Albertaceratops
Albertaceratops to roślinożerny dinozaur z rodziny ceratopsów (Ceratopsidae). Powszechnie uważa się, że żył w okresie późnej kredy około 75-71 mln lat temu na terenach Ameryki Północnej. Jego nazwa rodzajowa Albertaceratops oznacza ‘rogatą twarz z Alberty’, co wzięło się od miejsca, gdzie znaleziono jego pozostałości.
Albertaceratops był niemałym czworonożnym dinozaurem rogatym o długości ciała około 6 metrów i wysokości około 2,5 metra. Ważył mniej więcej 4 tony. Jego szczątki znaleziono na terenie Stanów Zjednoczonych w stanie Montana oraz na terenie kanadyjskiej prowincji Alberta.
Szczątki albertaceratopsa zostały opisane w 2007 roku przez paleontologa Michaela Ryana. Odkryto jedynie pojedynczą kompletną czaszkę (sierpień 2001) i kilka innych pozostałości. Pierwotnie znany pod nazwą Meduzaceratops został później przemianowany na Albertaceratops nesmoi.
Jego czaszka była podobna do czaszek innych ceratopsów, takich jak znany Triceratops. Jednak nad oczami miał długie rogi, a jego kryza kostna także była okazała i zakończona rogami. Ponadto miał podłużną narośl kostną nad nosem zamiast jednego dużego rogu.
Jak większość ceratopsów, podejrzewa się, że albertaceratops był stworzeniem stadnym. Dinozaury te mogły używać swoich rogów do odstraszania drapieżników lub toczenia walk o samice. Czaszka albertaceratopsa posiadała dziwne z naszego punktu widzenia narośle, które mogło odgrywać rolę wabika w kontaktach pomiędzy osobnikami przeciwnej płci lub też odstraszacza, jeśli chodzi o tę samą płeć. Jednakże, tak jak w przypadku większości zwierząt kopalnych, ich behawior i etologia są niepewne i wymagają dalszych badań.
Źródła
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Albertaceratops
2. https://dinodata.de/animals/dinosaurs/pages_a/albertaceratops.php?q=albertaceratops