Aulostomus maculatus jest gatunkiem ryby należącym do rodziny rurecznicowatych (Aulostomidae). Charakterystyczną cechą przedstawicieli tego gatunku jest smukła sylwetka oraz lekko uniesiona ku górze szczęka. Ryba ta doskonale potrafi poruszać się w pionowej pozycji, co umożliwia jej skuteczny kamuflaż, szczególnie w środowisku, w którym dominują pionowe koralowce.
Opis
Dorosłe osobniki Aulostomus maculatus zazwyczaj osiągają długość około 91 cm. W niektórych zbiornikach wodnych można spotkać jednak mniejsze ryby (około 60 cm) lub nieco większe (do 100 cm). Głowa tej ryby jest spłaszczona, a długi pysk przybiera formę rurki. W otworze gębowym znajdują się małe szczęki, a pod nimi widoczny jest wyraźny wąs. Na płetwie grzbietowej znajduje się 24 kolce oraz 25 miękkich promieni. Zbliżoną liczbę promieni można zauważyć również na płetwie odbytowej. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona.
Ryba charakteryzuje się brązowym umaszczeniem. Po całym tułowiu ryby rozsiane są niewielkie czarne albo brązowe plamki. Czasem można spotkać osobniki ubarwione w bardziej jaskrawy sposób (np. na żółto albo zielono). Zdolność do zmiany kolorystyki ciała pozwala rybom łatwiej wtopić się w otoczenie. Głowę i boki ciala pokrywają układające się w poprzek srebrzyste pasy. Pod płetwą grzbietową i odbytową widnieje natomiast czarna pręga, która u niektórych osobników może mieć postać plamki. Na ogonie zwierzęcia także można zauważyć charakterystyczne plamki w liczbie jednej lub dwóch.
Występowanie
Aulostomus maculatus występują naturalnie w wodach Oceanu Atlantyckiego. Dotyczy to zwłaszcza zachodniej części tego zbiornika wodnego. Ryby te zamieszkują strefę przybrzeżną rozciągającą się od Florydy po Brazylię. Ich naturalnym siedliskiem jest też Zatoka Meksykańska i Morze Karaibskie.
Siedlisko i biologia
Aulostomus maculatus zalicza się do drapieżnych ryb. Podczas polowania najczęściej wykorzystuje strategię zaskoczenia. Najpierw wtapia się w ławice ryb roślinożernych. Następnie znienacka atakuje upatrzoną wcześniej ofiarę. Niekiedy przebywa wśród gorgonii. Przepływa tam w kierunku pionowym. Schwytane ofiary zostają wchłonięte przez otwór gębowy ryby. Aulostomus maculatus żywią się małymi rybami oraz skorupiakami. Wybierają głównie zdobycz przebywającą w pobliżu rozgałęzionych koralców. W skład ich diety wchodzą ponadto krewetki.
Rybom w szczególności zagrażają garbniki złote (Stegastes planifrons). Aulostomus maculatus często wybierane są bowiem na ofiary przez reprezentantów wspomnianego gatunku.. Członkowie rodziny rurecznicowatych w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa często łączą się w ławice z rybami Scarus iseri. To sprzyja także łatwiejszemu zdobyciu przez nie pożywienia.
Zastosowanie przez ludzi
Aulostomus maculatus odznacza się niewielkim znaczeniem komercyjnym. Osobniki zaliczane do tego gatunku odławia się głównie w celach hodowlanych. Mimo wszystko rybę tę jednak relatywnie rzadko spotyka się w akwariach – czy to prywatnych, czy też publicznych.
Ochrona
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje Aulostomus maculatus za gatunek najmniejszej troski. Oznacza to, że w najbliższym czasie nie grozi mu wyginięcie. Na ten stan rzeczy wpływa przede wszystkim zdolność reprezentantów gatunku do przystosowania się do życia w nieco innych warunkach środowiskowych niż pierwotne. Nie bez znaczenia jest też szeroki zasięg geograficzny występowania ryby.
Największe niebezpieczeństwo dla liczebności populacji Aulostomus maculatus stanowi notowany powszechnie w ostatnich latach spadek liczby raf koralowych i podwodnych łąk pokrytych trawą morską. Istotną rolę w tym aspekcie odgrywa także duża liczba drapieżników polujących na ryby należące do omawianego gatunku. Naturalni wrogowie Aulostomus maculatus zagrażają w szczególności młodym osobnikom.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Tapir amerykański – tapir anta – tapir grzywiasty
- Turkawka (zwyczajna)
- Życie na Wenus NIE odnalezione
- Słońce – wyjątkowa gwiazda
- Pozabiblijne świadectwa potopu
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Aulostomus_maculatus [dostęp: 27.12.2024]
© Źródło zdjęcia głównego: Animalia.bio. Autor: Nieznany. Licencja: CC BY-SA 3.0.