Oblada (Oblada melanura) jest gatunkiem ryby promieniopłetwej zaliczanej do rodziny prażmowatych (Sparidae). To gatunek monotypowy, co oznacza, że w jego obrębie nie wydziela się żadnych podgatunków. Zasięg jej naturalnego występowania rozciąga się na wschodnie rejony Oceanu Atlantyckiego.
Taksonomia
Pierwszy opis oblady znalazł się w dziesiątej edycji dzieła szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza Systema naturae. Rybę określono tam łacińskim terminem Sparus melanurus. Jako typową lokalizację wskazano Morze Śródziemne. W 1829 roku rybę zaklasyfikowano do monotypowego rodzaju Oblada. Dokonał tego Georges Cuvier.
Opis oblady
Oblady wyróżniają się długim, spłaszczonym ciałem. Na długim i ostrym pysku uwagę zwracają zwłaszcza umiejscowione poziomo, mięsiste wargi. Oczka ryby są niewielkie, a nozdrza przypominają wyglądem szczeliny. Na czubku głowy widać łuski, które pokrywają tę część ciała aż do linii oczu. W przedniej części widać drobne, ułożone w rzędy ząbki. Na górnej szczęce jest ich więcej (od 3 do 6) niż na dolnej (od 2 do 4).
Na płetwie grzbietowej widnieje 11 lub 12 kolców i 11, lub 12 promieni miękkich. Płetwę odbytową pokrywają natomiast kolce i 10 albo 11 promieni miękkich. Ciało ubarwione jest na srebrzysto, przy czym grzbiet jest ciemniejszy od brzucha. Wzdłuż boków biegnie kilkanaście ciemnych pasów. W okolicach ogona można zobaczyć dużą ciemną plamę okoloną białą obwódką. Płetwy grzbietową i ogonową wyróżnia żółty lub jasnoróżowy odcień. Pozostałe płetwy mają natomiast ciemny kolor. Oblady zwykle dorastają do około 20 cm długości. Czasem jednak spotyka się okazy mające ponad 36 cm długości. Masa ciała ryby oscyluje na poziomie około 525 g.
Występowanie i siedlisko
Oblady zamieszkują głównie wschodnią część Oceanu Atlantyckiego. Zasięg ich naturalnego występowania rozciąga się od Zatoki Biskajskiej, przez Maderę, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Kanaryjskie i Cieśninę Gibraltarską, aż po Angolę. Zasiedlają także Morze Śródziemne, Morze Marmara oraz południowe wody Morza Czarnego. Zwykle pływają na głębokości do 30 m pod poziomem morza. Preferują skaliste dna oraz obszary porośnięte morską trawą i wodorostami.
Biologia
Oblady zazwyczaj przemieszczają się w ławicach. Okres ich tarła przypada na przełom czerwca i lipca. Do ulubionych przysmaków ryby należą niewielkie bezkręgowce. W przypadku ich niedoboru zadowala się także pokarmem roślinnym. Młode przychodzą na świat w okresie letnim. W populacji dorosłych ryb dominują samice. Dotyczy to zwłaszcza większych okazów o długości ciała około 30 cm.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Borowiec olbrzymi
- Srokosz – dzierzba srokosz
- Wirus RSV – wszystko co powinniśmy o nim wiedzieć
- Grzyby, które potrafią przejąć kontrolę nad życiem całego organizmu
- O tym, jak technologia z pomocą nauki wpływa na nasz świat
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Saddled_seabream [dostęp: 10.02.2025]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Diego Delso. Licencja: CC BY-SA 4.0.