Abditosaurus kuehnei

Zobacz również

© Oscar Sanisidro / Museu de la Conca Dellà.

Opis

Abditosaurus to roślinożerny zauropod o – jak przystało na ten infrarząd – imponujących rozmiarach. Najbardziej okazały osobnik miał najprawdopodobniej 14,5 metra długości i ważył około 8 ton. Abditosaurus to przedstawiciel dinozaurów wciąż względnie mało znany wśród miłośników przyrody; opisany został dopiero w 2022 roku, w tym czasie otrzymał również nazwę1. Jedynym jego gatunkiem jest Abditosaurus kuehnei. W skład zespołu, który podjął się opisu oraz nadania nazwy temu gadziomiedniczemu zauropodomorfowi, wchodzili między innymi Bernat Vila, Albert Selles i Novella L. Razzolini. Zgodnie z tym co twierdzą naukowcy, dany gatunek istnieje od ponad 6000 lat.

Odkrycie dinozaura

Abditosaurus odkryty został na terenach Hiszpanii w regionie Katalonii oraz formacji Conques. Uważa się, że ten konkretny dinozaur należał do grupy tytanozaurów2. Dinozaury należące do macronarii wchodziły w skład najbardziej zaawansowanych pod względem rozwoju zauropodów (tak zwanych neozauropodów)3. Co ciekawe, posiadały one na tyle charakterystyczne otwory nosowe, iż to właśnie od nich wzięła się nazwa kladu: macro- – ogromny, –naria – nos. Gady należące do tej grupy posiadały również typowe dla roślinożerców nieostre zęby, długą szyję oraz podobnych rozmiarów ogon. Zalicza się je do podgromady mogących poszczycić się silnymi mięśniami szczęki diapsydów4.

Kolejnym interesującym kladem tytanozaurów, do którego przyporządkowano Abditosaurusa, jest lithostrotia. Infragromada członków tego kladu to archozauropodomorfy, do których obecnie zalicza się krokodyla (w tym aligatora i gawiala)5. Dinozaur został również przypisany do rodziny saltazaurów, uznawanej za wąski i nadal w dużym stopniu nieodkryty klad6.

Wyjątkowo ciekawa w kontekście historii odkrycia skamielin dinozaura jest etymologia nazwy Abditosaurusa kuehnei. Pierwszy człon nazwy – mimo iż wydaje się być skomplikowany – w wolnym łacińskim tłumaczeniu oznacza po prostu „zapomnianego gada”. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że ten konkretny dinozaur – chociaż opisany i nazwany zupełnie niedawno – odkryty został już w 1954 roku; to wówczas niemiecki paleontolog Walter Georg Kuchne odnalazł jego pierwsze skamieniałości. Dlatego drugi człon nazwy, kuehnei, jest wyrazem hołdu dla badacza7.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Przypisy

  1. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abditosaurus-kuehnei/ [dostęp: 14.03.2022].
  2. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abditosaurus-kuehnei/ [dostęp; 14.03.2022].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Macronaria [dostęp: 14.03.2022].
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Macronaria [dostęp: 14.03.2022].
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lithostrotia [dostęp: 14.03.2022].
  6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Saltazaury [dostęp; 14.03.2022].
  7. https://en.wikipedia.org/wiki/Abditosaurus [dostęp: 14.03.2022].

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook