test

Dinozaur, którego się nie spodziewano

Zobacz również

Niedawno w kopalni w Maroku odkryty został nowy gatunek dinozaura kaczodziobego, tj. hadrozaura, Ajnabia odysseus1. Jest to pierwszy tego typu dinozaur znaleziony na kontynencie afrykańskim. Jego lokalizacja nie pasuje do ewolucyjnej opowieści. Dlatego świeccy naukowcy sięgają po niewiarygodne wyjaśnienia.

Dinozaur nie na miejscu

Nowy dinozaur, należący do podrodziny lambeozaurów, został odkryty w najwyższych warstwach okresu kredowego. Mierzył około 3,5 metra długości. Był więc dość mały w porównaniu do innych hadrozaurów, które mogły osiągać prawie 15 metrów2. Skamieniałości hadrozaurów dość powszechnie występują w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Z kolei lambeozaury podobne do Ajnabia odysseus znajdowano do tej pory jedynie w Europie1.

Świeccy naukowcy są zdania, że hadrozaury rozprzestrzeniły się z Azji do Europy, a następnie do Afryki. Ale jak? Przecież według nich Afryka pod koniec kredy była już kontynentem odizolowanym, wokół którego rozciągały się na setki kilometrów głębokie oceany2.

Nicholas Longrich, starszy wykładowca w Milner Centre for Evolution na Uniwersytecie w Bath, stwierdził, że to odkrycie jest „ostatnią rzeczą na świecie, której można by się spodziewać”2. Powiedział:

„To było zupełnie nie na miejscu, jak znalezienie kangura w Szkocji. Afryka była całkowicie odizolowana przez wodę – jak więc tam dotarł?”

Dinozaur pływak i żeglarz?

Jako wyjaśnienie świeccy naukowcy zasugerowali, że dinozaury te pływały po otwartym oceanie przez setki kilometrów wpław i/lub na masach gruzu przez tygodnie lub miesiące2. Ale czy jakiekolwiek duże lądowe zwierzę byłoby w stanie pływać po otwartym morzu przez tygodnie lub miesiące bez dostępu do świeżej wody i pokarmu? I z jakiego powodu dinozaur miałby w ogóle chcieć wypuszczać się w morze, nie widząc przed sobą lądu?

Longrich “uzasadnił” ten nielogiczny pomysł słowami:

Sherlock Holmes powiedział: „Kiedy wyeliminujesz niemożliwe, cokolwiek pozostanie, bez względu na to, jak nieprawdopodobne, musi być prawdą”. Do Afryki nie można było dojść pieszo. Te dinozaury wyewoluowały długo po tym, jak dryf kontynentów podzielił kontynenty i nie mamy dowodów na istnienie mostów lądowych. Geologia mówi nam, że Afryka została odizolowana przez oceany. Jeśli tak, to jedynym sposobem dotarcia tam jest woda2.

Dinozaur ofiarą katastrofy

Trudno uwierzyć, że takie wyjaśnienie jest prawdą… Nawet Sherlock Holmes podążał tam, gdzie prowadziły go dowody. A tutaj dowody prowadzą raczej do ogólnoświatowego potopu z Księgi Rodzaju, a nie do pływających lub żeglujących dinozaurów przez setki kilometrów otwartego oceanu.

Dinozaury zostały gwałtownie pogrzebane w błocie i piasku przez potężne fale, dlatego często znajduje się je zmieszane ze skamieniałościami morskimi, a także zakopane w skałach morskich3. Trwający rok potop spowodował oddzielenie się i oddalenie się od siebie kontynentów4. Dlatego skamieniałości hadrozaurów można spotkać na różnych kontynentach, również w Afryce.


Przypisy

  1. Longrich, N.R. et al. 2020. The first duckbill dinosaur (Hadrosauridae: Lambeosaurinae) from Africa and the role of oceanic dispersal in dinosaur biogeography. Cretaceous Research. 104678: ISSN 0195-6671.
  2. Woodyatt, A. 2020. New fossil discovery suggests dinosaurs traveled across oceans. CNN. Posted on CNN.com November 5, 2020, dostęp: 7.07.2022.
  3. Clarey, T. 2017. Dinosaur Fossils Found in Marine Rocks…Again. Creation Science Update. Posted on ICR.org May 25, 2017, dostęp: 7.07.2022.
  4. Clarey, T. 2020. Carved in Stone: Geological Evidence of the Worldwide Flood. Dallas, TX: Institute for Creation Research, 282-311.

Opracowano na podstawie: T. Clarey, „Even Sherlock Holmes can’t explain african dinosaurs”, opublikowane na icr.org 19 listopada 2020.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content