Kot tybetański (Felis bieti) to gatunek małego i dzikiego kota. Ma piaskowe futro, delikatne ciemne paski na pysku i łapach oraz czarne końcówki uszu. Występuje tylko na Wyżynie Tybetańskiej w zachodnich Chinach. Żyje na terenach trawiastych na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. Od 2002 roku jest uznawany za gatunek zagrożony.
Taksonomia
Nazwa naukowa Felis bieti została zaproponowana w 1892 roku przez Alphonse’a Milne-Edwardsa. Opisał go na podstawie skóry znalezionej w Syczuanie. Nazwa nawiązuje do francuskiego misjonarza Félixa Bieta. W 2007 roku kot ten został sklasyfikowany jako podgatunek dzikiego kota. Od 2017 roku uznawany jest za odrębny gatunek.
Cechy
Kot tybetański ma futro piaskowego koloru z ciemnymi włosami okrywowymi. Na pysku i łapach widoczne są ciemniejsze paski. Uszy zakończone są czarnymi końcówkami. Kot ma szeroką czaszkę i długą sierść między poduszkami łap. Brzuch jest biały, a łapy i ogon mają czarne pierścienie. Długość ciała wynosi 69–84 cm, a ogona 29–41 cm. Dorosłe osobniki ważą od 6,5 do 9 kg.
Występowanie i siedlisko
Kot tybetański występuje tylko w Chinach. Żyje na północno-wschodnim krańcu Wyżyny Tybetańskiej, zarejestrowany został we wschodnim Qinghai i północno-zachodnim Syczuanie. Preferuje stepowe tereny trawiaste, hale górskie i skraje lasów iglastych. Mieszka na wysokościach od 2500 do 5000 m n.p.m. Nie występuje na pustyniach ani w gęsto zalesionych obszarach.
Pierwsze zdjęcia dzikiego kota tybetańskiego zrobiono w 2007 roku. W maju 2015 roku zauważono i sfotografowano jednego osobnika na łąkach Ruoergai. Między jesienią 2018 a wiosną 2019 roku udokumentowano obecność kotów tybetańskich w regionie Sanjiangyuan.
Ekologia i zachowanie
Kot tybetański jest nocnym drapieżnikiem. Poluje na szczekuszki, gryzonie i ptaki. Okres jego rozrodu przypada na styczeń i marzec. Samice rodzą od dwóch do czterech kociąt w ukrytej norze.
Do 2007 roku kot tybetański był znany tylko z sześciu osobników w chińskich zoo oraz z kilku skór w muzeach.
Zagrożenia
Kot tybetański jest zagrożony z powodu zorganizowanego tępienia szczekuszek. Używane trucizny przeciwko tym zwierzętom zmniejszają populację ofiar i nie celowo zabijają również koty.
Ochrona
Wzmianka o kocie tybetańskim znajduje się w Załączniku II CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). W Chinach kota tego chronią przepisy takie jak Ustawa o Ochronie Zwierząt i Ustawa Leśna. Od 2002 roku figuruje na liście zagrożonych według IUCN.
W lipcu 2023 roku kot tybetański otrzymał obrożę GPS i został wypuszczony na wolność przez Centrum Ratowania i Hodowli Dzikich Zwierząt w Qinghai. Pięcioletni samiec został złapany w pułapkę na myszy. W czerwcu 2023 roku trafił do Centrum w celu leczenia rany łapy i rehabilitacji.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Turritopsis dohrnii
- Zebrasoma wielobarwna
- Bóg i ludobójstwo? Przegląd trudnych fragmentów Biblii
- Ludzkość od ośmiu do ośmiu miliardów w kilka tysięcy lat?
- Czy Biblia usprawiedliwia niewolnictwo?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_mountain_cat [dostęp: 11.10.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: 西宁野生动物园. Licencja: CC BY-SA 3.0.