asd

Bugula neritina

Zobacz również

Bugula neritina to osiadły gatunek morskiego zwierzęcia z typu mszywioł. Jest szeroko rozprzestrzeniony, występuje w wodach umiarkowanych i tropikalnych na całym świecie. W wielu miejscach stał się inwazyjny. Często osiedla się na twardych powierzchniach, takich jak skały czy kadłuby statków, tworząc gęste dywany i przyczyniając się do biozanieczyszczenia. Bugula neritina cieszy się zainteresowaniem szczególnie w badaniach biomedycznych ze względu na bakterie symbiotyczne, które produkują bioaktywne związki mogące mieć zastosowanie w leczeniu różnych chorób.

Opis

Bugula neritina tworzy kolonie o kolorze brązowo-fioletowym. Żywi się cząstkami zawieszonymi w wodzie. Jej zooidy (pojedynczy osobnik, wchodzący w skład kolonii) są białe, mają spiczasty zewnętrzny róg i różnią się od innych gatunków rodzaju brakiem np. avicularium (zooid nieżerujący).

Kolonie mogą przetrwać ponad rok. Zooidy są hermafrodytyczne i uwalniają gamety w różnych czasach, co zapobiega samozapłodnieniu.

W cyklu życia zooid powstaje przez rozmnażanie płciowe i rozwija kolonię poprzez pączkowanie. Osiedlanie się zachodzi przez cały rok, poza środkiem zimy.

Bugula neritina
Zdj. 1. Bugula neritina. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Leandro M. Vieira. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Filogeneza

Bugula neritina należy do czułkowców, które charakteryzują się obecnością lofoforu (aparatu czułkowego), struktury odżywczej typowej dla tego kladu. Należy do typu mszywiołów, klasy Gymnolaemata i rzędu Cheilostomatida, z zewnętrzną ścianą wapienną.

Rozmieszczenie

Bugula neritina jest jednym z pierwszych odkrytych mszywiołów i typowym przedstawicielem rodzaju bugula. Jest kolonialnym zwierzęciem morskim o szerokim zasięgu geograficznym.

Występuje niemal na całym świecie, z wyjątkiem biegunów i subarktycznych oraz subantarktycznych regionów. Często można je spotkać w przybrzeżnych wodach Północnego Pacyfiku i Atlantyku, w Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Hawajach, Morzu Śródziemnym i Brazylii. Preferuje płytkie, ciepłe wody (10-30 °C) i osiedla się w obszarach portowych oraz na kadłubach statków, co sprzyja jej rozprzestrzenieniu. Kolonie mogą osiągać wysokość około 10 cm. Preferują organiczne i sztywne podłoża.

Odkrywanie leków

Bugula neritina jest cenna w badaniach nad lekami, ponieważ jej bakteryjny symbiont, produkuje bryostatyny – grupę około dwudziestu bioaktywnych związków naturalnych. Bryostatyny są badane pod kątem potencjalnych zastosowań w immunoterapii nowotworowej, leczeniu choroby Alzheimera i zwalczaniu HIV/AIDS, ze względu na ich niską toksyczność i działanie przeciwnowotworowe.

Wykorzystanie bryostatyn w medycynie jest utrudnione z powodu ich niskiej dostępności w organizmach, co komplikuje proces ich pozyskiwania. Ponadto, symbiotyczny związek Bugula neritina z candidatus endobugula sertula nie jest jeszcze dobrze zbadany, co utrudnia hodowlę tych bakterii.

Gatunek ten jest uznawany za inwazyjny, ponieważ rozprzestrzenia się na kadłubach statków i wykazuje wysoką tolerancję na toksyczne środowiska, w tym zanieczyszczenie miedzią, co daje Bugula neritina przewagę konkurencyjną w zanieczyszczonych wodach.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Bugula_neritina [dostęp: 02.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Dean Janiak, Smithsonian Marine Station. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułSuberites domuncula
Następny artykułHypsibius dujardini

Popularne artykuły

Electra pilosa

Electra pilosa to gatunek kolonialnego mszywioła należący do rzędu Cheilostomatida. Naturalnie występuje w północnym Atlantyku.

Amathia verticillata

Amathia verticillata to gatunek kolonijnych mszywiołów o krzaczastej formie. Występuje w płytkich wodach o umiarkowanej i ciepłej temperaturze

Membranipora membranacea

Membranipora membranacea to gatunek szeroko rozpowszechnionego mszywioła morskiego, który występuje w oceanach.
Skip to content