Wielkanocna babka piaskowa bez glutenu

Zobacz również

Strona głównaKulinariaDeseryWielkanocna babka piaskowa bez glutenu

Wielkanoc to czas, kiedy tradycja spotyka się z nowoczesnością, a w kuchniach królują potrawy kojarzące się ze świętami i rodzinną atmosferą. W tym okresie przygotowujemy pyszne ciasta, które podkreślają wyjątkowość świątecznego stołu. Babka piaskowa to klasyk, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W ostatnim czasie ogromne uznanie zyskują sobie zwłaszcza słodkości w wersji bezglutenowej. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom możemy przygotować wypiek, który będzie równie smaczny jak jego tradycyjny odpowiednik. Jednocześnie doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które unikają glutenu w diecie.

Wegańskie ciasta stanowią zazwyczaj wyzwanie dla cukierników, którzy często zastanawiają się, jak nadać im optymalną puszystość oraz konsystencję. Mąka ryżowa, ziemniaczana i z ciecierzycy to składniki, które można z powodzeniem wykorzystać w tego typu wypiekach. Dzięki nim wielkanocna babka piaskowa zyska odpowiednią strukturę, a przy tym stanie się lekka i smaczna. Połączenie wymienionych produktów z naturalnymi słodzikami i zdrowymi tłuszczami, takimi jak olej kokosowy, sprawi, że ciasto będzie nie tylko pyszne, ale i niskokaloryczne.

Ksylitol, czyli zdrowszy zamiennik cukru, wraz z rodzynkami i ekstraktem waniliowym zapewnią wypiekowi słodki posmak. Babka piaskowa bezglutenowa to idealny wybór na wielkanocny stół. Takie pełne smaku i łatwe do przygotowania ciasto spełnia wszelkie oczekiwania osób będących na diecie bezglutenowej.

Warto pamiętać, że przyrządzenie wegańskich słodkości przebiega w nieco inny sposób niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wypieków. Mąki bezglutenowe mają odmienne od swoich pszennych odpowiedników właściwości, co może wpłynąć na wygląd i strukturę przysmaku. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wskazówki zawarte w przepisie, zwracając szczególną uwagę na konieczność przestrzegania wszystkich podanych proporcji. W osiągnięciu pożądanej konsystencji ciasta pomaga zwykle dodatek sody oczyszczonej i octu jabłkowego. Mleko migdałowe stanowi natomiast świetną alternatywę dla tradycyjnego mleka krowiego. Dodatkowo dzięki niemu wypiek zyskuje lekki orzechowy posmak.

Zanim zabierzemy się za pieczenie, przygotujmy wszystkie składniki. Przyrządzenie bezglutenowej babki piaskowej nie jest trudne, a efekt końcowy z pewnością zachwyci wszystkich łasuchów zarówno smakiem, jak i wyglądem. To doskonały sposób na uczczenie świąt wielkanocnych i sprawienie, by stół wypełnił się aromatem świeżo upieczonego ciasta.

Czas przygotowania: 55 minut.

Składniki

Składniki do przygotowania 1 babki (8-10 porcji ciasta):

  • 1 i 1/2 szklanki mąki ryżowej jasnej
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 szklanki mąki z ciecierzycy
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1/3 szklanki ksylitolu
  • 1/3 szklanki oleju kokosowego
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1 i 1/4 szklanki mleka migdałowego
  • garść rodzynek
  • 1 łyżka ksylitolu pudru

Przygotowanie

1. Mieszanie suchych i mokrych składników:

W dużej misce połącz mąkę ryżową, ziemniaczaną i z ciecierzycy. Wsyp sodę oczyszczoną. Całość dokładnie wymieszaj łyżką. Do osobnego garnka wlej mleko migdałowe, dodaj olej kokosowy, ekstrakt waniliowy oraz ocet jabłkowy. Zawartość naczynia wymieszaj i posłodź ksylitolem. Ponownie pomieszaj łyżką.

2. Łączenie suchych i mokrych składników:

Stopniowo dodawaj mokre składniki do suchych, cały czas mieszając aż do uzyskania masy o gładkiej konsystencji. Wsyp garść rodzynek i delikatnie wmieszaj je w ciasto. Dzięki nim wypiek nabierze dodatkowego smaku i słodyczy.

3. Pieczenie:

Dno formy do babki posmaruj cienką warstwą oleju kokosowego lub wyłóż papierem do pieczenia. Wlej do niej przygotowane ciasto. Wstaw naczynie do nagrzanego do 180°C piekarnika i piecz przez około 40 minut, aż babka nabierze złocistego koloru. Po upieczeniu wyjmij wypiek z piekarnika i odstaw na kratkę, aby wystygł. Dopiero po całkowitym wystudzeniu można go wyjąć z formy.

4. Serwowanie:

Babkę możesz podać w formie klasycznej, posypaną ksylitolem pudrem lub udekorować ją polewą z gorzkiej czekolady. Ciasto podziel na mniejsze porcje i ułóż na talerzykach.

Smacznego!

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook