Catenulida – katenulidy

Zobacz również

Catenulida, katenulidy to bazalna grupa płazińców klasyfikowana w zależności od systemu jako podtyp, gromada lub rząd. Liczy około 120 opisanych gatunków mikroskopijnych zwierząt, z czego 14 występuje w morzu, a reszta w wodach słodkich.

Opis

Catenulidy to robakowate zwierzęta o długości ciała do kilkunastu milimetrów, które wyróżniają się prostą budową anatomiczną. Pokryte są urzęsionym nabłonkiem, w którym nie występują rabdity. Ich otwór gębowy położony jest subterminalnie po brzusznej stronie ciała. Wyznacza on granice pomiędzy położonym z przodu rostrum a tułowiem. Otwór gębowy prowadzi do nieskomplikowanej gardzieli oraz jelita, które pozbawione jest odbytu. Układ nerwowy składa się z mózgu, dwóch głównych podłużnych pni nerwowych położonych lateralnie, krótkich nerwów prowadzących z mózgu do gardzieli i przodu ciała oraz subepitelialnej rozproszonej sieci nerwowej. Mózg znajduje się w rostrum. Można w nim wyróżnić położony centralnie neuropil oraz otaczające go perikarva.

Charakterystyczne dla tych organizmów jest to, że ich gonady są nieparzyste, a samczy gonopor otwiera się na grzbietowej stronie ciała, tuż nad gardzielą. Układ rozrodczy samic nie posiada typowych przewodów i struktur obecnych u innych płazińców. Warto dodać, że plemniki są nieruchome i pozbawione wici lub rzęsek. U tych zwierząt często występuje rozmnażanie bezpłciowe, przez paratomię.

Przedstawiciele symbiotycznego rodzaju Paracatenula nie posiadają przewodu pokarmowego. Zamiast tego w ich komórkach żyją symbiotyczne bakterie chemoautotroficzne, które przypuszczalnie dostarczają im składników odżywczych.

Ekologia

Katenulidy to wodne, bentoniczne zwierzęta, które w większości zamieszkują słodkowodne środowiska. Bardzo często można je spotkać w torfowiskach, stawach, strumieniach oraz na wilgotnych terenach lądowych. Naukowcy opisali także niewielką liczbę gatunków żyjących w środowiskach morskich. Większość katenulidów żywi się drobnymi bezkręgowcami i algami, które wydobywają z toni wodnej. Niektóre gatunki, jak te z rodzaju Paracatenula, korzystają z symbiotycznych bakterii chemoautotroficznych, które żyją wewnątrz ich komórek i stanowią źródło pożywienia.

Systematyka

W obrębie grupy wyróżnia się pięć rodzin:

  • Catenulidae Graff, 1905
  • Paracatenulidae Van Steenkiste & Leander, 2023
  • Chordariidae Marcus, 1945
  • Retronectidae Sterrer & Rieger, 1974
  • Stenostomidae Vejdovsky, 1880
  • Tyrrheniellidae Riedl, 1959

Rozmnażanie i rozwój

Katenulidy są organizmami obojnaczymi, które posiadają pojedyncze gonady. U samców otwór płciowy – gonopor – otwiera się po grzbietowej stronie ciała. Układ płciowy samic z kolei jest skrajnie uproszczony. Jaja tych zwierząt są entolecytalne. Oznacza to, że zawierają materiał zapasowy w postaci żółtka. Ich rozwój przebiega poprzez spiralne bruzdkowanie. Większość gatunków rozwija się bezpośrednio, jednak u Rhynchoscolex simplex występuje tzw. larwa Luthera. Ponadto catenulida mogą rozmnażać się bezpłciowo poprzez proces paratomii, w którym tworzą się łańcuchy połączonych ze sobą identycznych zooidów.

Etymologia

Nazwa tych organizmów wywodzi się z łacińskiego słowa catenula, które oznacza łańcuszek. Odnosi się ona do występowania form budujących łańcuchy zooidów.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Catenulida [dostęp: 15.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Christopher Laumer. Licencja: CC BY 2.0.

Jeśli podzielasz naszą misję i chciałbyś wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić:

Z góry dziękujemy za okazaną nam pomoc!

Zobacz również

Popularne artykuły

ewolucja-myslenia-v4A-bez-napisu-01-green-1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

facebook facebook facebook
x Chcę pomóc 1,5%strzałka