Niepowtarzalność zupy na bazie pieczonych pomidorów trudno ująć w słowa. Charakteryzuje się ona pełnym, bogatym smakiem i intensywnym, przenikliwym, słodkim aromatem. Genialnie cieszy nasze podniebienia!
Krem cechuje niebywała gęstość i aksamitność, stanowi on prawdziwą ucztę dla zmysłów. Przy całej swojej lekkości wspaniale syci, a ze względu na bogactwo witamin i najważniejszych mikroelementów sprzyja naszemu zdrowiu. Nic dodać, nic ująć – po prostu gotować i jeść!
Choć zupa na bazie pieczonych pomidorów brzmi i smakuje wyszukanie, nie jest ani trudna w wykonaniu, ani nie potrzebujemy do niej specjalnych umiejętności czy złożonych praktyk. Można nawet powiedzieć , że całą robotę wykonuje za nas… piekarnik.
Wydaje się nieprawdopodobne?
Jest jednak jak najbardziej możliwe.
Pomidory powinno się upiec w raczej wysokiej temperaturze. Dzięki niej częściowo odparują, zyskując tym samym kwintesencję pomidorowego smaku. Co więcej, odpowiednio zmiękną, a zawarte w nich naturalne cukry skarmelizują się, nasycając zupę niesamowitą głębią.
Dorzucenie do pomidorów ząbków czosnku w łupinach oraz polanie ich oliwą da nam efekt w postaci intensywnie pachnącego tłuszczu, kóry zgromadzi się na dnie blaszki. Jego aromat będzie jednocześnie i słodki, i lekko czosnkowy.
Zupa nie wymaga użycia specjalnych przypraw. Za to według uznania można do niej dodać niewielką cebulę lub kawałek ostrej papryki. Zwłaszcza z tym drugim lepiej jest jednak nie przesadzać. Papryczka powinna być co najwyżej delikatnie wyczuwalna, ale nie dominująca w naszej zupie.
Upieczenie całości nadaje kremowi specyficznego, wyrazistego posmaku – teraz wystarczy zmiksować warzywa z bulionem roślinnym i kromką chleba. Zyskujemy gar treściwej, zawiesistej zupy, której aromat i smak stanowi czystą kwintesencję pomidora.
Czas przygotowania: kwadrans + godzina na pieczenie pomidorów.
Składniki
Składniki do przygotowania 5-6 porcji:
- 2 kg pomidorów (sprawdzą się zwłaszcza odmiany mięsiste o słodkim smaku, takie jak pomidory malinowe czy np. bawole serca)
- 6 ząbków czosnku
- mała cebula (dodatek opcjonalny)
- 4 łyżki oliwy
- 1 kromka czerstwego chleba
- 1 łyżka octu (sprawdzi się zarówno balsamiczny, jak i jabłkowy)
- sól
- czarny pieprz
- szczypta cynamonu
- 1 (maksymalnie 1,5) szklanki bulionu roślinnego
Przygotowanie
- Z pomidorów usunąć szypułki, po czym poprzekrawać na połówki i ułożyć na blaszce do pieczenia. Powtykać pomiędzy nie pozostawione w łupinach ząbki czosnku. Posolić i polać 4 łyżkami oliwy.
- Blachę wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Pomidory zapiekać minimum godzinę (czas ten można swobodnie wydłużyć nawet o kwadrans).
- Gdy warzywa się upieką, wyciągnąć i odłożyć czosnek, natomiast pomidory wraz z oliwą przełożyć z blachy do sporych rozmiarów garnka.
- Kromkę czerstwego chleba pokruszyć, a z ząbków czosnku ściągnąć łupiny. Oba składniki połączyć z pomidorami, dodając również ocet, pieprz i cynamon. Przy użyciu ręcznego blendera wszystko starannie zmiksować.
- Nie przerywając blendowania, sukcesywnie dolewać do garnka bulionu. Całość doprawić na koniec do smaku solą i pieprzem.
- Zupę na bazie pieczonych pomidorów można serwować w asyście świeżych ziół (np. bazylii lub oregano), oliwy z oliwek i pieprzu, jak i z dodatkami w postaci grzanek, ryżu lub makaronu.
Smacznego!
Przy okazji polecamy przepis na: