Hypoplectrus guttavarius jest gatunkiem niewielkiej ryby reprezentującej rodzinę strzępielowatych (Serranidae). Ryba występuje powszechnie w wodach zachodniego Atlantyku. Przedstawiciele tego gatunku są obojnakami. Poszczególne osobniki różnią się między sobą wzorem ubarwienia.
Hypoplectrus guttavarius prowadzą samotniczy tryb życia. Lubią jednak pływać w parach. Najczęściej można je spotkać w strefach przybrzeżnych Karaibów. Na ogół przemieszczają się w pobliżu skał i raf koralowych. Zwykle schodzą na niewielką głębokość (maksymalnie około 30 m). Preferują wody o temperaturze mieszczącej się w przedziale od 22 do 27 stopni C. Ryby te zalicza się do zwierząt mięsożernych. W skład ich diety wchodzą przede wszystkim ryby kostnoszkieletowe. Polują także na skorupiaki (np. kalmary, małże, krewetki).
Pierwszy opis Hypoplectrus guttavarius powstał w 1852 roku. Ryby te nosiły wówczas naukową nazwę Plectropoma guttavarium. Autorem wspomnianej charakterystyki był kubański zoolog Felipe Poey. Badacz ten wskazał Hawanę jako typowe miejsce występowania ryby.
Opis
Hypoplectrus guttavarius wyróżniają się niewielkimi rozmiarami ciała. Dorosłe osobniki zwykle osiągają maksymalną długość na poziomie 13 cm. Ryba ma żółtą głowę. Jej korpus z reguły ubarwiony jest na brązowo i czarno. Rozciągająca się od karku aż do ogona ukośna linia wyraźnie rozgranicza od siebie obszary ciała o odmiennych kolorach. Pyszczek ryby oraz jej płetwy odznaczają się żółtym umaszczeniem. W pobliżu oka widać wyraźną, niebieską smugę.
Hypoplectrus guttavarius w okresie godowym wydają specyficzne dźwięki. Odgłosy te pomagają w synchronizacji tarła. Osobniki żyjące w wyraźnie oddzielonych od siebie rejonach geograficznych niekiedy wykazują pewien stopień izolacji genetycznej. Taka sytuacja nie jest jednak regułą.
Rozmieszczenie i siedlisko
Naturalnym środowiskiem życia Hypoplectrus guttavarius są tropikalne wody Karaibów. Ryby te zazwyczaj grupują się w duże ławice w pobliżu raf. Szacuje się, że w okolicach jednej rafy w tym samym czasie może przebywać nawet dziewięć gatunków ryb.
Rozmnażanie
Hypoplectrus guttavarius są hermafrodytami. W praktyce oznacza to, że u tych ryb nie występuje podział na samce i samice. Każdy osobnik wyposażony jest bowiem zarówno w męskie, jak i żeńskie organy rozrodcze. U tych ryb nie stwierdza się jednak przypadków samozapłodnienia. Zazwyczaj rozmnażają się one bowiem parami. Poszczególne osobniki zwykle dobierają się pod kątem podobieństw w ubarwieniu. Z ich połączenia powstają osobniki o takim samym lub podobnym umaszczeniu ciała. Relatywnie częste są także hybrydy o mieszanym ubarwieniu.
Ryby zwykle kopulują ze sobą o zachodzie słońca. Tarło odbywa się na wierzchołku rafy. Uwolnione i zapłodnione jaja z reguły zostają porwane przez prąd wodny do innego miejsca. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia ryzyka ich wchłonięcia przez drapieżniki.
Hypoplectrus guttavarius wykazują się ogromną determinacją przy dokonywaniu aktu kopulacji. Z reguły nie przeszkadza im nawet obecność drapieżników w pobliżu. W razie realnego niebezpieczeństwa ryby schodzą na nieco większą głębokość. To pozwala im zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą naturalnych wrogów.
Dieta
Nie do końca wiadomo, czym żywią się Hypoplectrus guttavarius. Przypuszcza się jednak, że w skład ich diety wchodzą przede wszystkim kraby, krewetki oraz niewielkie ryby.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Empidonka stokowa
- Drop (zwyczajny) – drop wielki
- Geniusze i sawanci, czyli wybitne umysły a ewolucja
- Małpy producentami włóczni?
- Koprolity, czyli kupa dowodów!
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Shy_hamlet [dostęp: 30.12.2024]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: H. Zell. Licencja: CC BY-SA 3.0.