Zdrowe relacje a zdrowie psychiczne: jak tworzyć zdrowe, wspierające związki

Zobacz również

Strona głównaZdrowieZdrowe relacje a zdrowie psychiczne: jak tworzyć zdrowe, wspierające związki

Tworzenie zdrowych i wspierających związków może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólne zadowolenie z życia. Relacje międzyludzkie są kluczowym elementem ludzkiego doświadczenia i odgrywają istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Choć niektórzy z nas należą do osób zamkniętych – a mówiąc psychologicznym żargonem: introwertycznych – czujących się dobrze w mniejszej ilości osób i w bardziej zamkniętym środowisku, to jednak bez wątpienia wszyscy pragniemy od drugiego człowieka zrozumienia, bliskości i tej upragnionej miłości, która jest kluczem do wszystkiego.

Jak więc tworzyć relacje oparte na tym, co pomaga podtrzymać ogień, nie pozwalając mu wygasać?

Znaczenie zdrowych związków dla samopoczucia

Zdrowe związki mogą i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie psychiczne na wiele różnych sposobów:

Wsparcie emocjonalne

Wspierający partner może być dla nas źródłem wsparcia emocjonalnego w trudnych sytuacjach. Wspólnie przeżywane radości i smutki mogą pomóc nam radzić sobie z wyzwaniami życiowymi. Świadomość, że nie pozostajemy sami w swoich problemach obniża napięcie i uspokaja. Ludzie boją się samotności, boją się, że nie poradzą sobie z pewnymi problemami, które wydają się ich przerastać.

Gdy pojawia się ktoś, kto wyciąga pomocną dłoń i mówi: ,,Będę z tobą niezależnie o tego, co cię spotka”, ten lęk automatycznie się zmniejsza, ponieważ wiemy, że kiedy znów będzie pod górkę, mamy do kogo się zwrócić. Wsparcie emocjonalne może też uratować życie. Dlaczego? Otóż ludzie, którzy są w depresji i posiadają pewne zaburzenia, ale też osoby mające myśli samobójcze, dzwoniąc na tzw. telefon zaufania i zwierzając się ze swoich problemów, gaszą ten pożar bólu. Czy dostrzegasz rangę otrzymywania wsparcia ze strony innych? Czasem zwykła rozmowa potrafi ratować życie…

Podniesienie nastroju

Satysfakcjonujący związek może przyczynić się do ogólnego podniesienia nastroju i uczucia szczęścia. Wspólne przeżywanie przyjemnych chwil i wspieranie się nawzajem może sprawić, że życie staje się bardziej pełne i satysfakcjonujące. To niezwykłe, kiedy ludzie mają możliwość dzielić się pięknymi chwilami. Kiedy tylko odniesiesz swój mały wielki sukces i masz szansę od razu podzielić się z drugą osobą – czy to przyjacielem, czy partnerem – ta radość staje się jeszcze większa, bo słyszysz, że twój bliski cieszy się razem z tobą i mocno trzyma za ciebie kciuki.

Mówią, że więcej radości jest z dawania, niż brania. A więc kiedy masz kogoś, kogo kochasz, bardzo lubisz i możesz dzielić się czymś wyjątkowym, widząc tę wdzięczność bliskiego i uśmiech bez wątpienia zatopisz się w szczęściu.

Lepsze zrozumienie siebie

My jako jednostki jesteśmy w stanie spojrzeć na swoje życie wyłącznie w subiektywny sposób. Kiedy dzielimy się z drugą osobą naszymi rozterkami, może ona nam przekazać zupełnie inną perspektywę. Dzięki temu mamy szansę spojrzeć z innej strony i być może szybciej rozwiązać problem. To, jak widzimy samych siebie, nierzadko odbiega od tego, jak inni widzą nas. Dostając informacje na temat niektórych naszych zachowań lub cech, o których być może nie mieliśmy pojęcia, zyskujemy szersze spojrzenie na swoje ,,Ja”,  a co za tym idzie pogłębiamy samoświadomość (czyt. rozumienie siebie, swoich motywów zachowań, emocji i myśli).

Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć siebie, pytaj bliskich, jak cię odbierają, jakie ich zdaniem masz wady i zalety. Choć możesz się z niektórymi rzeczami nie zgadzać, to bardzo dobry objaw, bo dzięki temu możesz zastanowić się, z czego wynika to, że ta osoba patrzy na ciebie w taki, a nie inny sposób. Czyż nie jest to ubogacające?

Elementy budowania zdrowych związków

Aby stworzyć zdrowy i wspierający związek, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

Komunikacja

Otwarta, szczera i pełna szacunku komunikacja jest podstawą udanego związku. Umiejętność słuchania i wyrażania swoich uczuć oraz potrzeb jest kluczowa dla budowania zaufania i bliskości między partnerami. Gdy przestajemy ze sobą rozmawiać, związek wygasa. Dzielenie się swoimi radościami i smutkami zbliża. To w taki sposób buduje się intymność. Zamknięcie na drugiego człowieka jest pierwszym krokiem do oddalania się od siebie.

