Zebrasoma żaglopłetwa (Zebrasoma velifer) jest gatunkiem ryby morskiej zaliczanej do rodziny pokolcowatych (Acanthuridae). Ryba zasiedla rozległe wody Oceanu Spokojnego. Cieszy się dużą popularnością wśród miłośników akwarystyki.
Taksonomia
Zebrasomę żaglopłetwą początkowo określano łacińskim terminem Acanthurus velifer. Wspomnianą nazwę zaproponował Marcus Elieser Bloch. Badacz ten przygotował także pierwszą naukową charakterystykę ryby. Miało to miejsce w 1795 roku. W 1839 roku William do ogólnie obowiązującej klasyfikacji wprowadzono rodzaj Zebrasoma. Od tej pory rybę klasyfikuje się właśnie w tym rodzaju.
Opis zebrasomy żaglopłetwej
Kształt ciała zebrasomy żaglopłetwej przypomina dysk. Ryba ma stosunkowo wysoko umieszczoną płetwę grzbietową oraz odbytową. Przedstawiciele tego gatunku wyróżniają się ciekawym ubarwieniem. W ich przypadku na brązowym tle występują szaro-brązowe pasy naprzemiennie z żółtymi. Jasne paski widać także na ciemnych płetwach. Płetwa ogonowa zwykle przybiera żółty lub szaro-brązowy kolor. Białą głowę pokrywają liczne żółte plamki. Przez oko biegnie ciemna smuga. Młode osobniki można łatwo rozpoznać po intensywniejszej żółtej kolorystyce ciała. Większość ryb dorasta do około 40 cm długości.
Występowanie i środowisko
Zebrasoma żaglopłetwa pływa głównie w Pacyfiku. Jej liczne populacje obserwuje się w pasie od Wyspy Bożego Narodzenia po Pitcairn, Hawaje, Japonie oraz Australię. Jak dotąd, nie stwierdzono jej obecności w okolicach Wysp Marquesas. Często można ją spotkać w pobliżu Australii. Tam występuje od Wyspy Rottnest po Zatokę Moreton w Queensland. Młode osobniki chętnie przebywają w wodach o wysokim poziomie mętności. Zwykle pływają w bliskim sąsiedztwie raf koralowych.
Zebrasoma żaglopłetwa – biologia
Zebrasoma na ogół prowadzi samotniczy tryb życia. Niekiedy pływa parami. Do jej ulubionych przysmaków należą liściaste glony. Wykazuje wzmożoną aktywność w ciągu dnia. Tarło przypada na czas po odpływie.
Wykorzystanie
Zebrasomę żaglopłetwą z reguły odławia się jako rybę spożywczą. Dzieje się tak z uwagi na jej smaczne mięso. Niektóre złapane ryby przeznacza się też do hodowli w akwarium.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Pomurnik
- Sowa jarzębata
- Nurogęś – tracz nurogęś
- Co wiedziały starożytne cywilizacje? – cz. 1: Budownictwo
- Rasy ludzkie – co mówi nauka?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Sailfin_tang [dostęp: 20.01.2025]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Charles J. Sharp. Licencja: CC BY-SA 4.0.