Chordodes formosanus

Zobacz również

Chordodes formosanus to pasożyt należący do grupy nitnikowców, którego żywicielem głównym jest modliszka. Mogą dorastać do 90 cm długości i stanowią poważne zagrożenie dla modliszek.

Morfologia

Chordodes formosanus ma na powierzchni sześć otoczek, przy czym samice mają dłuższe włókna na jej koronie. Samice mają zaokrąglony, lekko spuchnięty tylny koniec ciała, natomiast samce mają węższy.

Cykl życiowy

Chordodes formosanus zaczyna życie jako larwa w jelitach małych owadów, które są ofiarami modliszki. Po spożyciu przez modliszkę zakażonego owada, larwa robaka zaczyna rosnąć. Gdy osiąga dojrzałość, wydziela białka, które poniekąd przejmują kontrolę nad układem nerwowym modliszki, zmuszając ją w końcu do skoku do wody. Woda umożliwia robakowi wydostanie się z żywiciela, który po tym często umiera, pozostawiając za sobą pustą skorupę.

Specyficzność żywiciela

Informacje na temat żywiciela ostatecznego często są nieznane, gdyż nitnikowce znajdywane są zazwyczaj po wydostaniu się z gospodarza. Przypuszcza się, że zakres żywicieli jest ograniczony do jednego lub kilku gatunków.

Zasięg geograficzny

Chordodes formosanus występuje w Japonii i na Tajwanie.

Rozmnażanie

Nitkowce są rozdzielnopłciowe. Jaja są zapładniane wewnętrznie i składane w formie galaretowatych sznurów. Dorosłe osobniki mają cylindryczne gonady, które otwierają się do kloaki. Larwy mają pierścienie haczyków naskórkowych i zakończenia w formie sztyletów, które pomagają im wniknąć do ciała żywicieli. Po dostaniu się do wnętrza żywiciela, larwy żyją w hemocelu i pobierają składniki odżywcze przez skórę. Proces przechodzenia do formy dorosłej trwa kilka tygodni lub miesięcy, a larwy kilkakrotnie linieją w miarę wzrostu.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Chordodes_formosanus [dostęp: 09.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Fang-Yu, Shen. Licencja: CC BY 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook