Gekon płaczący (Lepidodactylus lugubris) to gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych.
Dorosły osobnik mierzy 8,5–10 cm, licząc z ogonem. Ma brązowe ubarwienie z ciemnymi plamami na grzbiecie. Od ucha do nosa biegnie ciemny pasek. Może zmieniać kolor, dlatego ten sam gekon może wyglądać jaśniej lub ciemniej w różnych porach dnia.
Zachowanie i ekologia
Gekon płaczący prowadzi nocny tryb życia. Czasami można go spotkać w dzień, ale zwykle pozostaje w ukryciu.
To gatunek składający się niemal wyłącznie z samic. Rozmnaża się przez partenogenezę. Samce pojawiają się rzadko i zwykle są bezpłodne. Samice składają 1–2 jaja, które przyklejają do różnych powierzchni. Nowe jaja pojawiają się co 4–6 tygodni.
Występowanie gekona płaczącego
Gekon płaczący żyje w strefach przybrzeżnych Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Występuje m.in. na Malediwach, w Indiach, Sri Lance, Mjanmie, Malezji, Wietnamie, Tajlandii, Kambodży, Japonii, Tajwanie, Chinach, Indonezji, Singapurze, na Filipinach, Papui-Nowej Gwinei, Fidżi, Australii (Wyspa Kokosowa), Samoa, Guam, Pitcairn i Maskarenach.
Został też sprowadzony do obu Ameryk. Można go spotkać m.in. w Meksyku, Brazylii, Gwatemali, Hondurasie, Salwadorze, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, na Florydzie, Bahamach, Gwadelupie, w Ekwadorze, Kolumbii i Chile. Występuje również na Hawajach i Seszelach.
Dieta
To gatunek wszystkożerny. W naturze żywi się owadami, pająkami, skorupiakami, owocami i nektarem. Zjada też własne jaja. Także, jeśli ma okazję, spożywa również dżem, cukier, słodkie napoje i mleko.
Hodowla gekona płaczącego
Gekon płaczący jest trzymany jako zwierzę domowe. Jest łatwy w hodowli i ma towarzyską naturę. Ponieważ rozmnaża się bez udziału samców, populacje w niewoli szybko się powiększają. Większość osobników dostępnych na rynku pochodzi z hodowli.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Lepidodactylus_lugubris [dostęp: 31.01.2025].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Tim. Licencja: CC BY 4.0.