Pamiętaj też, aby nigdy nie zamiatać problemów pod dywan. To właśnie wtedy najbardziej powinniście porozmawiać i jak najszybciej rozwiązać bolączki. Udawanie, że wszystko jest w porządku, sprawi, że problem zacznie narastać, a po kilku tygodniach, miesiącach lub latach jeszcze bardziej się spotęguje. Tylko że wtedy może być już za późno… Jeśli codzienna komunikacja jest oparta na szczerości, zrozumieniu, akceptacji i zaufaniu, zbuduje ona przyjaźń, dając poczucie spełnienia, a chyba na takich właśnie relacjach nam zależy.

Empatia i zrozumienie

Ważne jest, aby być empatycznym i starać się zrozumieć partnera. Staraj się zobaczyć sytuację z perspektywy drugiej osoby i okazuj wsparcie w trudnych chwilach. Staraj się nie oceniać i nie krytykować, ale zrozumieć swojego bliskiego. Wyjdź ze swoich butów i stań obok niego, a może wtedy zobaczysz, jak jest mu ciężko, jak został kiedyś zraniony i z czego wynika to, że zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Tylko i wyłącznie wtedy zrozumiesz lepiej, dlaczego twój przyjaciel, partner jest taki, jaki jest. Komunikacja oparta na empatii i zrozumieniu jeszcze bardziej zbliży was do siebie.

Zaufanie

Zaufanie jest fundamentem każdego zdrowego związku. Uczciwość, przejrzystość i konsekwencja w działaniach budują zaufanie i wzmacniają więź między partnerami. Kiedy do związku wkrada się podejrzliwość, poczucie bezpieczeństwa zaczyna maleć, a w zamian pojawia się kontrola i nieufność.

Jeżeli brakuje wam otwartości i szczerości w komunikacji, nie ma możliwości, aby zbudować zdrową relację. Kiedy tylko pojawi się choćby najmniejszy element, który budzi jakieś podejrzenia, momentalnie powinniście to przedyskutować, ponieważ gdy będzie to analizowane wyłącznie w twojej głowie, pytania zaczną narastać, a zaufanie spadać. Czy da się zbudować związek bez zaufania? Odpowiedź jest jednoznaczna.

Wspólne cele i wartości

Ważne jest, aby mieć wspólne cele i wartości, które pozwolą budować wspólną przyszłość. Dążenie do wspólnych celów może wzmacniać więź i zaangażowanie w związek. Możecie się różnić, mieć inne pasje, inny temperament. Możecie mieć inne zdanie na różne tematy, ale kiedy najważniejsze dla was wartości – takie jak np. rodzina (jej powiększenie bądź nie), poglądy religijne czy nawet polityczne – są całkowicie odmienne, a wasze podejście do życia w kluczowych obszarach się różni, relacja może nie przetrwać.

Dbanie o siebie i o związek

Zdrowy związek wymaga dbania o siebie i o swojego partnera. Pamiętaj, że czasem trzeba poświęcić trochę czasu dla siebie, aby być lepszym partnerem dla drugiej osoby. Bardzo zdrowym podejściem jest też dawanie poczucia wolności swojemu partnerowi. Co to oznacza w praktyce? Każde z was ma prawo do swoich własnych pasji, może spotykać się osobno ze swoimi przyjaciółmi, spędzić samotnie kilka godzin, a może i dni, gdy tego naprawdę potrzebuje, i to wcale nie oznacza zamykania się na swojego partnera. Jest to potrzeba wyciszenia się, aby z powrotem móc wrócić do codziennej rutyny. Dawanie sobie nawzajem takiej wolności opiera się w dużej mierze na wyżej wspomnianym zaufaniu.

Kiedy partner czuje się kontrolowany i niejako zamykany w klatce, narzucane ograniczenia spowodują oddalenie się od siebie nawzajem. Nie jesteście połówkami – jesteście całościami, które chcą być ze sobą, wzajemnie obdarowywać się miłością, ale również dbać o swoje własne potrzeby i nie zapominać o swoim zdrowiu mentalnym, które czasem potrzebuje pełnego wyciszenia w swoim i tylko swoim towarzystwie.

Podsumowując, zdrowe, wspierające związki mogą mieć ogromnie pozytywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i ogólne zadowolenie z życia. Budowanie satysfakcjonujących relacji wymaga zaangażowania, otwartej komunikacji i wzajemnego szacunku. Pamiętaj, że żaden związek nie jest doskonały, ale warto inwestować czas i wysiłek w jego rozwój, ponieważ może przynieść wiele satysfakcji i radości w życiu.

Natalia Tatarczuch
(Coach&Socjolog)

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook