Mówi się, że ruch to zdrowie. Faktycznie każda regularnie podejmowana aktywność fizyczna wpływa dobroczynnie na kondycję i samopoczucie psychofizyczne człowieka. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, które można uprawiać. Do najpopularniejszych z nich należą sporty wodne, takie jak choćby pływanie, aqua aerobik, piłka wodna, nurkowanie, sporty wodne na desce (surfing), narciarstwo wodne albo sporty motorowodne. Aktywność fizyczna w wodzie to jedna z najatrakcyjniejszych, a przy tym najbardziej pożytecznych form spędzania wolnego czasu. Które sporty wodne uprawiać, aby móc cieszyć się zdrowiem przez długi czas? Jakie korzyści przynosi regularne pływanie i inne sporty wodne?
Sporty wodne – korzyści z aktywności w wodzie
Dlaczego warto zmotywować się do systematycznego uprawiania sportów wodnych? Przede wszystkim taka aktywność fizyczna pozwala na połączenie zalet ruchu z walorami przebywania w wodzie. Sporty uprawiane w wodzie – czy to na krytych basenach, czy też w zbiornikach na świeżym powietrzu – w dłuższej perspektywie czasowej pozwalają na wzmocnienie mięśni oraz skuteczne dotlenienie organizmu. Omawiane formy aktywności fizycznej wpływają pozytywnie także na kręgosłup. Dzięki nim można efektywnie zniwelować bóle pleców i stawów.
Korzyści z regularnego pływania i uprawiania innych sportów wodnych jest oczywiście znacznie więcej. Aktywność fizyczna w wodzie o umiarkowanej intensywności sprzyja nie tylko poprawie elastyczności mięśni. Wywiera również pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego i nerwowego. Zapobiega także cukrzycy i innym chorobom cywilizacyjnym. Za jej sprawą dochodzi też do wzmocnienia odporności. Osoby wybierające różne formy aktywności fizycznej w wodzie relatywnie rzadko borykają się z problemem przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Pływanie i inne dyscypliny wodne wspierają odchudzanie. Za ich sprawą proces zrzucania zbędnych kilogramów przebiega szybciej i bardziej efektywnie.
Sport w wodzie to także doskonały sposób na zapewnienie sobie dobrego stanu zdrowia psychicznego. Regularnie wykonywane treningi w basenie znacząco redukują stres oraz napięcie. Pozwalają one na relaks po długim dniu pracy.
Sport na wodzie – jakie aktywności wybrać dla dobrej zabawy i zdrowia?
Trening wodny może przybierać rozmaite formy. Ogromną popularnością wśród osób prowadzących aktywny tryb życia cieszą się zwłaszcza sporty wodne powierzchniowe. Jednym z najpopularniejszych takich sportów jest oczywiście pływanie. Tego typu aktywności świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób będących na diecie odchudzającej oraz zmagających się ze schorzeniami układu krążeniowego. Warto też mieć świadomość, że pływanie to jeden z najbezpieczniejszych sportów. Pływacy rzadko ulegają kontuzjom. Woda znacząco bowiem niweluje obciążenia spowodowane wysiłkiem fizycznym o wysokiej intensywności.
Ciekawą, ale też na ogół bardzo wymagającą formą aktywnego spędzania czasu jest też kajakarstwo. Sport ten pozytywnie wpływa na układ mięśniowy danej osoby. Rozwija ogólną siłę ciała i sprzyja doskonaleniu koordynacji wzrokowo-ruchowej. Podobnymi zaletami odznacza się również żeglarstwo. Wspomniany sport uprawiany w grupach jest zwłaszcza dla młodych ludzi świetnym sposobem na kształtowanie umiejętności społecznych i interpersonalnych.
