Akantofolis (Acanthopholis) to roślinożerny, średniej wielkości dinozaur należący do rodziny nodozaurów, spokrewniony z edmontonią. Nazwę rodzajową Acanthopholis można tłumaczyć jako „skalny róg” lub „łuskowaty kręgosłup”, ewentualnie „grzbiet”.
Opis
Akantofolis miał ok. 5,5 m długości i ok. 1,8 m wysokości. Ważył 380-700 kg. Miał twarde, opancerzone ciało, szeroką, płaską głowę i krótką szyję. Posiadał płyty umieszczone w skórze oraz sterczące kolce, co tworzyło ochronną zbroję, która pokrywała dinozaura od głowy po ogon. Swojego potężnego ogona mógł używać jako broni do ochrony przed drapieżnikami.
Środowisko naukowe uznaje, że dany gatunek ma przynajmniej 6000 lat i występował na obszarze Europy. Jego szczątki zostały znalezione w Anglii na obszarze hrabstw Cambridge i Kent.
Akantofolis został odkryty przez Thomasa Huxleya w 1867.
Odżywianie
Ten duży, ciężki gad był roślinożercą (żywił się wyłącznie roślinami). Aby utrzymać się przy życiu, musiał zjadać ogromną ilość nisko położonego materiału roślinnego, a zatem jego jelita musiały być bardzo duże. Prawdopodobnie miał komorę fermentacyjną, która pomagała w trawieniu twardego materiału roślinnego, co powodowało jednocześnie produkcję ogromnych ilości gazu.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Ewolucjonistyczne korzenie etyki Hitlera
- Niepełnosprawność a ewolucjonizm
- Czy Księżyc jest dziełem przypadku?
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Akantofolis
- https://www.enchantedlearning.com/subjects/dinosaurs/dinos/Acanthopholis.shtml
- https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Acanthopholis
- https://en.m.wikipedia.org/wiki/Acanthopholis