Ptak pływak i podwodny spacerowicz

Zobacz również

Strona głównaZiemia i kosmosBiologiaPtak pływak i podwodny spacerowicz

Pluszcz zwyczajny jest narodowym ptakiem Norwegii. Wygląda zupełnie zwyczajnie – krępa sylwetka, kulisty tułów, krótkie i zaokrąglone skrzydła, krótki i zadarty ogon – jednak zachowuje się zupełnie niezwyczajnie!

Ptak „wodny”

Pluszcz został stworzony do żerowania pod wodą – stworzony, gdyż ewolucyjni naukowcy nie potrafią w żaden sposób wyjaśnić, jak powstał jego niezwykły sposób zachowania. Pluszcz nie żeruje tak jak na przykład kaczka. On zanurza się, wiosłuje, a nawet lata i chodzi pod wodą, aby zdobyć swój posiłek, i jest niezwykle zręczny w swoich podwodnych wyczynach. To jedyny ptak śpiewający, który potrafi dobrze nurkować i pływać.

Takiego zachowania nie można wytłumaczyć przypadkowo nabytymi nawykami metodą prób i błędów, ponieważ jeden błąd wystarczyłby, aby uniemożliwić dalszą reprodukcję – podobnie jak w przypadku innych zwierząt, które w sposób celowy i z korzyścią wykorzystują swoją opatrznościową anatomię i fizjologię1.

Pluszcz zwyczajny jest całorocznym mieszkańcem całej Norwegii2. Jego główne źródło pożywienia znajduje się w świeżej bieżącej wodzie, a Norwegia zapewnia mnóstwo szybko płynącej świeżej wody. Topniejący górski śnieg spływa do morza obficie w wodospadach, potokach, szczelinach skalnych i innych ścieżkach odpływowych. Ptak ten ma więc możliwość zanurzania się w słodkiej wodzie i „spacerowania” po korytach potoków celem łowienia podwodnych larw owadów, a także małych mięczaków słodkowodnych, krewetek, ryb oraz płazów.

Podwodne akrobacje

Pluszcz brodzi w wodzie, a następnie zanurza się w niej, nurkując z odgłosem niewielkiego plusku. Jego ciężkie kości spełniają rolę obciążników podczas nurkowania. Poruszając się pod wodą, wygląda jakby latał. Potrafi biegać po dnie potoków pod prąd – silnymi pazurkami chwyta się kamieni i energicznie „wiosłuje” swoimi mocnymi skrzydłami.

Jest w stanie zejść pod wodę na głębokość 1,5 metra, gdyż jego zaokrąglone skrzydła zapobiegają wynurzeniu. Pod wodą może przebywać do 30 sekund. Jego nozdrza wyposażone są w błoniaste klapki, dzięki którym woda nie przedostaje się do układu oddechowego. Może wstrzymywać oddech dłużej niż inne wróblowate ptaki tej wielkości, gdyż jego krew zawiera więcej hemoglobiny.

Pluszcz zwyczajny - ptak

Wniosek

Czy więc niezaprogramowany, nieukierunkowany proces prób i błędów może stanowić wyjaśnienie takich przystosowań i zachowań pluszcza? Nie może. Każdego rodzaju niewydolność oznaczałaby utonięcie, a martwy ptak nie mógłby rozwijać takich umiejętności przetrwania pod wodą. Pluszcz tak samo jak inne ptaki potrzebował opatrznościowego, celowego zaprogramowania3.

Bóg wyposażył tego ptaka w specjalnie zaprojektowaną anatomię, umiejętności i siłę, aby mógł on zaspokajać swoje potrzeby, zdobywając pożywienie pośród bagactwa słodkich wód.


Przypisy

  1. Johnson, J. J. S. 2018. Withstanding Winter Weather. Acts & Facts. 47 (7): 21.
  2. Aby zapoznać się z mapą pokazującą zasięg występowania tego ptaka w Europie, zobacz: Daly S. White-throated Dipper (Cinclus cinclus) in Germany. Focusing on Wildlife. Posted on focusingonwildlife. com June 5, 2018.
  3. Johnson, J. J. S. 2010. Survival of the Fitted: God’s Providential Programming. Acts & Facts. 39 (10): 17-18.

Opracowano na podstawie: J.J.S. Johnson, „The bird that walks and flies under water”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, czerwiec 2020, s. 21.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomócChcę pomóc