Spotkałeś się z opinią, że Biblia zabrania umieszczania na ciele tatuażu i byłeś z tego powodu piętnowany? W dwuczęściowym artykule sprawdzimy czy tatuowanie się jest grzechem, co na ten temat mówi Pismo Święte oraz co zrobić, jeśli już go mamy.
Czym jest grzech według Biblii?
Zacznijmy od podstaw. Zanim zajmiemy się tatuażami, ważne jest zrozumienie, czym właściwie jest grzech. Według Pisma Świętego grzech to coś, co oddziela nas od Boga. Jest to każde działanie sprzeczne z Jego wolą. Najłatwiej to zobrazować, spoglądając na dekalog – łamanie zapisanych tam przykazań jest grzechem. Oczywiście nie wszystkie czyny i zachowania zostały tam zapisane. Tam jednak znajduje się główny szkielet tego, jak powinniśmy postępować, by nie grzeszyć.
Grzech może być świadomy, kiedy wiemy, że robimy coś złego, ale i nieświadomy, gdy działamy, nie zdając sobie w danym momencie sprawy, że łamiemy Boże prawa. Prosty przykład: wyzywasz kogoś wiedząc, że sprawiasz mu krzywdę – grzech świadomy. Podczas rozmowy w emocjach wyzwałeś kogoś i po chwili sobie uświadamiasz, że zachowanie było niewłaściwe – tutaj mamy grzech nieświadomy. Po co o tym piszemy? Będzie to istotne przy okazji rodzajów tatuaży, bo – jak się zaraz okaże – niektóre z nich są jawnym sprzeciwem wobec Pana Boga.
Tatuaż a Biblia, czyli co mówi Pismo Święte
Tatuaże to temat, który nie jest szeroko omawiany w Biblii. Znajdujemy jednak jeden bezpośredni zapis, który jest interpretowany jako zakaz tatuaży. W Starym Testamencie czytamy: „Nie będziecie robić żadnych nacięć na swoim ciele za umarłych ani czynić żadnego piętna na sobie. Ja jestem PAN” (Księga Kapłańska 19,28 UBG).
Dla pewności, poniżej podajemy słowa użyte w innych przekładach:
- żadnego znamienia – Biblia Królowej Zofii,
- piątna – Biblia Brzeska,
- ani znaków jakich – Biblia Jakuba Wujka,
- ani żadnego piątna na sobie – Biblia Gdańska,
- napisów nakłówanych – Izaak Cylkow,
- tatuowanych pisanek – Kruszyński,
- nakłuwanego napisu – Mieses,
- tatuować – Biblia Tysiąclecia,
- nakłuwać napisów – Biblia Warszawska,
- malowali żadnych znaków – Biblia Warszawsko-Praska,
- nakłuwanych napisów – Nowa Biblia Gdańska,
- tatuowali – Biblia to jest Pismo Święte Starego i Nowego Przymierza,
- tatuaży – Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata.
To jedyny werset, który dosłownie odnosi się do tatuaży. W każdym przypadku mowa jest jednak o tatuażach na cześć zmarłych. By go lepiej zrozumieć, należałoby wspomnieć o starożytnych praktykach pogańskich, które czasami zawierały elementy samookaleczenia1. Uznaje się, że czyniono to w celu zwrócenia uwagi bóstwa, odpędzania duchów zmarłych lub okazania większego smutku. Zakaz biblijny został nadany, gdy Izraelici wędrowali do Ziemi Obiecanej. Bóg chciał ostrzec Hebrajczyków, by nie czynili tak jak ludy kananejskie. W ugaryckim cyklu opowieści o Baalu opisano, jak Ela (bóg kananejski) na znak żałoby zadawał sobie rany nożem – w tekście tym napisano: „poorał swoją pierś jak ogród”2.
Tatuowanie natomiast mogło odnosić się do elementu religijnego rytuału. Miało ono chronić przed duchami zmarłych lub stanowić znak przynależności do określonej grupy3. Tatuowanie się w kontekście przynależności do grupy będzie miało w tym artykule dość istotne znaczenie.
Jak widzimy, w powyższym wersecie nie ma ani jednego słowa o tym, że nie możemy robić sobie tatuaży normalnych, niezwiązanych z kultem pogańskim. Czy więc Pismo Święte zabrania robić tatuaże nie po zmarłych? O tym za chwilę, spójrzmy jeszcze na inny werset biblijny.
Jakby nie było, tatuaże są także formą ozdoby ciała. Biblia mówi, że nie powinniśmy się stroić nadmiernie, bo wewnętrzne piękno jest ważniejsze niż to zewnętrzne. W 1 Liście do Tymoteusza czytamy: „Podobnie też kobiety niech się zdobią ubiorem przyzwoitym, ze wstydliwością i umiarem, nie z zaplatanymi włosami albo złotem, albo perłami, albo kosztownymi strojami” (1 Tm 2,9 UBG). Choć fragment ten dotyczy kobiet, można go odnieść ogólnie do idei przesadnego ozdabiania ciała.
Czy zakazuje on tatuaży? Wprost oczywiście nie, ale pośrednio już tak. Można zadać sobie pytanie, jaki rodzaj tatuaży moglibyśmy pod to podczepić? Czy drobne, nie rzucające się w oczy bądź ukryte pod ubraniem? A co z tymi wielkimi na całe ramię, nogę czy inne części ciała? Wszystko zależy od tego, „co na sobie mamy”, i jak się z tym obnosimy. Jeśli masz drobny tatuaż lub ukryty i nie chwalisz się nim, nie zwracasz na niego uwagi, to Biblia wprost tego nie potępia. Ale też nie pochwala! Jeśli jednak wydziergałeś sobie całe ramię, chwalisz się tym i czekasz, aż inni będą „to coś” podziwiać, to z pewnością granica została przekroczona. No to jak? Masz go, bo masz, czy może krzyczysz dookoła: „hej podziwiajcie moją tapetę na ramieniu”? Tu, drogi Czytelniku, odpowiedz sobie sam, bo nikt za Ciebie tej odpowiedzi nie udzieli.
Tatuaże a zdrowie – nadciąga chłoniak
Tatuaże to nie tylko ozdoba, czy świadoma przynależność do szatana (o tym poniżej), ale też ryzyko otrzymania chłoniaka4. Co gorsza, za ten „prezent w gratisie” tak naprawdę się płaci. No chyba że tatuaż rzeczywiście masz za darmo, to „gratis” też był darmowy. To tak jakby kupić los na loterii i w nagrodę dodatkowo dostać raka. Udowodniono, że wiele tuszy używanych do tatuaży zawiera chemikalia, które mogą być niebezpieczne. Niektóre z tych substancji mają właściwości rakotwórcze. W najlepszym wypadku mogą wywoływać reakcje skórne. A w najgorszym? Nic fajnego – 21% zwiększenie ryzyka zachorowania na chłoniaka5.
Biblia jasno mówi o konieczności dbania o nasze zdrowie. Nasze ciała to dar od Boga i są traktowane jako świątynia Ducha Świętego (1 Kor 6,19). Oznacza to, że powinniśmy dbać o siebie i unikać zbędnego ryzyka. Obciążanie organizmu niepotrzebnym ryzykiem nie jest dobre. Tatuaż narusza te zasady. Ciało to nie tylko powłoka, ale w pewnym sensie reprezentant nas samych. Dlatego warto zastanowić się, czy tatuaż i związane z nim ryzyko są zgodne z troską o zdrowie, której oczekuje Bóg. Z drugiej strony moglibyśmy powiedzieć, że nadmierne spożywanie soli, cukru i tłuszczu to też grzech, bo zagraża zdrowiu6. Kwestia sporna, czy nie zachodzi wówczas nadinterpretacja Słowa Bożego. Niech każdy wierzący rozważy to w swoim sumieniu z Bogiem.
No to jak, tatuaż to grzech czy nie?
Połączenie trzech powyższych argumentów, czyli: zakaz tatuowania rytualnego, niepotrzebne strojenie się, jak i ryzyko związane z utratą zdrowia, pośrednio dają nam do zrozumienia, że Biblia nie popiera tatuaży, ale też nie potępia w tak ostentacyjny sposób, jak niektórzy by chcieli. Czy więc tatuowanie się jest grzechem? Jeśli wykonano sobie tatuaż, nie wiążąc go z praktykami religijnymi, a jego celem nie było zbytnie strojenie się, to wydaje się, że nie jest to grzech. Czy może jednak nim być, gdy mamy świadomość tego, że tatuaż ma wpływ na nasze zdrowie, a mimo to wydziergaliśmy go sobie? Tu odpowiedź nie jest prosta i różnie można do tego podejść.
Wiele osób ma uprzedzenia do tatuaży, bo często wiążą się one z motywami szatańskimi, złem lub po prostu się nie podobają. Powstał przez to mit, że Biblia stanowczo zakazuje zwykłych tatuaży, a wedle powyższego tak nie jest. Warto zadać sobie pytanie, czy nasze uprzedzenie powoduje, że chcemy interpretować Pismo Święte na swój sposób?
Jest też pewien rodzaj tatuaży, który z pewnością będzie grzeszny, ale o tym w drugiej części artykułu. Poznamy tam również odpowiedź na to, jak rozmawiać z ludźmi, którzy atakują kogoś za posiadanie tatuażu, choć sami nie są lepsi.
Polecamy również poniższe artykuły:
- Chrześcijanin a tatuaże – cz. 2: Znaczenie tatuażu według Biblii
- Blizna po usunięciu tatuażu – fizyczna czy psychiczna
- Jak zrozumienie samego siebie wpływa na zdrowie psychiczne
Przypisy
- J. H. Walton, V. H. Matthews, M. W. Chavalas, Komentarz historyczno-kulturowy do Starego Testamentu, Wyd. OFicyna Wydawnicza Vocatio, Wydanie drugie, Warszawa 2014, s.132.
- Tamże.
- Tamże.
- E. Sochacka, Tatuaż może zwiększać ryzyko nowotworu – nowe badanie, Doz.pl, 12.06.2024, https://www.doz.pl/czytelnia/a18082-Tatuaz_moze_zwiekszac_ryzyko_nowotworu__nowe_badanie [dostęp: 31.10.2024].
- Tamże.
- L. Kłosiewicz-Latoszek, Nadmierne spożycie soli, cukru i tłuszczu zagraża zdrowiu, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, 8.12.2020, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nadmierne-spozycie-soli-cukru-i-tluszczu-zagraza-zdrowiu/ [dostęp: 31.10.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Canva.