Dla niektórych osób najbardziej pociągające okazują się sporty wodne ekstremalne. Do takich dyscyplin wodnych można zaliczyć choćby nurkowanie, a także różne aktywności, których istota sprowadza się do wykonywania akrobacji w wodzie. Warto mieć świadomość, że wymienione sporty wodne nie są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób. Do ich uprawiania najlepiej nadają się zupełnie zdrowi ludzie, którzy nie mają żadnych problemów z sercem czy układem krążenia. Kluczową kwestią w takiej sytuacji pozostaje również znakomita kondycja fizyczna, w tym przede wszystkim wysoki poziom wydolności płuc.
Pływanie żabką – dla kogo jest to dobry wybór?
Tzw. „żabka” stanowi potoczną nazwę pływania stylem klasycznym. Charakterystyczną cechą tego stylu pływania jest symetryczne wykorzystywanie obu połów ciała podczas przemieszczania się w wodzie. Żabka to jeden z najprostszych do nauczenia się stylów pływackich. Wystarczy położyć się na wodzie i wykonywać jednocześnie okrężne ruchy rąk i nóg. Głowę trzeba przez większość czasu utrzymywać pod powierzchnią wody, wynurzając ją tylko dla zaczerpnięcia oddechu.
Pływanie stylem klasycznym jest bardzo popularne wśród początkujących pływaków. Często jest to pierwszy styl pływacki, który opanowują dzieci i młodzież w trakcie zajęć na basenie. Z dobrodziejstw tego typu techniki nie mogą jednak korzystać osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa oraz borykające się z problemem rwy kulszowej.
Co daje pływanie żabką? Przede wszystkim przyczynia się do poprawy krążenia krwi oraz wzmocnienia mięśni i stawów. Sprzyja także lepszemu dotlenieniu organizmu i przyspieszeniu metabolizmu.
Pływanie kraulem – zastąp bieganie przyjemniejszą formą aktywności fizycznej
Kraul zalicza się do najszybszych stylów pływackich. Opanowanie tajników posługiwania się nim zaleca się wszystkim osobom, którym zależy na poprawie ogólnego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Pływanie kraulem ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na lepsze dotlenienie organizmu. Przyczynia się także do zwiększenia wydolności płuc i serca. Pływanie kraulem nadaje ciału gibkości i smukłości. Ta technika pływacka nie obciąża stawów. Dzięki temu osoba pływająca kraulem może z powodzeniem wykonać ćwiczenia, których realizacja na sali gimnastycznej byłaby niemożliwa.
Istotna jest właściwa technika pływania kraulem. Przed przystąpieniem do przemierzenia określonego dystansu tym stylem należy położyć się na brzuchu i wyprostować sylwetkę. Palce dłoni trzeba złączyć, a palce stóp muszą być obciągnięte. W trakcie pływania należy pracować naprzemiennie rękami i jednocześnie wykonywać pionowo nożyce nogami.
Jak pływa się na SUP’ie – sposób na relaks, w którym się zakochasz
Pływanie na desce SUP stanowi bardzo popularną formę rekreacji, łączącą aktywność fizyczną z wypoczynkiem na wodzie. Jest to doskonały trening całego ciała, w trakcie którego pracują równocześnie różne partie mięśniowe, przede wszystkim mięśnie pleców, brzucha, ramion oraz ud. Pływanie na SUP’ie działa też relaksująco i odprężająco na daną osobę. Z perspektywy deski można podziwiać piękno roztaczających się wokół danego zbiornika wodnego krajobrazów.
Do pływania na desce SUP trzeba się odpowiednio przygotować. Kluczowy jest wybór odpowiedniej deski, wiosła oraz smyczy zapewniającej stabilne połączenie użytkownika z deską. Przed przystąpieniem do przepłynięcia określonego dystansu trzeba ustawić się w odpowiedniej pozycji na desce. Stopy należy rozstawić na szerokość bioder, prostopadle do kierunku jazdy. Wiosła trzeba trzymać jedną ręką na górnym uchwycie, a drugą na dolnym. W trakcie wiosłowania wiosło musi znajdować się między krawędzią deski a ciałem użytkownika. Wskazane jest zaangażowanie wszystkich partii mięśniowych ramion i pleców przy poruszaniu trzymanym w ręce przedmiotem.
Czy pływanie odchudza? Jakie są fakty i mity związane ze spalaniem kalorii w wodzie?
Jednym z najczęstszych powodów wybierania pływania jako formy treningu jest dążenie do możliwie jak najszybszego zrzucenia zbędnych kilogramów i utrzymania prawidłowej masy ciała. Zajęcia na basenie są szczególnie polecane dla osób będących na diecie odchudzającej. Pływanie bowiem powoduje szybkie spalanie kalorii i przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że godzinne rekreacyjne pływanie spala średnio od 600 do 800 kalorii. Jest to znacznie więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej formy aktywności fizycznej.
Dlaczego pływanie odchudza? Dzieje się tak głównie z uwagi na dużą intensywność wysiłku fizycznego podejmowanego w celu przepłynięcia określonego dystansu. Należy mieć świadomość, że woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka. Do sprawnego przemieszczania się w niej niezbędne jest zaangażowanie w pracę różnych partii mięśniowych. Poniesiony na ten cel wydatek energetyczny jest istotnym krokiem na drodze do uzyskania deficytu kalorycznego. Trzeba jednak pamiętać o właściwej, odpowiednio zbilansowanej diecie.
Efekty wciągnięcia się w pływanie – co możesz osiągnąć?
Pływanie, jak każda ze znanych form aktywności fizycznej, sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dbałość o zdrowie stanowi jeden z przejawów troski o dobrostan człowieka. Na konieczność troszczenia się o te kwestie wskazuje m.in. Biblia. W Pierwszym Liście do Koryntian czytamy m.in.: Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele! (I List do Koryntian 6,19-20). A zatem w świetle Bożych pouczeń zdrowie jest o wiele ważniejsze niż np. bogactwo czy majątek.
Bardzo ważnym efektem pływania jest też poprawa stanu zdrowia psychicznego. Tego typu aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i napięcia nerwowego. Uprawianie takiego sportu pomaga także w łagodzeniu objawów depresji i zaburzeń lękowych.
Ile kcal spalają różne style pływania? Który wybrać dla efektywności treningu?
W spalaniu kalorii najistotniejszą rolę odgrywa tempo pływania oraz prędkość pompowania krwi przez serce. Statystycznie najwięcej kalorii spalają osoby pływające stylem motylkowym, tzw. delfinkiem. Wymaga on bowiem zaangażowania całego ciała, co powoduje zużycie dużej ilości energii podczas tego typu aktywności.
Pływanie pozostałymi stylami także pomaga osobom odchudzającym się w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Przy żabce angażowane są głównie mięśnie ramion i ud. Z kolei podczas pływania kraulem intensywnie pracują nogi. Spaleniu mnóstwa kalorii sprzyja także styl grzbietowy, który powszechnie uważa się za najłatwiejszy spośród wszystkich stylów pływackich.
Źródła
- https://materacetarnow.eu/dlaczego-warto-uprawiac-sporty-wodne/ [dostęp: 25.09.2024].
- https://www.decathlon.pl/c/learn/plywanie-zabka-zalety-oddychanie-jak-nauczyc-sie-plywac_fff32ab1-a789-426c-bc76-16444d5763fa?srsltid=AfmBOooEuPeTyfImObTCrI6cOIErvLHb86V_eWPDre-hBbnPuME5mYcy [dostęp: 25.09.2024].
- https://fit.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/plywanie/kraul-oddychanie-miesnie-nauka-plywania-kraulem-aa-roPf-Ar16-p4tE.html [dostęp: 25.09.2024].
- https://sportano.pl/blog/jak-plywac-na-desce-sup-poradnik-dla-poczatkujacych/ [dostęp: 25.09.2024].
- https://www.aquaspeed.com.pl/Plywanie-a-odchudzanie-blog-pol-1621434081.html [dostęp: 25.09.2024].
Wszystkie cytaty biblijne pochodzą z Biblii Tysiąclecia.
© Źródło zdjęcia głównego: Canva.