Jako Polski Instytut Badawczo-Edukacyjny Ewolucja Myślenia (zwany dalej PIBE Ewolucja Myślenia) zajmujemy się badaniem oraz popularyzacją wiedzy na temat szeroko rozumianego dobrostanu człowieka. Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, opartych na badaniach informacji, które pomagają lepiej rozumieć mechanizmy wpływające na jakość życia.
To właśnie przedmiot naszego zainteresowania leży u źródła zainicjowanego przez PIBE Ewolucja Myślenia ogólnopolskiego badania na temat dobrostanu Polaków. Jego istotę stanowiło pytanie, czy istnieje powiązanie między dobrostanem człowieka a pomaganiem innym. Słowem: czy warto pomagać?
Badanie „Pomaganie innym a dobrostan Polaków”
Ogólnopolskie badanie na temat dobrostanu Polaków zostało przeprowadzone przez PIBE Ewolucja Myślenia w styczniu 2025 roku we współpracy z dr hab. Piotrem Michoniem, profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz autorem bloga Ekonomia Szczęścia. Głównym celem badania było poznanie doświadczeń i opinii związanych z poczuciem własnego szczęścia i dobrostanu oraz ich korelacji z pomaganiem innym.
Badanie miało zasięg ogólnopolski, a poddano mu reprezentatywną próbę 1005 osób, Polek i Polaków powyżej 18 roku życia. Respondenci proszeni byli o wypełnienie ankiet w formie elektronicznej zamieszczonych na panelu internetowym SW Panel.
Raport z badania
W ramach ogólnopolskiego badania na temat dobrostanu człowieka przygotowano raport „Pomaganie innym a szczęście Polaków – badanie ogólnopolskie 2025”, wydany przez PIBE Ewolucja Myślenia oraz Ekonomię Szczęścia, blog i podcast. Publikacja w sposób szczegółowy, a jednocześnie precyzyjny i czytelny prezentuje wyniki badania.
Adresatami publikacji są przede wszystkim przedstawiciele instytutów badawczych oraz kół i grup naukowych. Może ona również zainteresować inne osoby i instytucje – zainteresować, a zarazem płynącymi z badania wnioskami zmotywować do pomagania innym, między innymi w trosce o swój własny dobrostan.
Co zawiera raport?
- Najważniejsze wnioski z raportu
- Zaangażowanie w pomaganie
2.1 Jaka część Polaków pomaga innym?
2.2 Jak pomagamy? Pomoc finansowa i niefinansowa
2.3 Dlaczego pomagamy?
- motywy emocjonalne i moralne
- praca i rozwój
- relacje i grupa
- Dlaczego nie pomagamy?
Raport „Pomaganie innym a szczęście Polaków – badanie ogólnopolskie 2025” można pobrać tutaj.
Wyniki badań
Wyniki badania wskazują na istnienie pozytywnej zależności między udzielaniem pomocy finansowej a satysfakcją z życia i dobrostanem człowieka – udzielanie tej formy wsparcia innym może stanowić jeden z czynników sprzyjających większemu zadowoleniu z życia.
- Osoby, które deklarowały, że udzielają pomocy finansowej, osiągają najwyższą średnią ocenę zadowolenia z życia: 4,33 (na skali od 1 do 7).
- Wśród osób udzielających pomocy finansowej największy jest też odsetek tych, którzy są (bardzo) zadowoleni z życia (23,5%) i ogólnie zadowolonych z życia (55,5%).
- Wśród osób, które nie pomagają finansowo, średnia satysfakcji z życia jest niższa (3,78), a odsetek ogólnie zadowolonych wynosi 40,8%.
- Wyniki dla grupy osób niezdecydowanych („Nie wiem”) są pośrednie – średnia zadowolenia wynosi 4,03, a 45,3% z nich ogólnie ocenia swoje życie jako zadowalające.
Jak sugerują wyniki badania, udzielanie pomocy finansowej może stanowić jeden z czynników sprzyjających większej satysfakcji z życia i dobrostanowi człowieka. Wnioski te idealnie wpisują się we wcześniejsze badania pokazujące, że wyrażane przez pomaganie innym altruizm i hojność mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie i przyczyniać się do wzrostu osobistego dobrostanu.
Istnienie powyższej zależności stwierdzili już psychologowie i ekonomiści, m.in. tacy jak Dunn, Aknin i Norton (2008). Według nich pomaganie innym poprzez wydawanie na nich pieniędzy bardzo często jest dla nas źródłem większej radości i satysfakcji niż przeznaczanie ich na siebie.
Krótko mówiąc, warto pomagać. A z czego wynika powyższe? Powody są najprawdopodobniej następujące:
- poczucie więzi z innymi;
- wdzięczność, jaką otrzymujemy w zamian;
- być może nawet reakcja biologiczna – nasze mózgi nagradzają nas za dobre uczynki.
Aby poznać szczegóły i doprecyzowanie wyników, zapraszamy do lektury raportu: