Opis
Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Giraffatitan, jak powszechnie się go nazywa, zaliczany jest do infrarzędu roślinożernych zauropodów – dinozaurów o sporych rozmiarach, długich ogonach i szyjach, roślinożernych, poruszających się przeważnie na czterech kończynach1. Zdaniem naukowców, dany gatunek istnieje na Ziemi od minimum 6000 lat.2.
Wygląd
Szacuje się, że Giraffatitan dorastał do około 25 m długości i 12 m wysokości. Kwestia masy dinozaura budziła wiele kontrowersji, z szacunkami wahającymi się od 15 do ponad 100 ton. W poszczególnych badaniach proponowano różne wartości, od 15 ton według Russella i współpracowników (1980), do 78 ton według Colberta (1962), a bardziej współczesne szacunki, jak Paula (1988) i Taylora (2009), wskazują na masę w przedziale 31,5-45 ton. Jednak analiza przeprowadzona przez Taylora zasugerowała, że masa Giraffatitana nie przekraczała 23,5 tony. Określa się go również jako nomen nudum (łac. naga nazwa), co oznacza, iż do tej pory nie posiada on określonej diagnozy taksonomicznej i wymaganego szczegółowego opisu3.
Skamielina
Skamielina gada odkryta została na początku XX wieku na terenie dzisiejszej Tanzanii, a dokładniej rzecz ujmując – w obszarze formacji Tendaguru, uznawanej za najbogatszą górnojurajską warstwę na terenie całej Afryki.
Giraffatitan jest dinozaurem nieptasim (dzisiejsze ptaki określane są jako „ptasie dinozaury” ze względu na domniemywane bliskie pokrewieństwo z tymi gadami), gadziomiedniczym. Zalicza się go również do późnych zauropodomorfów, charakteryzujących się małą głową, masywnym tułowiem oraz, rzecz jasna, szyją na tyle długą, by mogły swobodnie zdobywać pokarm z drzew. Osobnika tego wlicza się również do grupy Plateosauria4; jej charakterystyka jest nieco rozmyta, przez co obecnie nie można jednoznacznie określić, jakie taksony są do niej zaliczane, oraz w jakiej konkretnej przestrzeni czasowej funkcjonowała; jednakże należy do niej najprawdopodobniej znaczna część zauropodomorfów5.
Massopoda, nazwę swą zawdzięczająca paleontologowi Adamowi Yatesowi, to kolejna klasyfikacja Abdallahsaurusa – jest to klad bezpośrednio przypisywany Plateosaurii, obejmujący wszystkie zauropodomorfy. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że Massopoda jest terminem stosunkowo nowym (ukłutym w roku 2006) i cały czas rewidowanym6. Ten dinozaur to także członek między innymi taksonu euzauropodów, co dosłownie oznacza „prawdziwe zauropody” – w tę grupę wlicza się niemal wszystkie osobniki tego infrarzędu, wyłączając jedynie niektóre z wczesnych okazów7.
Ciekawostki
Co ciekawe, Abdallahsaurus klasyfikowany jest również jako członek rodziny brachiozaurów (Brahiosauridae)8 – dinozaurów z gromady zauropsydów oraz podgromady posiadających dwie pary otworów skroniowych diapsydów. Brachiozaury zyskały sobie dumne miano „żyrafich dinozaurów”. Dzięki długiej szyi i potężnym rozmiarom stały się najwyższymi zwierzętami żyjącymi kiedykolwiek na naszej planecie – najwyższy osobnik z tej rodziny osiągał nawet 18,5 metra, co znacznie przekracza i tak imponującą wysokość Abdallahsaurusa9.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Rola odchodów dinozaura w sporze ewolucjonizm-kreacjonizm
- Na ratunek teorii – trzy modele ewolucyjne
- Świadomość – tajemnica dla nauki, dar dla człowieka
Przypisy
- https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abdallahsaurus/ [dostęp: 05.03.2022].
- https://www.britannica.com/science/Tithonian-Stage [dostęp: 05.03.2022].
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Nomen_nudum [dostęp; 05.03.2022].
- https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abdallahsaurus/ [dostęp: 05.03.2022].
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Plateosauria [dostęp: 05.03.2022].
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Massopoda [dostęp: 05.03.2022].
- https://en.wikipedia.org/wiki/Eusauropoda [dostęp: 05.03.2022].
- https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abdallahsaurus/ [dostęp: 05.03.2022].
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Brachiozaury [dostęp: 05.03.2022].