test

Ławica ryb skamieniała w całości – jak to się mogło stać?

Zobacz również

Kilka lat temu doniesiono o niezwykłym odkryciu. Paleontolodzy natrafili na skamieniałą ławicę ryb. Znalezisko można zobaczyć w Muzeum Dinozaurów w Fukui w Japonii.

Ławica i zdumieni naukowcy

Skamieniała ławica składa się z 259 ryb. Zdziwiony tym okryciem dr Plotnick, paleontolog z University of Illinois w Chicago, powiedział:

Nie wyobrażam sobie trójwymiarowej ławicy ryb, które opadają na dno i wszystkie zachowują względem siebie swoje pozycje. To nie ma dla mnie sensu1.

Jeśli nie weźmie się pod uwagę katastroficznego wydarzenia, to faktycznie trudno zrozumieć, jak ławica ryb mogła opaść na dno i być zasypywana powoli przez osady, podczas gdy wszystkie ryby pozostały zwrócone w tym samym kierunku. 

Ponadto nie ma żadnych przesłanek o padlinożerności lub drapieżnictwie. Nic też nie wskazuje na rozkład bakteryjny. A właśnie tych rzeczy należałoby oczekiwać, jeżeli te ryby miałyby być zakopywane powoli i stopniowo.

Naukowcy ewolucyjni nie chcą brać pod uwagę wyjaśnienia katastroficznego typu globalny potop. Ale też nie ma z ich strony żadnej propozycji wyjaśnienia tego zjawiska2.

A może jednak katastrofa?

Z kolei naukowcy kreacjoniści stoją na stanowisku, że ryby zostały stworzone piątego dnia tygodnia stworzenia. Później jednak ogromna ich ilość zginęła podczas potopu Noego około 4500 lat temu.

Ze względu na to, że przez lata coraz więcej dowodów wskazuje na nieprzeciętne wydarzenie w historii naszej planety, również naukowcy ewolucjoniści musieli w końcu zgodzić się z tym, że Ziemia w przeszłości doświadczyła potężnej katastrofy. Jednak według nich przyczyną nie był potop, ale uderzenie asteroidy w obecny Półwysep Jukatan 66 milionów lat temu. Był to ich zdaniem powód wyginięcia około trzech czwartych życia na Ziemi i wszystkich dinozaurów – tzw. wymieranie kredowo-paleogenowe (K-Pg).

I tak na przykład o cmentarzysku skamieniałości w Północnej Dakocie wyrażono się następująco:

Na żadnym innym odcinku granicy K-T [granica kreda-trzeciorzęd, a dokładniej: kreda-paleogen – przyp.red.] na Ziemi nie można znaleźć takiej kolekcji składającej się z dużej liczby gatunków reprezentujących różny wiek organizmów i różne etapy życia, z których wszystkie umarły w tym samym czasie, tego samego dnia3.

Z kolei w Argentynie paleontolodzy znaleźli olbrzymie stanowisko skamieniałości z okresu jurajskiego zajmujące aż 37 000 kilometrów kwadratowych. Tu również stwierdzono szybki pochówek:

Skamieniałości zachowały się niemal natychmiast, w niektórych przypadkach w mniej niż jeden dzień4.

Jednak z teorią o uderzeniu asteroidy są pewne problemy, o czym wspominaliśmy już tutaj.

Czy ławica ryb potwierdza sprawozdanie z Księgi Rodzaju?

Skamieniała ławica ryb to kolejny przypadek skupiska organizmów, które zginęły w tym samym czasie, tego samego dnia i prawdopodobnie nawet w kilka sekund. Chcąc nie chcąc, oznacza to szybki pochówek na dużą skalę – może jednak ogólnoświatowy potop?


Przypisy

  1. Joel, L. 2019. A School of Fish, Captured in a Fossil. The New York Times. Posted on nytimes.com on May 29, 2019, accessed on June 3, 2019.
  2. Mizumoto, N. et al. 2019. Inferring collective behaviour from a fossilized fish shoal. Proceeding of the Royal Society B. Posted on royalsocietypublishing.org on May 29, 2019, accessed June 3, 2019.
  3. Swanston, B. 2019. Why North Dakota’s Prehistoric Graveyard is Raising Eyebrows. Sciencing.com. Posted on sciencing.com on April 8, 2019, accessed June 3, 2019.
  4. Scientists discover major Jurassic fossil site in Argentina. Pys.org. Posted on phys.org on February 28, 2016, accessed June 6, 2019.

Opracowano na podstawie: F. Sherwin, „A fossilized school of fish”, opublikowane na icr.org 25 czerwca 2019.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content