Akantofolis

Zobacz również

Akantofolis

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Karkemish. Licencja: CC BY 3.0.

Akantofolis (Acanthopholis) to roślinożerny, średniej wielkości dinozaur należący do rodziny nodozaurów, spokrewniony z edmontonią. Nazwę rodzajową Acanthopholis można tłumaczyć jako „skalny róg” lub „łuskowaty kręgosłup”, ewentualnie „grzbiet”.

Akantofolis miał ok. 5,5 m długości i ok. 1,8 m wysokości. Ważył 380-700 kg. Miał twarde, opancerzone ciało, szeroką, płaską głowę i krótką szyję. Posiadał płyty umieszczone w skórze oraz sterczące kolce, co tworzyło ochronną zbroję, która pokrywała dinozaura od głowy po ogon. Swojego potężnego ogona mógł używać jako broni do ochrony przed drapieżnikami.

Powszechnie uważa się, że akantofolis występował w okresie wczesnej kredy (około 125-95 milionów lat temu) na obszarze Europy. Jego szczątki zostały znalezione w Anglii na obszarze hrabstw Cambridge i Kent. 

Akantofolis został odkryty przez Thomasa Huxleya w 1867.

Ten duży, ciężki gad był roślinożercą (żywił się wyłącznie roślinami). Aby utrzymać się przy życiu, musiał zjadać ogromną ilość nisko położonego materiału roślinnego, a zatem jego jelita musiały być bardzo duże. Prawdopodobnie miał komorę fermentacyjną, która pomagała w trawieniu twardego materiału roślinnego, co powodowało jednocześnie produkcję ogromnych ilości gazu.


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Akantofolis
  2. https://www.enchantedlearning.com/subjects/dinosaurs/dinos/Acanthopholis.shtml
  3. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Acanthopholis
  4. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Acanthopholis

Zobacz również

Poprzedni artykułBukietnica Arnolda
Następny artykułKapibara

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Abdallahsaurus

Abdallahsaurus Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus, jak powszechnie...
Skip to content