 g.

Głowa fibika oliwkowego jest dość duża. Jej zwieńczenie stanowi charakterystyczna grzywka. Grzbiet pokrywają szaro-brązowe pióra. Spód ciała jest natomiast znacznie jaśniejszy (choć tam również występują ciemniejsze plamki). W okresie lęgowym brzuch zwierzęcia przybiera biały kolor. Przez skrzydła biegną dwie jasnobrązowe pręgi.

Fibika oliwkowego można łatwo rozpoznać po ciemnym dziobie i braku otoczki wokół oczu. Ptak przesiadujący na gałęzi zwykle energicznie macha ogonem. Wydaje odgłosy brzmiące jak fiii -biii.

Siedlisko

Fibik oliwkowy jest świetnie przystosowany do życia w miastach. Zwykle jednak można go spotkać w lasach, zwłaszcza ciągnących się wzdłuż strumieni. Zasiedla także tereny rolnicze. Rzadko przebywa na otwartych przestrzeniach. Woli żerować na polankach pomiędzy drzewami, w zaroślach lub pod wystającymi skałami. Jednak w okresie migracji zimowej lub w czasie lęgowym można go często zobaczyć na obrzeżach lasów oraz w pobliżu zbiorników wodnych.

Rozmnażanie

Fibik oliwkowy zamieszkuje wschodnie rejony Ameryki Północnej. Jego obecności nie stwierdza się jednak w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Na miejsca gniazdowania wybiera sobie otwarte lasy, obszary rolnicze i przedmieścia. Z reguły lata w pobliżu wody.

Gniazda budują wyłącznie samice. Jako materiał budulcowy wykorzystują liście, mech i błoto zmieszane z sierścią zwierząt oraz łodygami traw. Matka składa zazwyczaj 5-6 jaj, których wysiadywaniem zajmuje się sama.  W karmieniu piskląt, które wykluwają się po około 2 tygodniach, pomaga jej jednak partner. Młode stają się zdolne do opuszczenia gniazda w trzecim tygodniu życia.

Dieta

W okresie letnim w skład diety fibika oliwkowego wchodzą rozmaite owady, na przykład osy, pszczoły, chrząszcze, muchy, pluskwiaki oraz koniki polne. Chętnie żywi się także pająkami oraz kleszczami. W chłodniejszych miesiącach preferuje pokarm roślinny. Spożywa wówczas owoce i jagody.

Migracja

Fibik oliwkowy to ptak wędrowny. Na zimę przenosi się do południowej części Stanów Zjednoczonych oraz do Ameryki Środkowej. Czasem można go także spotkać w zachodniej Europie. Do swoich miejsc lęgowych wraca w połowie marca. Opuszcza je natomiast na przełomie września i października.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami: 


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_phoebe [dostęp: 25.11.2024]

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: John Benson. Licencja: CC BY 2.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook