Wezuwiusz (łac. Vesuvius, wł. Vesuvio) to jedyny aktywny wulkan w Europie kontynentalnej, znajdujący się nad malowniczą Zatoką Neapolitańską we Włoszech i wznoszący się na wysokość 1281 metrów n.p.m. Jego imponująca średnica wynosi około 600 metrów, a głębokość krateru sięga 230 metrów. To miejsce pełne napięcia i tajemnicy, które ciągle czai się na kolejną, potencjalnie katastrofalną erupcję.
Czy Weuzewiusz jest aktywny
Historia Wezuwiusza sięga tysiące lat wstecz, a ostatni jego wybuch odnotowano w 1944 roku. Od tego czasu wulkan nie daje oznak aktywności. Obserwatorium Osservatorio Vesuviano, powstałe w połowie XIX wieku, jest najstarszym na świecie miejscem, gdzie naukowcy starają się monitorować i zrozumieć pracę tego nieprzewidywalnego wulkanu. Pomimo wieloletnich badań i obserwacji nadal nie wiadomo, kiedy i jak potężna będzie kolejna erupcja Wezuwiusza.
W ciągu ostatnich dwóch tysiącleci doszło do co najmniej dwudziestu erupcji. Najbardziej tragicznym wydarzeniem w historii Wezuwiusza była erupcja w 79 roku n.e. Wówczas wulkan, który przez setki lat pozostawał w pozornym spokoju, nagle wybuchł z siłą i intensywnością, której nikt się nie spodziewał. Erupcja trwała ponad 20 godzin i zniszczyła kilka miast, takich jak Pompeje, Herkulanum, Oplontis czy Stabie. Słup materiałów piroklastycznych wzniósł się na kilkadziesiąt kilometrów w górę. Następnie skały, popiół i inne elementy wulkanicznego krateru zaczęły spadać na pobliskie miasta. W ciemnościach towarzyszących erupcji odczuwano trzęsienia ziemi, aż w końcu z wnętrza wulkanu zaczęły wydostawać się pierwsze potoki piroklastyczne o temperaturze sięgającej 600 stopni Celsjusza. Lawiny znacznie zwiększyły swoją intensywność, pokrywając miasta, niszcząc budynki i zabijając ludzi.
Park narodowy
W 1995 roku Wezuwiusz stał się parkiem narodowym, chroniącym zarówno dziką przyrodę, jak i dziedzictwo kulturowe regionu. Tereny parku są zamieszkiwane przez różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Można tam znaleźć storczyki, klony, olchy neapolitańskie, sosny oraz wiele innych gatunków. Wśród fauny spotyka się gryzonia żołędnicę europejską, lisy, kuny, motyle, żaby i jaszczurki. Liczne ptaki, takie jak dzięcioły, wróble, myszołowy czy drozdy, odwiedzają park w różnych porach roku.
Wspinaczka na szczyt Wezuwiusza jest popularnym zajęciem dla turystów odwiedzających Neapol. Trasa jest stosunkowo łatwa, a szlak prowadzący na wulkan dość łagodny. Osoby, które potrzebują wsparcia, mogą skorzystać z wypożyczonych na miejscu specjalnych kijów. Wspinaczka po twardym żwirowym podłożu wymaga pewnego wysiłku, ale nagroda w postaci zapierających dech w piersiach widoków na Neapol i okoliczne krajobrazy Półwyspu Sorrentyńskiego czy Zatoki Neapolitańskiej jest tego warta.
Dotarcie na szczyt Wezuwiusza to niezwykłe doświadczenie, choć wielu turystów jest zaskoczonych, odkrywając, że wulkan to ogromna skalna dziura, w której tylko gdzieniegdzie znajdują się rośliny i unosi się lekki dym. Jednocześnie to dobry znak, wskazujący na to, że wulkan jest w stanie względnego spokoju.
Wezuwiusz jest symbolem potęgi przyrody. Przez tysiące lat erupcje wulkanu miały różne nasilenie, a ich skutki były zarówno tragiczne, jak i fascynujące. Naukowcy badają wulkan, aby lepiej zrozumieć procesy geologiczne wewnątrz Ziemi i opracować lepsze metody monitorowania oraz przewidywania erupcji.
Źródła
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wezuwiusz
2. https://nawakacje.eu/wezuwiusz-wulkan/
3. https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/670080,wezuwiusz-wulkan-niosacy-smierc
4. https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/wlochy/90431,Jak-wybuch-Wezuwiusza-zniszczyl-amerykanskie-bombowce.html
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Jebulon. Licencja: CC0 1.0.