Marshosaurus to rodzaj teropoda należącego do grupy Avetheropoda, o bliżej niesprecyzowanej pozycji systematycznej. Powszechnie uważa się, że żył około 155-147 milionów lat temu, w okresie późnej jury, na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.
Nazwa Marshosaurus została nadana na cześć słynnego amerykańskiego paleontologa Othniela Charlesa Marsha, który odegrał ważną rolę w badaniach nad prehistorycznymi zwierzętami.
Marshosaurus osiągał długość 4-5 metrów, mierzył 2-2,2 metra wysokości i ważył kilkaset kilogramów. Jego kończyny przednie były stosunkowo krótkie, ale mocne, i wskazują na to, że Marshosaurus był przystosowany do chwytania i obezwładniania swojej zdobyczy.
Odkrycie Marshosaurusa miało miejsce w 1912 roku, jednak dopiero w latach 70. przeprowadzono dokładniejsze badania. Pierwszy znaleziony okaz to holotyp, który składa się z pojedynczej kości biodrowej. Odkryto również paratypy, w tym kość kulszową, kość łonową, kość przedszczękową, kość zębową oraz zęby. Kolejny niekompletny szkielet, odkryty w 1993 roku, zawiera kręgi szyjne, grzbietowe i ogonowe, tylne części czaszki, niekompletną żuchwę, żebra, łopatkę i kość barkową. Jednak nie ma pewności, czy te dodatkowe skamieliny należą do tego samego gatunku.
Obecnie wiadomo, że Marshosaurus należy do grupy tetanurów. Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Bensona w 2010 roku, która obejmowała również Marshozaurusa, wskazała, że jest to bazalny megalozauroid. Natomiast obszerna analiza przeprowadzona przez Carrano i in. w 2012 roku umieściła go w nowo nazwanym kladzie Piatnitzkysauridae, do którego należą również Condorraptor i Piatnitzkysaurus. Marshosaurus jest do nich podobny, ale różni się morfologią kręgów ogonowych.
W przeszłości istniało wiele hipotez dotyczących przynależności Marshozaurusa. Niektórzy naukowcy wskazywali na podobieństwo do karnozaurów (bazalnych tetanurów i tyranozauroidów) ze względu na wąską kość biodrową, podczas gdy inni sugerowali przynależność do ceratozaurów (nietetanurowych teropodów). Inne badania wskazywały na podobieństwo do celurozaurów lub bazalnych tetanurów. Ostatecznie przydzielono Marshosaurusa do grupy Avetheropoda o niepewnej pozycji filogenetycznej.
Źródła
1. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Marshosaurus
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marszozaur