Poskocz krasny (Eresus kollari) należy do rodziny poskoczowatych (Eresidae). Po raz pierwszy opisany został w 1802 roku przez Walckenaera, ale błędnie zidentyfikowany. Rossi poprawnie opisał go w 1846 roku. Jest jednym z trzech gatunków wyodrębnionych z Eresus cinnaberinus lub Eresus niger. Uznaje się go za zagrożony gatunek.
Wygląd
Ciało poskocza krasnego przypomina pająki z rodziny skakunowatych. Samiec ma jaskrawe, kontrastowe barwy: czarne i pomarańczowo-czerwone. Samica jest całkowicie czarna. Odwłok ma aksamitny wygląd.
Życie w koloniach poskocza krasnego
Pająki kopią nory głębokie na 10 cm, zwykle z pokrywającą je siecią w kształcie lejka. Samica przenosi worek jajowy z około 100 jajami w ciepłe, nasłonecznione miejsca. Młode pozostają w norze i zjadają matkę po jej śmierci. Kolonie liczą od kilku do kilkuset osobników.
Ukąszenie
Poskocz krasny może kąsać. Ukąszenie powoduje ból, gorączkę, szybsze bicie serca i ból głowy. Objawy ustępują po kilku godzinach. Ukąszenie nie jest niebezpieczne i znika całkowicie po paru dniach.
Siedlisko
Poskocz krasny żyje na terenach ciepłych i otwartych, z niską roślinnością. Najczęściej spotykany jest na łąkach, ale także w jasnych, suchych lasach. Występuje w Europie, z wyjątkiem jej północnych regionów.
Wrogowie
Osy z rodziny Pompilidae polują na pająki z rodzaju Eresus. Wnikają do nor, paraliżują pająka jadem i składają na nim jaja. Larwy wykluwają się po kilku dniach i zjadają pająka, prowadząc do jego śmierci.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Jak rozmnażają się grzyby leśne – poznaj tajemnice grzybów
- Czy nietoperz to ptak, czy ssak?
- Tlenoterapia hiperbaryczna a przedpotopowa długowieczność
- Dron, który naśladuje jerzyki
- Artyści z epoki lodowcowej
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Eresus_kollari [dostęp: 21.01.2025].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Fritz Geller-Grimm. Licencja: CC BY-SA 3.0.