test

Abditosaurus kuehnei

Zobacz również

Abditosaurus kuehnei

© Oscar Sanisidro / Museu de la Conca Dellà.

Abditosaurus to roślinożerny zauropod o – jak przystało na ten infrarząd – imponujących rozmiarach. Najbardziej okazały osobnik miał najprawdopodobniej 14,5 metra długości i ważył około 8 ton. Abditosaurus to przedstawiciel dinozaurów wciąż względnie mało znany wśród miłośników przyrody; opisany został dopiero w 2022 roku, w tym czasie otrzymał również nazwę1. Jedynym jego gatunkiem jest Abditosaurus kuehnei. W skład zespołu, który podjął się opisu oraz nadania nazwy temu gadziomiedniczemu zauropodomorfowi, wchodzili między innymi Bernat Vila, Albert Selles i Novella L. Razzolini. Przyjmuje się, że czas jego występowania to trwająca około 34,5 miliona lat kreda późna, a konkretnie okres zwany mastrychtem2 – najmłodsza faza późnej kredy, która miała trwać mniej więcej 6,1 miliona lat3. Uznaje się również, że był to mastrycht wczesny.

Abditosaurus odkryty został na terenach Hiszpanii w regionie Katalonii oraz formacji Conques. Uważa się, że ten konkretny dinozaur należał do grupy tytanozaurów4 oraz kladu macronarii, datowanego przez naukowców na około 170-66 milionów lat temu. Dinozaury należące do macronarii wchodziły w skład najbardziej zaawansowanych pod względem rozwoju zauropodów (tak zwanych neozauropodów)5. Co ciekawe, posiadały one na tyle charakterystyczne otwory nosowe, iż to właśnie od nich wzięła się nazwa kladu: macro- – ogromny, –naria – nos. Gady należące do tej grupy posiadały również typowe dla roślinożerców nieostre zęby, długą szyję oraz podobnych rozmiarów ogon. Zalicza się je do podgromady mogących poszczycić się silnymi mięśniami szczęki diapsydów6.

Kolejnym interesującym kladem tytanozaurów, do którego przyporządkowano Abditosaurusa, jest lithostrotia. Infragromada członków tego kladu to archozauropodomorfy, do których obecnie zalicza się krokodyla (w tym aligatora i gawiala)7. Dinozaur został również przypisany do rodziny saltazaurów, uznawanej za wąski i nadal w dużym stopniu nieodkryty klad8.

Wyjątkowo ciekawa w kontekście historii odkrycia skamielin dinozaura jest etymologia nazwy Abditosaurusa kuehnei. Pierwszy człon nazwy – mimo iż wydaje się być skomplikowany – w wolnym łacińskim tłumaczeniu oznacza po prostu „zapomnianego gada”. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że ten konkretny dinozaur – chociaż opisany i nazwany zupełnie niedawno – odkryty został już w 1954 roku; to wówczas niemiecki paleontolog Walter Georg Kuchne odnalazł jego pierwsze skamieniałości. Dlatego drugi człon nazwy, kuehnei, jest wyrazem hołdu dla badacza9.


Przypisy

  1. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abditosaurus-kuehnei/ [dostęp: 14.03.2022].
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Abditosaurus [dostęp: 14.03.2022].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mastrycht [dostęp: 14.03.2022].
  4. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abditosaurus-kuehnei/ [dostęp; 14.03.2022].
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Macronaria [dostęp: 14.03.2022].
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Macronaria [dostęp: 14.03.2022].
  7. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lithostrotia [dostęp: 14.03.2022].
  8. https://pl.wikipedia.org/wiki/Saltazaury [dostęp; 14.03.2022].
  9. https://en.wikipedia.org/wiki/Abditosaurus [dostęp: 14.03.2022].

Zobacz również

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Triceratops

Triceratops Triceratops to rodzaj roślinożernego dinozaura rogatego z rodziny ceratopsów (Ceratopsidae). Powszechnie uważa...
Skip to content