asd

Ogórkowy chłodnik dla wegan

Zobacz również

Chłodnik, jak sama nazwa wskazuje, chłodzi, więc przyrządzamy go przede wszystkim latem – jako chwilę wytchnienia od upałów. Jest to jednak zupa tak dobra i posiadająca tyle zalet, że warto skusić się na nią także w inne pory roku. A o jakich pozytywach chłodnika mowa?

  • szybkość i prostota przygotowania, nie wymaga długiego gotowania;
  • doskonale nawadnia;
  • jest bardzo zdrową potrawą raw;
  • stanowi pełnowartościowe danie, pyszną zupę, ale z uwagi na swoją lekkość może być również małym co nieco między posiłkami.

Przyrządzenie chłodnika w wersji dla wegan absolutnie nie jest skomplikowanym zadaniem. Na rynku mamy obecnie naprawdę szeroką ofertę wegańskich jogurtów – dostaniemy naprawdę dobre jakościowo warianty smakowe, takie jak np. jogurty owsiane, sojowe, migdałowe czy kokosowe i in. Przygotowując chłodnik, wybierzmy te w największym stopniu naturalne, pozbawione dodatków w rodzaju cukru i innych słodzików.

W naszym chłodniku ogórkowym doskonale sprawdzi się jogurt na bazie orzechów nerkowca. Ma niepowtarzalny smak i idealną konsystencję.

Cenną wskazówką jest, by gotowy chłodnik odstawić do lodówki na całą dobę. Dzięki temu przejdzie on w pełni smakiem i aromatem dodanych ziół i przypraw.

Dodatkowo radzimy nie usuwać gniazd nasiennych z ogórków, gdyż całość nada chłodnikowi idealnej, przyjemnej gęstości.

Ogórkowy chłodnik dla wegan zyskuje na wyjątkowości smaku dzięki składnikom w postaci czosnku, soku z cytryny i koperku. “Kropką nad i” są w naszym przepisie orzechy włoskie. Ten dodatek nadaje potrawie wyrazistości, a do tego czyni ją bardziej sycącą.

Czas przygotowania: do 10 minut.

Składniki

Składniki do przygotowania 2-4 porcji:

  • 400 g świeżych ogórków
  • 4 łyżki orzechów włoskich
  • ½ pęczka koperku
  • 1 mały ząbek czosnku
  • 1-2 łyżki soku z cytryny
  • 400 g jogurtu roślinnego
  • ¾-1 szklanka wody 
  • sól i pieprz

Przygotowanie

  1. Przygotować orzechy włoskie: w tym celu wrzucić je na suchą, rozgrzaną patelnię. Prażyć tak długo, aż będą tłuste i zaczną intensywnie pachnieć, a do tego nabiorą brązowej barwy (około 2 minut). Następnie zdjąć patelnię z ognia, przesypać z niej orzechy i odstawić do przestygnięcia. Na koniec posiekać.
  2. Czosnek przecisnąć przez praskę (ewentualnie użyć do starcia tarki), po czym przełożyć do naczynia na chłodnik. Dodać szczyptę soli i skropić sokiem z cytryny.
  3. Ogórki obrać, a następnie skroić w dość drobną kostkę. Posiekać koperek i łącznie z ogórkami przełożyć do naczynia z czosnkiem.
  4. Dodać jogurt, wodę i przyprawić solą i pieprzem (duże szczypty). Całość wymieszać. Wedle smaku i uznania można dosolić i dodać jeszcze trochę soku z cytryny – całość powinna być odświeżająca i słona.
  5. Po schłodzeniu w lodówce ogórkowy chłodnik dla wegan sowicie obsypać prażonymi orzechami włoskimi.

Smacznego!

Przy okazji polecamy przepis na:

Zobacz również

Popularne artykuły

Kremowa zupa z pomidorów i marchewki

Kremowa zupa z pomidorów i marchewki idealna na przełom lata i jesieni. Prosta, szybka w przygotowaniu, z wyrazistym aromatem i sycąca.

Bulion roślinny

Przepis na aromatyczny bulion roślinny. Wymaga czasu, ale nie kurczaka. Intensywny smak i kolor, idealny do zup i sosów. Można zamrozić.

Rosół w wersji roślinnej

Ogórkowy chłodnik dla wegan, szybki, zdrowy i nawadniający. Idealny latem i nie tylko, z jogurtem roślinnym, czosnkiem, koperkiem i orzechami
Skip to content