Ryjówek etruski, ryjówka etruska (Suncus etruscus) to gatunek owadożernego ssaka z rodziny ryjówkowatych. Występuje w południowej Europie oraz południowej Azji i północnej Afryce.
Ryjówek etruski to małe, ruchliwe zwierzę z długim, wąskim i gładkim ryjkiem. Długość głowy i tułowia wynosi od 35 do 48 mm, a ogon osiąga od 24 do 29 mm. Waży zaledwie 1,3-2 g. Całe jego ciało pokryte jest aksamitnym, szarobrunatnym futerkiem. Ma długi ogon, który jest pokryty pojedynczymi, dłuższymi, szczeciniastymi włoskami. Zaliczany jest do najmniejszych z żyjących obecnie ssaków.
Ryjówek etruski należy do bardzo żarłocznych zwierząt, gdyż potrafi zjeść dziennie 1,3 wielkości masy swojego ciała. Żywi się w głównej mierze bezkręgowcami (owadami i ich larwami) oraz drobnymi kręgowcami (płazami, gadami oraz małymi ssakami). Poluje na mniejsze ofiary, które dorównują mu rozmiarem.
Ssak ten prowadzi nocny i samotny tryb życia. W okresach zimna lub w razie niedoborów pokarmu zapada w głęboki letarg na wiele godzin, a zamiast zwijać się w kłębek, prostuje się i sztywnieje. Wtedy temperatura jego ciała spada i w ten sposób zmniejsza zapotrzebowanie na energię oraz pokarm.
Ryjówka etruska zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska. Naturalnym biotopem są nizinne, luźne i świetliste lasy, zakrzaczenia, zadrzewienia i łąki. Liczna jest na obszarach użytkowanych rolniczo, np. w gajach oliwnych.
Gniazduje pośród korzeni oraz w skalnych szczelinach. Ciąża trwa od 2 do 6 tygodni. Samica rodzi 5-10 młodych, które przychodzą na świat nagie i ślepe. Młode po około 20 dniach ssania mleka matki stają się samodzielne. Ryjówek etruski żyje około 1,5 roku.
Ryjówek porozumiewa się dźwiękami przypominającymi ćwierkanie i brzęczenie. Doskonale wspina się nawet po stromych powierzchniach.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Salamandra okularowa – tarantolina
- Połoz smugooki – wąż jasnogrzbiety – wąż smugooki, wąż (połoz) długoogonowy – wąż (połoz) tajwański – wąż (połoz) chińsk
- Księga Rodzaju i czas – co nam mówi datowanie radiometryczne
- Życie na Wenus NIE odnalezione
- Słońce – wyjątkowa gwiazda
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ryj%C3%B3wek_etruski
- https://www.medianauka.pl/ryjowka-etruska
- https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/ryjowek-etruski
- https://podroze.onet.pl/aktualnosci/ryjowka-etruska-najmniejszy-ssak-swiata/wnx88z7
© Źródło zdjęcia głównego: CANVA.