Naleśniki uchodzą za jedno z najłatwiejszych do przygotowania i najpopularniejszych dań. Są w stanie zaspokoić apetyt chyba każdego, bowiem przyrządzić można je na wiele sposobów. Smakują podane na słodko, ale i w wersji wytrawnej. Można je jeść z farszem lub bez, zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Naleśniki bez jajek niejednej osobie wydają się niemożliwe do przygotowania. Mowa przecież o jednym z kluczowych składników tego dania, obok mąki i mleka. Jajka pełnią funkcję sklejacza w cieście na placki, ponadto nadają im niezbędnej elastyczności. Czym je więc zastąpić, żeby naleśniki nie rozpadały się, a do tego wyglądały jak te tradycyjne?
Naszym przepisem udowodnimy, że przyrządzenie naleśników w wersji wege jest i możliwe, i proste. Pomoże w tym kilka poniższych wskazówek:
Co, jeśli nie jajka? To za ich sprawą placek jest spójny i plastyczny, dlatego konieczne jest wybranie substytutu o zbliżonych właściwościach. Znamy już wiele takich sklejaczy:
- zmielone siemię lniane;
- zmielone płatki ryżowe;
- zmielone płatki owsiane;
- purée z banana.
W recepturze poniżej wykorzystujemy wariant z płatkami owsianymi. Używając ich w stosunku jedna miarka na trzy miarki mąki, otrzymamy naleśniki idealnie giętkie i delikatne. Nie ma szans, żeby się nie udały.
Jeśli kuchnia roślinna, to czym zastąpić mleko? Tu odpowiedź jest prosta: dowolnym napojem roślinnym. Może być sojowy, owsiany, migdałowy, ryżowy czy jakikolwiek inny. Zrobione na nim naleśniki udadzą się identycznie, jak przy tradycyjnie wybieranym mleku krowim.
Jak podać naleśnika w wariancie według kuchni roślinnej? Tak samo jak wersję tradycyjną można je po prostu posmarować ulubionym dżemem. Bardziej wymagający mogą użyć twarożku wegańskiego, np. na bazie tofu lub orzechów z nerkowca. Wspaniale sprawdzi się też pasta migdałowa lub np. domowej roboty krem z orzechów włoskich z miodem. Kolejna propozycja to słód w akompaniamencie cynamonu. Może to być najpopularniejszy syrop z agawy, ale też syrop jęczmienny lub np. z daktyli,
Czas przygotowania: pół godziny + 15 minut na zgęstnienie ciasta.
Składniki
Składniki do przygotowania mniej więcej 8 naleśników:
- 1 szklanka mąki
- ⅓ szklanki zmielonych płatków owsianych
- 1 ¾ szklanki napoju roślinnego
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- szczypta soli
- szczypta sody oczyszczonej
- 1 łyżka dobrego oleju
Przygotowanie
- Do ciasta naleśnikowego użyć gotowych zmielonych płatków owsianych lub zmielić je samodzielnie. W tym celu wsypać płatki do kielicha blendera i miksować na najwyższych obrotach. Praktycznie od razu przybiorą one postać białej puszystej mąki.
- Do dużej miski wsypać mąkę, zmielone płatki owsiane, cukier trzcinowy, sól i sodę oczyszczoną, po czym wymieszać.
- Dodać napój roślinny i olej, i połączyć ze sobą, intensywnie mieszając – można to zrobić zarówno mikserem, jak i ręcznie przy użyciu trzepaczki. Z uwagi na rzadką konsystencję ciasta odstawić je na około 15 minut do zgęstnienia.
- Na patelni rozsmarować cienką warstwę oleju, postawić na ogniu i mocno rozgrzać. Używając chochelki, wylać ciasto i rozprowadzić na całą powierzchnię naczynia. Po usmażeniu na jednej stronie naleśnika przewrócić i smażyć na drugiej. W ten sam sposób postępować z kolejnymi.
Smacznego!
Przy okazji polecamy przepis na: