Jak podaje Wikipedia, leczo (węg. lecsó) to pochodząca z Węgier potrawa, która znana i lubiana jest również w naszym kraju, a także w Czechach, na Słowacji czy np. w Niemczech, Austrii i na Ukrainie. Stanowi rodzaj warzywnego ragoût z udziałem pomidorów i świeżej papryki, z dodatkami w postaci podsmażonej cebulki i papryki w proszku.
W wersji tradycyjnej leczo nie tylko dusi się na smalcu, ale i dodaje do niego wędzoną słoninę. Nasz przepis na leczo z kurkami udowadnia, że danie to można przygotować z naprawdę zróżnicowanych warzyw i dodatków. Co najistotniejsze: że w wersji wegańskiej smakuje jeszcze lepiej. Przekonajmy się!
Zacznijmy od wymienienia podstawowych czynników i składników, dzięki którym wegańskie leczo z dodatkiem kurek zyska pełne bogactwo smaku i aromatu:
Duża ilość oleju: w tradycyjnym, czyli mięsnym leczo, bogaty i głęboki smak stanowi rezultat wykorzystania zarówno tłustego mięsa, jak i sporej ilości smalcu. Przygotowując więc wariant wegański tego dania, również musimy dodać sporo tłuszczu, w tym wypadku w postaci 3-4 łyżek oleju.
Na co nam tyle tego składnika? Otóż ma on nieocenione znaczenie w kontekście wydobycia z jarzyn finezyjnego, głębokiego zapachu i smaku.
Papryka w proszku w dużej ilości: w przypadku lecza nie ma co żałować papryki. Dodajemy jej naprawdę obficie, co w praktyce oznacza około dwóch łyżek różnych jej rodzajów. Rezultatem takiego zabiegu jest wyjątkowo smaczny sos, w którym smażymy warzywa – z wyczuwalną nutą papryki, łagodnie wędzony, ale też z lekkim akcentem pikantności.
W tym miejscu wychodzi na jaw ważność wyżej wymienionego dodatku w postaci dużej ilości oleju. Jeśliby go zabrakło, hojnie użyta sproszkowana papryka przypalałaby się nam.
Odpowiedni rodzaj świeżej papryki: jeśli mowa o leczo, świeża papryka również musi się w nim znaleźć. Tutaj jednak ważne jest, jakiego jej rodzaju użyjemy. Zwykłe papryki, powszechnie dostępne na straganach czy w sklepie, charakteryzują się grubą skórką i mięsistym miąższem. Z tego powodu, chcąc osiągnąć odpowiedni stopień ich zmięknięcia, trzeba je długo dusić. To z kolei może przynieść niepożądany efekt w postaci zrolowanych skórek pływających w daniu. Rozwiązanie stanowi zastosowanie papryk podłużnych, np. białych lub Ramiro.
Łyżka koncentratu pomidorowego: można dodać, ale nie trzeba. My twierdzimy, że warto to zrobić. Podsmażenie przypraw z koncentratem nada całości wyjątkowego smaku, będącego połączeniem słodkiego, słonego i lekko wytrawnego. Idealnie zrównoważy on posmak naszego leczo.
Chcąc wzbogacić treściwość naszego leczo, możemy dodać do niego produkty z coraz bogatszej wege oferty ze sklepów. Dostępne są i dobrze nadadzą się do tego celu np. wegańskie kiełbaski (dołączamy ją do dania na sam koniec), ale dobre będzie również tofu (radzimy dodać je od razu i przesmażyć łącznie z papryką i cebulą, dzięki czemu wchłonie sos).
Czas przygotowania: pół godziny.
Składniki
Składniki do przygotowania 4 porcji leczo:
- 3-4 łyżki oleju
- 4 papryki
- 2 cebule
- 2 małe cukinie
- 300 g kurek
- 1 puszka pomidorów krojonych
- ½ łyżeczki ksylitolu
- 1 łyżeczka papryki ostrej
- 1 łyżeczka papryki wędzonej
- 1 łyżka papryki słodkiej
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- sól i czarny pieprz
- niewielka ilość oleju do podsmażenia kurek
Przygotowanie
- Papryki pociąć na dość szerokie paski. Cebule skroić w półplasterki, po czym przekroić na pół.
- Wlać olej do dużego rondla, postawić na gazie. Gdy tłuszcz się rozgrzeje, dodać papryki, cebule i ksylitol. Podsmażać przez 8-10 minut, trzymając na średnim ogniu.
- W tym czasie przygotować kurki: oczyścić je, a następnie włożyć do sporej wielkości miski. Grzyby zalać zimną wodą, po czym kilkakrotnie zamieszać. Następnie odcedzić i osuszyć na ręczniku papierowym.
- Cukinie skroić w grubą kostkę, a potem dodać do podsmażonej papryki i cebuli. Wymieszać i jeszcze krótko (maksymalnie 2 minuty) smażyć całość – tak, żeby cukinia jedynie nabrała aromatu oleju.
- Do rondla dodać trzy rodzaje papryki w proszku, starannie połączyć i trzymać na ogniu przez około minutę.
- Teraz czas na kolejny dodatek: łyżkę koncentratu pomidorowego. Dokładnie mieszamy go z zawartością rondla i podsmażamy razem również minutę.
- Dodać puszkę pomidorów krojonych oraz sól z pieprzem według uznania. Całość podduszać pod przykryciem przez około 8 minut.
- W międzyczasie na drugiej patelni rozgrzać niewielką ilość oleju. Na gorący tłuszcz wyłożyć kurki i smażyć około 5 minut. Pod koniec tego czasu (istotna wskazówka) posolić do smaku, po czym dołączyć do leczo i lekko w nie wmieszać.
Wegańskie leczo z dodatkiem kurek serwować posypane natką świeżej pietruszki w akompaniamencie np. ryżu lub kaszy.
Smacznego!
Przy okazji polecamy przepis na: