Almik haitański

Zobacz również

Almik haitański (Solenodon paradoxus) to mały, jadowity ssak przypominający ryjówkę. Żyje na Haiti i Dominikanie. Jest aktywnym nocą owadożercą, który mieszka w norach. Został odkryty dopiero w 1833 roku. Jego populacja jest stabilna, ale wciąż podlega ochronie.

Odkrycie

W 1833 roku Rosyjska Akademia Nauk otrzymała nowy, nieznany okaz z Haiti. Kustosz Johann Friedrich von Brandt nazwał go Solenodon paradoxus. Uważano, że zwierzę wyginęło, aż w 1907 roku odkryto je ponownie na Dominikanie. Potem znów uznano je za wymarłe w 1964 roku.

Opis

Almik haitański wygląda jak duża ryjówka. Ma od 49 do 72 cm długości, a jego ogon mierzy 20 do 25 cm. Waży około 800 gramów.

Ciało almika haitańskiego jest ciemnobrązowe, z jaśniejszym podbrzuszem i czerwonawym futrem na łebku, gardle i klatce piersiowej. Ogon, łapy i ryjek są nieowłosione.

Ma długie pazury, które służą mu do kopania i duży łebek w stosunku do ciała. Ryjek almika haitańskiego zaopatrzony jest w długie wąsy i specjalną kość, która wspiera chrząstkę ryjka.

Ten jadowity ssak ma 40 zębów, a jego drugi dolny siekacz posiada kanał, przez który almik wydziela jad. Substancja ta jest w stanie zabić mysz w kilka minut. Almik haitański ma też gruczoły na udach, które pomagają mu w komunikacji.

Zasięg i siedlisko

Almik haitański występuje tylko na wyspie Haiti i na Dominikanie. Zamieszkuje wilgotne lasy poniżej 1000 metrów nad poziomem morza. Można go spotkać w kilku parkach narodowych, m.in. Jaragua i La Visite. Jego zasięg jest jednak dość nierównomierny.

Zachowanie

Almiki haitańskie są aktywne nocą. Dzień spędzają w norach, w wydrążonych starych kłodach drzew lub jaskiniach. Nory tych ssaków mają wiele tuneli i są zamieszkane przez dorosłą parę oraz młode.

Gdy almiki chodzą, poruszają się nieregularnie, w zygzakowaty sposób.

Żywią się owadami, ale jedzą też robaki, myszy, ślimaki, a czasem owoce i liście. Rozkopują ziemię ryjkiem i pazurami. Wydają różne dźwięki, jak ćwierkanie, piszczenie czy kliknięcia, używają też echolokacji.

Rozmnażanie

Samice są płodne co 10 dni.

Mioty liczą od 1 do 3 młodych, z czego zwykle przeżywa dwoje. Samica ma tylko dwa sutki, więc nie wszystkie młode mogą przeżyć.

Młode almiki haitańskie są ślepe i nie porośnięte sierścią po urodzeniu. Ważą od 40 do 55 gramów i przez pierwsze dwa miesiące są noszone przez matkę.

Ekologia

Na te owadożerne ssaki polują głównie sowy. Almiki haitańskie są powolne, co sprawia, że są łatwym celem dla drapieżników, takich jak zdziczałe psy, koty czy mangusty złociste, które zostały wprowadzone na wyspę.

Ochrona

Mimo że almik haitański został uznany za gatunek najmniejszej troski przez IUCN w 2020 roku, nadal wymaga ochrony. Działania ochronne obejmują programy badawcze i edukacyjne, które starają się chronić siedliska almików haitańskich i ograniczyć zagrożenia ze strony drapieżników, a także niszczenia środowiska, w którym żyją te ssaki.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Hispaniolan_solenodon [dostęp:16.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Seb az86556 . Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook