Ostryga jadalna

Zobacz również

Ostryga jadalna (Ostrea edulis) jest gatunkiem małża z rodziny ostrygowatych (Ostreidae). Pochodzi z Europy. To jadalny mięczak szczególnie ceniony przez człowieka za pyszny smak oraz wyjątkowe wartości odżywcze. Zwierzę po raz pierwszy zostało opisane w 1758 roku przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza. Charakterystyka gatunku znalazła się w dziele Systema Naturae.

Opis

Szerokość dorosłych ostryg jadalnych oscyluje na poziomie od 3,8 do 11 cm. Ich muszle mają biały, kremowy lub żółty kolor. Wyróżniają się one owalnym lub gruszkowatym kształtem, a także szorstką w dotyku zewnętrzną powierzchnią. Na muszli znajdują się dwa zawiasy – prawy i lewy. Oba różnią się wyglądem od siebie. Prawy zawias ma niemal płaską powierzchnię. Lewy natomiast jest wklęsły i umożliwia ostrydze stabilne przytwierdzenie się do podłoża. Wnętrze muszli ubarwione jest na biało lub niebiesko. Ma też gładką w dotyku teksturę.

Biologia

Wszystkie przychodzące na świat młode ostrygi jadalne na początku są samcami. Wykazują się jednak zdolnością do wielokrotnej zmiany płci w zależności od tego, jaka temperatura panuje w wodzie. Mięczaki stają się zdolne do rozrodu w wieku około 10 miesięcy. Przeciętne osobniki dożywają około 6 lat. Najstarsze znane okazy w chwili śmierci miały 15 lat. Dorosłe ostrygi pozyskują pokarm poprzez filtrację wody.

Rozmieszczenie

Ostrygi jadalne zasiedlają przede wszystkim wody wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży Europy. Liczne populacje tego gatunku można spotkać głównie w pasie wód przybrzeżnych ciągnących się od Norwegii po Maroko. Ostrygi zasiedlają także wybrzeże Morza Śródziemnego oraz wody wokół Wielkiej Brytanii. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku gatunek introdukowano  w wodach Oceanu Atlantyckiego rozciągających się wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej. Od tej pory ostrygi zasiedlają tereny rozciągające się w pasie od Maine do Rhode Island.

Siedlisko

Ostrygi jadalne preferują płytkie wody przybrzeżne oraz estuaria. Najczęściej można je znaleźć w pobliżu skał i innych twardych podłoży.

Wykorzystanie przez ludzi

Wyjątkowe walory smakowe i odżywcze ostrygi jadalnej zostały odkryte przez człowieka już w czasach prehistorycznych. W starożytności były one jednym z najpopularniejszych towarów eksportowanych z Brytanii do Włoch. Obecnie większość ostryg przeznaczonych do celów konsumpcyjnych pochodzi z wód oceanicznych. Zauważono bowiem, że żyjące  w takich warunkach osobniki są zdrowsze i bardziej wytrzymałe od okazów wyławianych z mórz.

Francuska Bretania to region, który słynie z hodowli ostryg jadalnych. Liczna populacja tych mięczaków zasiedla rzekę Belon. W połowie XX wieku gatunek ten wprowadzono też sztucznie do wód wokół Maine. W niedługim czasie zrezygnowano jednak z hodowli ostryg w tym rejonie. Jednak już wkrótce zauważono tam liczną kolonię dziko żyjących osobników.

W Stanach Zjednoczonych ostrygi jadalne są hodowane w niewielkich ilościach po obu stronach wybrzeża. Obecnie prywatne hodowle tych zwierząt znajdują się głównie  w Kalifornii, Maine i stanie Waszyngton w USA. Europejska populacja ostryg w ostatnim czasie znacząco zmniejszyła się na skutek chorób, zanieczyszczeń środowiska oraz nielegalnych połowów. Aktualnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szkocji i Walii podjęto szereg inicjatyw służących odbudowie naturalnych raf ostryg.

Z uwagi na swój charakterystyczny, często opisywany jako suchy i metaliczny smak, ostrygi jadalne są chętnie spożywane przez osoby gustujące w owocach morza. To wpływa na wysoką cenę tych zwierząt. Dania z ostryg nie wymagają obróbki termicznej. Można je spożywać na surowo.

Muszle ostryg nie zamykają się mocno z powodu ich budowy. Dlatego też często zakłada się na nie gumki. To pomaga zatrzymać płyn w środku, żeby ostrygi nie wyschły przed zjedzeniem.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Ostrea_edulis [dostęp: 11.10.2024]

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Hectonichus. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook