Nietoperze, pszczoły, motyle – złożona inżynieria

Zobacz również

Echolokacja nietoperza

Nietoperze to niezwykłe stworzenia, a z ich umiejętnościami echolokacyjnymi nie da się porównać niczego, co zostało zaprojektowane przez człowieka1,2. Nietoperze to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu, takiego jak ptaki, a przy tym są bardziej zwrotne w powietrzu niż większość ptaków. Pojawiają się w zapisie kopalnym w warstwach eocenu nagle, bez prekursorów ewolucyjnych, a ich skamieliny wyglądają jak współczesne nietoperze.

W celu zlokalizowania zdobyczy w ciemności nietoperze wykorzystują niezwykle złożoną formę echolokacji. Podczas lotu nieustannie emitują i wyczuwają fale dźwiękowe, co pozwala im precyzyjnie określić położenie poruszających się ofiar, które następnie chwytają i zjadają w powietrzu. Emitują dźwięki w zakresie od 30 000 do ponad 100 000 herców (Hz) – dla porównania, ludzie słyszą w zakresie częstotliwości od 20 do 20 000 Hz, toteż sygnały emitowane przez nietoperze na ogół znajdują się poza zasięgiem ludzkiego słuchu, gdyż są z zakresu ultradźwięków.

Nietoperze wyposażone są również w inny niezwykle ciekawy element inżynierii. Posiadają wysoce wyspecjalizowany mięsień ucha wewnętrznego, dzięki któremu nie zostają ogłuszane. W momencie wysyłania sygnału, mięsień ten kurczy się szybko, wielokrotnie i dokładnie, aby „zamrozić” kość związaną ze słyszeniem. Następnie w odpowiedniej chwili rozluźnia się, aby przyjąć informacje z poprzednich sygnałów, przychodzące wraz z echem.

Ten echolokacyjny system jest tak zaawansowany technologicznie, że nietoperze mogą używać wbudowanych algorytmów neurologicznych do intuicyjnego przetwarzania sygnałów ultradźwiękowych, aby „widzieć” otoczenie za pomocą dźwięku. Niektóre są w stanie namierzać i łapać owady tak małe jak komar.

Taniec pszczół miodnych

pszczoły miodne - taniec wywijany

Pszczoły miodne odznaczają się wyjątkowymi zachowaniami eusocjalnymi (współdziałanie), szczególnie w zakresie namierzania pożywienia i zasobów innego rodzaju, a następnie, po powrocie do ula, przekazywania swoim pobratymcom tych informacji w sposób bardzo precyzyjny3. Gdy pszczoła wywiadowczyni odkryje nowe źródło wody lub pożywienia, leci z powrotem do ula i przekazuje dokładne współrzędne lokalizacji zasobu za pomocą tańca zwanego wywijanym lub ósemkowym. Kąt tańca w stosunku do słońca informuje inne pszczoły o kierunku, natomiast ilość „wywijasów” wskazuje odległość i ogólną użyteczność danego zasobu.

Pszczoły obserwujące „tancerkę” również zachowują się w specyficzny sposób, tj. utrzymują określoną odległość i kąt w stosunku do tańczącej pszczoły. Ich zaangażowanie w proces pozyskiwania informacji polega również na tym, że dotykają tancerki swoimi czułkami. Ich czułki wyposażone są w bardzo wyspecjalizowane mechanoczujniki o ultrawysokiej czułości, wykrywające wibracje tańczącej pszczoły, która „obfituje” w informacje w zakresie 265 do 350 Hz. Ponadto, podczas takiego wywijanego tańca pszczoła tancerka emituje kilka różnych sygnałów chemicznych.

Nawigacja motyla monarchy

Podczas jesiennej podróży, zaczynając od Kanady i północnych Stanów Zjednoczonych, a kończąc w określonych miejscach meksykańskich lasów, owady te przemieszczają się, precyzyjnie pokonując 2400 kilometrów4. Motyle przez całą swoją podróż nieustannie śledzą dane, kierując wzrok na poziomą pozycję słońca w ciągu dnia. W swoich czułkach mają zegar kompensacji czasu (znany również jako zegar dobowy), który pozwala im dekodować ruchy Słońca w zależności od czasu.

motyl monarcha - nawigacja

Gdyby to człowiek miał stworzyć tego rodzaju system nawigacji i lotu, wymagałoby to złożonych czujników, komputerowych algorytmów oraz sprzętu do dekodowania i integracji danych.

Wniosek

Nietoperze, pszczoły i motyle mają wrodzone zdolności, z którymi nie mogą się równać dzieła inżynierów. Gdyby te zdolności miały ewoluować przez miliony lat do postaci obecnej, to zwierzęta te umarłyby z głodu, zanim by się tego doczekały. Ktoś musiał im te technologie wbudować w organizmy od początku ich istnienia.


Przypisy

  1. Sherwin, F. 2003. Bat-tastic Bats. Acts & Facts. 32 (10).
  2. Sherwin, F. 2015. The Ultrasonic War Between Bats and Moths.Acts & Facts. 44 (10): 15.
  3. Collison, C. A Closer Look – Waggle Dances. Bee Culture. Posted on beeculture.com April 23, 2018.
  4. Guliuzza, R. J. 2018. Engineered Adaptability: Creatures’ Adaptability Begins with Their Sensors.Acts & Facts. 47 (3): 17-19.

Opracowano na podstawie: J. P. Tomkins, „Complex creature engineering requires a creator”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, sierpień 2019, s. 14.

Zobacz również

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content