Bąkojad czerwonodzioby (Buphagus erythrorynchus) to ptak z rodziny bąkojadów. Występuje na sawannach Afryki Subsaharyjskiej. Jego zasięg obejmuje Etiopię, Somalię, Kenię, Tanzanię, Malawi, Zambię oraz Południową Afrykę. Jest bardziej rozpowszechniony niż bąkojad żółtodzioby w Południowej Afryce.
Występowanie
Bąkojad czerwonodzioby żyje na sawannach Afryki Subsaharyjskiej. Można go spotkać w Etiopii, Kenii, Tanzanii, Zambii oraz południowej części Afryki, w tym w Botswanie, Zimbabwe i Mozambiku.
Opis
Młody bąkojad czerwonodzioby jest ciemniejszy niż dorosły już ptak. Jego dziób na początku jest początkowo oliwkowy, a po kilku miesiącach staje się czerwony.
Bąkojad czerwonodzioby lata szybko i prosto.
Jego odgłos to trzaskające „trik-kwisss”.
Zachowanie
Bąkojad czerwonodzioby zakłada gniazda w dziuplach i wyścieła je sierścią zwierząt. Samica jego składa od dwóch do pięciu jaj, średnio trzy.
Poza sezonem lęgowym bąkojad tworzy duże stada.
Bąkojad czerwonodzioby żywi się owadami. Jego ulubionym pokarmem są kleszcze, które zbiera z ciał dużych ssaków, w tym bydła.
Bąkojad czerwonodzioby ma również nazwę w suahili – „Askari wa kifaru”, co oznacza „strażnik nosorożca”. Bąkojad czerwonodzioby często siadają na nosorożcach i pomagają im pozbyć się kleszczy.
Bąkojad czerwonodzioby może zjeść setki kleszczy dziennie. Dorosłe osobniki potrafią usunąć nawet 100 nasyconych krwią kleszczy lub 12 tysięcy larw.
Bąkojady czerwonodziobe żywią się również krwią.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Bernikla obrożna
- Zaroślówka -trzciniak zaroślowy
- Bioróżnorodność – czego uczy nas o powstaniu życia?
- Informacja – dowód na istnienie Stwórcy?
- Ławica ryb skamieniała w całości – jak to się mogło stać?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Red-billed_oxpecker [dostęp: 04.12.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Charles J. Sharp. Licencja: CC BY-SA 4.0.