Ptak pływak i podwodny spacerowicz

Zobacz również

Pluszcz zwyczajny jest narodowym ptakiem Norwegii. Wygląda zupełnie zwyczajnie – krępa sylwetka, kulisty tułów, krótkie i zaokrąglone skrzydła, krótki i zadarty ogon – jednak zachowuje się zupełnie niezwyczajnie!

Ptak „wodny”

Pluszcz został stworzony do żerowania pod wodą – stworzony, gdyż ewolucyjni naukowcy nie potrafią w żaden sposób wyjaśnić, jak powstał jego niezwykły sposób zachowania. Pluszcz nie żeruje tak jak na przykład kaczka. On zanurza się, wiosłuje, a nawet lata i chodzi pod wodą, aby zdobyć swój posiłek, i jest niezwykle zręczny w swoich podwodnych wyczynach. To jedyny ptak śpiewający, który potrafi dobrze nurkować i pływać.

Takiego zachowania nie można wytłumaczyć przypadkowo nabytymi nawykami metodą prób i błędów, ponieważ jeden błąd wystarczyłby, aby uniemożliwić dalszą reprodukcję – podobnie jak w przypadku innych zwierząt, które w sposób celowy i z korzyścią wykorzystują swoją opatrznościową anatomię i fizjologię1.

Pluszcz zwyczajny jest całorocznym mieszkańcem całej Norwegii2. Jego główne źródło pożywienia znajduje się w świeżej bieżącej wodzie, a Norwegia zapewnia mnóstwo szybko płynącej świeżej wody. Topniejący górski śnieg spływa do morza obficie w wodospadach, potokach, szczelinach skalnych i innych ścieżkach odpływowych. Ptak ten ma więc możliwość zanurzania się w słodkiej wodzie i „spacerowania” po korytach potoków celem łowienia podwodnych larw owadów, a także małych mięczaków słodkowodnych, krewetek, ryb oraz płazów.

Podwodne akrobacje

Pluszcz brodzi w wodzie, a następnie zanurza się w niej, nurkując z odgłosem niewielkiego plusku. Jego ciężkie kości spełniają rolę obciążników podczas nurkowania. Poruszając się pod wodą, wygląda jakby latał. Potrafi biegać po dnie potoków pod prąd – silnymi pazurkami chwyta się kamieni i energicznie „wiosłuje” swoimi mocnymi skrzydłami.

Jest w stanie zejść pod wodę na głębokość 1,5 metra, gdyż jego zaokrąglone skrzydła zapobiegają wynurzeniu. Pod wodą może przebywać do 30 sekund. Jego nozdrza wyposażone są w błoniaste klapki, dzięki którym woda nie przedostaje się do układu oddechowego. Może wstrzymywać oddech dłużej niż inne wróblowate ptaki tej wielkości, gdyż jego krew zawiera więcej hemoglobiny.

Pluszcz zwyczajny - ptak

Wniosek

Czy więc niezaprogramowany, nieukierunkowany proces prób i błędów może stanowić wyjaśnienie takich przystosowań i zachowań pluszcza? Nie może. Każdego rodzaju niewydolność oznaczałaby utonięcie, a martwy ptak nie mógłby rozwijać takich umiejętności przetrwania pod wodą. Pluszcz tak samo jak inne ptaki potrzebował opatrznościowego, celowego zaprogramowania3.

Bóg wyposażył tego ptaka w specjalnie zaprojektowaną anatomię, umiejętności i siłę, aby mógł on zaspokajać swoje potrzeby, zdobywając pożywienie pośród bagactwa słodkich wód.


Przypisy

  1. Johnson, J. J. S. 2018. Withstanding Winter Weather. Acts & Facts. 47 (7): 21.
  2. Aby zapoznać się z mapą pokazującą zasięg występowania tego ptaka w Europie, zobacz: Daly S. White-throated Dipper (Cinclus cinclus) in Germany. Focusing on Wildlife. Posted on focusingonwildlife. com June 5, 2018.
  3. Johnson, J. J. S. 2010. Survival of the Fitted: God’s Providential Programming. Acts & Facts. 39 (10): 17-18.

Opracowano na podstawie: J.J.S. Johnson, „The bird that walks and flies under water”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, czerwiec 2020, s. 21.

Zobacz również

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content