Arotron wielki (Arothron stellatus) zwany też arotronem lub arotronem rdzawym, to ryba morska reprezentująca rodzinę rozdymkowatych (Tetraodontidae). Występuje ona głównie w płytkich wodach Indopacyfiku. Preferuje przede wszystkim tereny w pobliżu lagun i stoków raf od strony morza. Zazwyczaj pływa przy powierzchni wody.
Opis
Arotron wielki wyróżnia się imponującymi rozmiarami ciała. Niektóre osobniki mogą osiągać nawet 120 cm długości. Ciało ryby jest wydłużone. Kształtem przypomina ono kulę. Na szorstkiej i chropowatej skórze nie ma łusek. Płetwy grzbietowa i odbytowa są relatywnie niewielkie i wyróżniają się symetrycznym kształtem. Charakterystyczną cechą arotronów jest brak płetw brzusznych. Ryba ma dużą głowę oraz krótki pysk zakończony parą nozdrzy, a także otworem gębowym wyposażonym w cztery mocne zęby.
Poszczególne osobniki mogą mieć różne umaszczenie ciała. Zwykle waha się ono od białego do szarego, przy czym spodnia część ciała zazwyczaj ma jaśniejszy kolor. Tułów zdobią czarne kropki ułożone w harmonijnym porządku. Ich wielkość uzależniona jest od wieków ryby i jej rozmiaru. Im młodszy i mniejszy jest dany osobnik, tym większe kropki pokrywają jego tułów. Młode osobniki wyróżniają się także jasnożółtym ubarwieniem oraz ciemnymi plamami na brzuchu, które z czasem przekształcają się w kropki.
Występowanie i siedlisko
Zasięg naturalnego występowania przedstawicieli tego gatunku rozciąga się na wody tropikalne i subtropikalne, od Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego po Polinezję i południową Japonię. Ryba zasiedla także wody ciągnące się wzdłuż zachodnich, północnych i wschodnich wybrzeży Australii oraz otaczające Wyspę Lord Howe. Arotron rdzawy najczęściej przebywa na głębokości do 58 metrów. Często można go jednak spotkać również w płytkich strefach przybrzeżnych.
Zachowanie
W skład diety arotrona wielkiego wchodzą głównie żyjące przy dnie słonych zbiorników wodnych bezkręgowce. Zalicza się do nich przede wszystkim gąbki, glony, polipy koralowców, skorupiaki oraz mięczaki. Ryba wykazuje wzmożoną aktywność w ciągu dnia. Zazwyczaj prowadzi samotniczy tryb życia. Wykazuje też zachowania terytorialne.
Potencjalne zagrożenie
Arotron rdzawy wytwarza bardzo szkodliwą dla większości organizmów substancję – tetrodotoksynę. Największa jej ilość zlokalizowana jest w jajnikach, Jej śladowe ilości znajdują się również w skórze i wątrobie. Trucizna ta służy odstraszaniu drapieżników. W organizmie ryby pojawia się ona za sprawą bakterii produkujących tę substancję. Jako mechanizm obronny arotron wykorzystuje też zdolność do zwiększania rozmiarów swojego ciała poprzez połykanie wody lub powietrza.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Żuraw rajski – żuraw błękitny – żuraw Stanleya
- Sójka kanadyjska
- O tym, jak technologia z pomocą nauki wpływa na nasz świat
- Czym jest czarna dziura?
- Czy Ewangelie są pełne sprzeczności?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Arothron_stellatus [dostęp: 29.10.2024]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Diego Delso. Licencja: CC BY-SA 4.0.