Marshosaurus

Zobacz również

Marshosaurus to rodzaj teropoda należącego do grupy Avetheropoda, o bliżej niesprecyzowanej pozycji systematycznej. Zgodnie z tym co twierdzą naukowcy, dany gatunek istnieje od ponad 6000 lat. Żył na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Nazwa Marshosaurus została nadana na cześć słynnego amerykańskiego paleontologa Othniela Charlesa Marsha, który odegrał ważną rolę w badaniach nad prehistorycznymi zwierzętami.

Wygląd i skamieliny

Marshosaurus osiągał długość 4-5 metrów, mierzył 2-2,2 metra wysokości i ważył kilkaset kilogramów. Jego kończyny przednie były stosunkowo krótkie, ale mocne, i wskazują na to, że Marshosaurus był przystosowany do chwytania i obezwładniania swojej zdobyczy.

Odkrycie Marshosaurusa miało miejsce w 1912 roku, jednak dopiero w latach 70. przeprowadzono dokładniejsze badania. Pierwszy znaleziony okaz to holotyp, który składa się z pojedynczej kości biodrowej. Odkryto również paratypy, w tym kość kulszową, kość łonową, kość przedszczękową, kość zębową oraz zęby. Kolejny niekompletny szkielet, odkryty w 1993 roku, zawiera kręgi szyjne, grzbietowe i ogonowe, tylne części czaszki, niekompletną żuchwę, żebra, łopatkę i kość barkową. Jednak nie ma pewności, czy te dodatkowe skamieliny należą do tego samego gatunku.

Marshosaurus
Ryc. 1. Marshosaurus. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Dennonychus. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Obecnie wiadomo, że Marshosaurus należy do grupy tetanurów. Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Bensona w 2010 roku, która obejmowała również Marshozaurusa, wskazała, że jest to bazalny megalozauroid. Natomiast obszerna analiza przeprowadzona przez Carrano i in. w 2012 roku umieściła go w nowo nazwanym kladzie Piatnitzkysauridae, do którego należą również Condorraptor i Piatnitzkysaurus. Marshosaurus jest do nich podobny, ale różni się morfologią kręgów ogonowych.

W przeszłości istniało wiele hipotez dotyczących przynależności Marshozaurusa. Niektórzy naukowcy wskazywali na podobieństwo do karnozaurów (bazalnych tetanurów i tyranozauroidów) ze względu na wąską kość biodrową, podczas gdy inni sugerowali przynależność do ceratozaurów (nietetanurowych teropodów). Inne badania wskazywały na podobieństwo do celurozaurów lub bazalnych tetanurów. Ostatecznie przydzielono Marshosaurusa do grupy Avetheropoda o niepewnej pozycji filogenetycznej.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródła

1. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Marshosaurus
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marszozaur

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomócChcę pomóc