Abdallahsaurus

Zobacz również

Abdallahsaurus

Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus, jak powszechnie się go nazywa, zaliczany jest do infrarzędu roślinożernych zauropodów – dinozaurów o sporych rozmiarach, długich ogonach i szyjach, roślinożernych, poruszających się przeważnie na czterech kończynach1. Przyjmuje się, iż żył w epoce późnej jury, a konkretnie w jej ostatnim okresie – Tytonie (czyli pomiędzy 152 a 145 milionami lat temu2).

Abdallahsaurus w całości mierzył około 14 metrów i ważył mniej więcej 8,5 tony; właśnie takie wymiary przypisuje się największemu odkrytemu okazowi tego konkretnego gatunku. Określa się go również jako nomen nudum (łac. naga nazwa), co oznacza, iż do tej pory nie posiada on określonej diagnozy taksonomicznej i wymaganego szczegółowego opisu3.

Skamielina gada odkryta została w 2003 roku na terenie dzisiejszej Tanzanii, a dokładniej rzecz ujmując – w obszarze formacji Tendaguru, uznawanej za najbogatszą górnojurajską warstwę na terenie całej Afryki.

Abdallahsaurus jest dinozaurem nieptasim (dzisiejsze ptaki określane są jako „ptasie dinozaury” ze względu na domniemywane bliskie pokrewieństwo z tymi gadami), gadziomiedniczym. Zalicza się go również do późnych zauropodomorfów, charakteryzujących się małą głową, masywnym tułowiem oraz, rzecz jasna, szyją na tyle długą, by mogły swobodnie zdobywać pokarm z drzew. Osobnika tego wlicza się również do grupy Plateosauria4; jej charakterystyka jest nieco rozmyta, przez co obecnie nie można jednoznacznie określić, jakie taksony są do niej zaliczane, oraz w jakiej konkretnej przestrzeni czasowej funkcjonowała; jednakże należy do niej najprawdopodobniej znaczna część zauropodomorfów5.

Massopoda, nazwę swą zawdzięczająca paleontologowi Adamowi Yatesowi, to kolejna klasyfikacja Abdallahsaurusa – jest to klad bezpośrednio przypisywany Plateosaurii, obejmujący wszystkie zauropodomorfy. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że Massopoda jest terminem stosunkowo nowym (ukłutym w roku 2006) i cały czas rewidowanym6. Ten dinozaur to także członek między innymi taksonu euzauropodów, co dosłownie oznacza „prawdziwe zauropody” – w tę grupę wlicza się niemal wszystkie osobniki tego infrarzędu, wyłączając jedynie niektóre z wczesnych okazów7.

Co ciekawe, Abdallahsaurus klasyfikowany jest również jako członek rodziny brachiozaurów (Brahiosauridae)8 – dinozaurów z gromady zauropsydów oraz podgromady posiadających dwie pary otworów skroniowych diapsydów. Brachiozaury były zauropodami żyjącymi w czasach od środkowej jury do wczesnej kredy i zyskały sobie dumne miano „żyrafich dinozaurów”. Dzięki długiej szyi i potężnym rozmiarom stały się najwyższymi zwierzętami żyjącymi kiedykolwiek na naszej planecie – najwyższy osobnik z tej rodziny osiągał nawet 18,5 metra, co znacznie przekracza i tak imponującą wysokość Abdallahsaurusa9.


Przypisy

  1. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abdallahsaurus/ [dostęp: 05.03.2022].
  2. https://www.britannica.com/science/Tithonian-Stage [dostęp: 05.03.2022].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nomen_nudum [dostęp; 05.03.2022].
  4. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abdallahsaurus/ [dostęp: 05.03.2022].
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plateosauria [dostęp: 05.03.2022].
  6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Massopoda [dostęp: 05.03.2022].
  7. https://en.wikipedia.org/wiki/Eusauropoda [dostęp: 05.03.2022].
  8. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abdallahsaurus/ [dostęp: 05.03.2022].
  9. https://pl.wikipedia.org/wiki/Brachiozaury [dostęp: 05.03.2022].

Zobacz również

Poprzedni artykułAardonyx celestae
Następny artykułAbdarainurus barsboldi

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Stegozaur

Stegozaur Stegozaur (Stegosaurus) to rodzaj roślinożernego dinozaura ptasiomiednicznego. Powszechnie uważa się, że żył...
Skip to content