Garbik pasiasty (Abudefduf saxatilis), jest gatunkiem ryby z rodziny garbikowatych (Pomacentridae). Przeciętny przedstawiciel tego gatunku może osiągnąć maksymalnie 22,9 cm długości.
Rozmieszczenie i siedlisko
Garbik pasiasty występuje przede wszystkim w wodach Oceanu Atlantyckiego. Z reguły przebywa w strefach przybrzeżnych. Zasięg jego naturalnego występowania w rejonie zachodniego Atlantyku rozciąga się od północno-wschodnich wybrzeży USA poprzez Zatokę Meksykańską, Bahamy, wyspy Morza Karaibskiego, wschodnie wybrzeża Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, aż po Urugwaj. We wschodniej części Atlantyku ryby te najczęściej można spotkać u wybrzeży Portugalii, Azorów, Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka oraz przy zachodnim brzegu Afryki.
Niektórzy badacze uważają, że garbik pasiasty żyje także w Morzu Śródziemnym. Faktyczna obecność ryby w tym akwenie nie została jednak ostatecznie potwierdzona. Przedstawiciele tego gatunku często bowiem są myleni z reprezentantami innych spokrewnionych z nim gatunków, czyli Abudefduf vaigiensis oraz Abudefduf troschelii. Młode osobniki najczęściej przebywają w kałużach pływowych. Dorosłe osobniki natomiast żyją głównie na rafach koralowych, pływając na głębokości nieprzekraczającej 40 metrów p.p.m.
Opis
Dojrzałe ryby zazwyczaj mają 15 cm długości. Niektóre okazy dorastają jednak do 22,9 cm długości. Masa największego zarejestrowanego egzemplarza wynosiła 200 gramów. Płetwa grzbietowa garbika pasiastego wyposażona jest w 13 kolców oraz 12 lub 13 promieni miękkich grzbietowych. Na płetwie odbytowej znajduje się natomiast od 10 do 12 promieni miękkich odbytowych oraz 2 kolce.
Ryba zazwyczaj ubarwiona jest na biało i żółto. W poprzek jej ciała biegnie 5 ciemnych, pionowych pasów. Trzon ogonowy niekiedy zdobi szósty pas, który na ogół jest jednak słabo widoczny. U garbików pasiastych zaznacza się dymorfizm płciowy w wyglądzie. Ciała samców z reguły wyróżniają się niebieskim odcieniem. Pokrywające je pasy zwykle są bledsze niż u samic. Do charakterystycznych cech osobników płci męskiej zalicza się też ciemną plamę zlokalizowaną w okolicy płetwy piersiowej.
Dieta
W skład diety garbików pasiastych wchodzą przede wszystkim larwy bezkręgowców oraz zooplankton złożony głównie z widłonogów i larw krewetek. Pożywienie tych ryb stanowią również mniejsze ryby i skorupiaki, a także rozmaite glony i osłonice. Ryba nierzadko żywi się też pływającymi w wodzie odpadami oraz wymiocinami delfinów długoszczękich.
Zachowanie
Garbiki pasiaste zazwyczaj pływają w ławicach, w skład których może wchodzić nawet kilkaset osobników. Żyją w symbiozie z niektórymi gatunkami organizmów morskich. Dotyczy to zwłaszcza ryb takich gatunków jak: Bodianus rufus, Elacatinus figaro czy Thalassoma noronhanum, które czyszczą garbika z pasożytów. Same garbiki natomiast uczestniczą w eliminowaniu pasożytów bytujących na żółwiach jadalnych.
Dorosłymi garbikami niekiedy handluje się w celach hodowlanych. Jednak przedstawiciele tego gatunku przebywający w akwarium na ogół nie wykazują tendencji do rozmnażania się.
Drapieżniki
Na garbika pasiastego polują różne gatunki ryb. Są to m.in.: pstrąg koralowy (Plectropomus leopardus), talasoma sinogłowa (Thalassoma bifasciatum), Cephalopholis cruentata, granik siodlasty Epinephelus striatus, perka jadowita (Mycteroperca venenosa) oraz Rachycentron canadum.
Rozmnażanie
Garbik pasiasty zalicza się do gatunków jajorodnych. Samice składają ikrę składającą się z kilkuset tysięcy jaj w specjalnych gniazdach przygotowanych wcześniej przez samców. Takie gniazda zazwyczaj budowane są na rafach koralowych, skałach albo na wrakach statków. Ikra zostaje przytwierdzona do podłoża przy pomocy włókien. Samce opiekują się ikrą przez kilka dni. W tym czasie jaja zmieniają kolor z zielonkawego na niebieski.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Trzcinniczek – trzcionka
- Raniuszek
- Hirara amerykańska – hirara
- Makak czubaty – czarny makak czubaty – czubaty pawian
- Kosmiczne śmieci – co to? Jak powstają? Czy mogą być niebezpieczne?
- Mikroplastik – co to jest i jak wpływa na florę i faunę
- Czy Biblia wyjaśnia epokę lodowcową?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Sergeant_major_(fish) [dostęp: 04.10.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons. Autor: Uxbona. Licencja: CC BY-SA 3.0.