Certa (Vimba vimba) jest gatunkiem ryby morskiej zaliczanej do rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Reprezentuje rodzaj Vimba. Należy do ryb anadromicznych, czyli dwuśrodowiskowych. Większość życia spędza w wodach słonych. Tylko na okres tarła migruje do rzek i jezior. Tam samice składają jaja, z których wykluwa się narybek. Młode osobniki po upływie określonego czasu wędrują do morza.
Cechy charakterystyczne
Certa wyróżnia się smukłą budową ciała. Przeciętni przedstawiciele tego gatunku mierzą od 20 do 35 cm długości przy wysokości wynoszącej średnio około 10 cm. Zdarzają się jednak również okazy osiągające długość przekraczającą 50 cm. Masa ciała większości osobników waha się od 700 do 1000 g. Tułów ryby jest wydłużony i bocznie spłaszczony. Głowa odznacza się czarnym ubarwieniem.
Pyszczek certy kształtem przypomina podkowę. Otwór gębowy z grubymi wargami usytuowany jest w dolnej części pyska. Rybę wyróżniają też relatywnie duże oczy. Płetwa grzbietowa składa się z 11 lub 12 promieni. Trzy z nich wyglądają jak kolce. Tuż za tą płetwą widać ostre łuski grzebieniowe. Płetwę odbytową pokrywa od 19 do 25 promieni, z których także trzy przybierają formę kolców. Na płetwie ogonowej zlokalizowanych jest natomiast 19 promieni. W zależności od wielkości danego osobnika w linii nabocznej znajduje się od 53 do 61 łusek.
Grzbiet certy ubarwiony jest na niebiesko lub ciemnoszaro, część brzuszna natomiast – podobnie jak boki ryby – odznacza się jaśniejszą, bardziej jaskrawą kolorystyką. Charakterystyczną cechą przedstawicieli tego gatunku są też żółte płetwy z lekko czerwonym odcieniem u nasady.
Występowanie
Certa zazwyczaj tworzy ławice złożone z wielu osobników. Kolonie tych ryb najczęściej można spotkać w dolnych odcinkach dużych rzek, uchodzących do Morza Kaspijskiego, Bałtyckiego, Czarnego oraz Północnego. Ich liczne populacje można spotkać w wodach okalających południowe wybrzeża Finlandii i Szwecji. Nie zauważono natomiast obecności cert w strefach przybrzeżnych Danii. Reprezentanci tego gatunku niekiedy zasiedlają także wody o niższym poziomie zasolenia.
Żywienie
Certy najczęściej przebywają w wodach w pobliżu brzegu. Tam też żerują. Ryby te zaliczają się do drapieżników. W skład ich diety wchodzą przede wszystkim larwy owadów i drobne zwierzęta wodne, takie jak ślimaki, robaki albo małże. Certy niekiedy odżywiają się także wodną roślinnością.
Rozmnażanie
Tarło u cert odbywa się na wiosnę. Zwykle rozpoczyna się ono w połowie kwietnia, a kończy w ostatniej dekadzie lipca. W tym czasie ryby migrują w górę rzeki w kierunku obszarów zasiedlanych przez pstrągi potokowe. Ubarwienie osobników płci męskiej ulega wtedy przeobrażeniu. Głowa i grzbiet ryby stają się wówczas ciemniejsze, a brzuch jaśniejszy. Także płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowe zyskują bardziej jaskrawe umaszczenie. Płetwy grzbietowa i ogonowa w okresie rozrodczym są natomiast czarne lub niebieskoczarne.
Samce i samice zazwyczaj kopulują ze sobą w pobliżu brzegów, pokrytych żwirem lub roślinnością. Certy składają ikrę złożoną z od 80 000 do nawet 300 000 lepkich jaj, których średnica wynosi około 1,4 mm. Jaja przez cały czas inkubacji pozostają przyczepione do piaszczystego lub żwirowego podłoża. Tam też rozwijają się młode osobniki po wykluciu. Dorosłe ryby natomiast po zakończeniu okresu tarła wracają do wód morskich.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Alka – alka krzywonosa
- Derkacz
- Pierścienie Saturna dowodem na młody wiek Układu Słonecznego
- Galaktyki z symulacji inne od rzeczywistych
- Teistyczny ewolucjonizm a śmierć zwierząt
Źródło
1. https://de.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A4hrte [dostęp: 05.11.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Amog. Licencja: CC BY-SA 2.5.