asd

Nitnikowce – nitkowce – drucieńce

Zobacz również

Nitnikowce, nitkowce, drucieńce (Gordiacea) to grupa pasożytniczych zwierząt, które zewnętrznie przypominają nicienie. Większość z nich ma długość od 50 do 100 milimetrów, ale w skrajnych przypadkach mogą osiągać nawet 2 metry długości i mają od 1 do 3 milimetrów średnicy. Robaki te można znaleźć w wilgotnych środowiskach, takich jak koryta wodne, baseny, strumienie, kałuże i cysterny. Dorosłe osobniki żyją wolno, natomiast ich larwy pasożytują na stawonogach, takich jak chrząszcze, karaluchy, modliszki, prostoskrzydłe i skorupiaki. 

Około 350 gatunków żyje w wodach słodkowodnych, a szacunki wskazują, że na całym świecie może być około 2000. 

Są tak rozpowszechnione, że kiedyś uważano, iż pojawiają się spontanicznie z końskich włosów, co jest odzwierciedlone w ich angielskiej nazwie „horsehair worms”.

Opis i biologia

Nitnikowce posiadają zewnętrzny oskórek bez rzęsek. Wewnątrz mają jedynie podłużne mięśnie i niefunkcjonalny przewód pokarmowy, brak im układów wydalniczego, oddechowego i krążenia. Ich układ nerwowy składa się z pierścienia nerwowego w pobliżu przedniego końca ciała oraz brzusznego pnia nerwowego biegnącego wzdłuż organizmu.

Reprodukcja odbywa się płciowo, z wewnętrznym zapłodnieniem jaj, które są następnie składane w galaretowatych strunach. Dorosłe osobniki mają cylindryczne gonady, które otwierają się do kloaki. Larwy mają pierścienie z hakami i sztylety, które prawdopodobnie służą do wnikania do żywicieli. Po dostaniu się do ciała żywiciela, larwy żyją w hemocelu i wchłaniają składniki odżywcze przez skórę. Rozwój do formy dorosłej trwa tygodnie lub miesiące, a larwa linieje kilkakrotnie podczas wzrostu.

Dorosłe osobniki żyją głównie w środowiskach słodkowodnych lub morskich, a samce i samice tworzą ciasne kulki (przypominające ciasny węzeł, jak węzeł gordyjski) podczas kopulacji. W przypadku gatunków, które pasożytują na pasikonikach i świerszczach, infekcja wpływa na mózg zainfekowanego owada, co sprawia, że owad szuka wody i się topi, umożliwiając w ten sposób powrót pasożyta do wody. Jeden z gatunków nitnikowca potrafi przetrwać nawet wtedy, gdy jego żywiciel zostanie zjedzony przez drapieżnika, wygrzebując się z jego wnętrza. Pasożyt ten wpływa na organy interpretujące światło, co przyciąga owada do poziomo spolaryzowanego światła, powodując, że wpada do wody i kończy cykl życiowy pasożyta.

Zarejestrowano kilka przypadków przypadkowego pasożytnictwa u kręgowców, w tym u psów i ludzi.

Nitnikowce3
Zdj. 1. Nitnikowce – nitkowce – drucieńce. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Bildspende von D. Andreas Schmidt-Rhaesa. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Ekologia

Dzięki pasożytowaniu na prostoskrzydłych, nitkowce mogą znacząco wpływać na ekologię. Badania w japońskim ekosystemie rzecznym wykazały, że drucieńce mogą powodować, że prostoskrzydłe są 20 razy bardziej skłonne do wejścia do wody niż niezainfekowane prostoskrzydłe; te stanowiły do 60% rocznego spożycia energii przez Kirikuchi char – endemicznej dla Japonii ryby. Brak nitnikowców w społecznościach nadrzecznych może prowadzić do tego, że ryby te zaczną bardziej żerować na innych wodnych bezkręgowcach.

Taksonomia

Drucieńce mogą być mylone z nicieniami. W odróżnieniu od nitnikowców, nicienie nie mają kloaki końcowej. Samce nicieni mają jedną lub dwie spikule tuż przed końcem ciała, a ich kutikula jest cieńsza, gładsza i ma jaśniejszy brązowy kolor.

Typ ten jest klasyfikowany w ramach kladu Ecdysozoa, który obejmuje organizmy przechodzące wylinkę, takie jak stawonogi. Najbliższymi krewnymi tych zwierząt są nicienie.

Relacje wewnątrz typu pozostają niejasne, ale wyróżnia się dwie główne gromady. W obrębie gromady Nectonematoida, która obejmuje pięć morskich gatunków, rodzaj Nectonema jest jedynym przedstawicielem. Dorosłe osobniki tego rodzaju są planktoniczne, a ich larwy pasożytują na skorupiakach dziesięcionogich, zwłaszcza krabach. Nectonematoida charakteryzują się podwójnym rzędem szczecinek pływnych wzdłuż ciała, a także grzbietowymi i brzusznymi pasmami naskórkowymi. Mają przestronny blastocel wypełniony płynem oraz pojedyncze gonady.

Z kolei pozostałe około 320 gatunków należy do gromady Gordioida. Dorosłe osobniki gordioidów żyją w wodach słodkowodnych lub w środowiskach półlądowych, a ich larwy pasożytują na owadach, głównie prostoskrzydłych. W odróżnieniu od Nectonematoida, gordioidy nie mają bocznych rzędów szczecinek; posiadają pojedyncze brzuszne pasmo naskórkowe, a ich blastocel jest wypełniony mezenchymą w młodych osobnikach, ale staje się przestronny u starszych.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Nematomorpha [dostęp: 03.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Markbenecke. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułLiliowce
Następny artykułKoralowce

Popularne artykuły

Spinochordodes tellinii

Spinochordodes tellinii to pasożytniczy robak, należacy do typu do typu nitnikowców. Jego larwy rozwijają się wewnątrz koników polnych.

Paragordius tricuspidatus

Paragordius tricuspidatus, należący do typu nitnikowców. Znany jest z tego, że potrafi manipulować zachowaniem swojego żywiciela.

Gordius

Gordius to rodzaj robaków należących do typu nitnikowców (Nematomorpha). Dawniej uznawano go za jedynego członka rodziny Gordiidae.
Skip to content