Prymitywne zwierzęta z nieprymitywnymi częściami ciała – czy to jest logiczne?

Zobacz również

Teoria ewolucji zakłada bardzo powolny, stopniowy rozwój poszczególnych form życia. Tymczasem odkrywane są zwierzęta kopalne, które ewolucjoniści uważają za prymitywne, a które posiadają elementy ciała bądź narządy wysoce zaawansowane. Jedno do drugiego nie pasuje.

Zęby hadrozaurów

Hadrozaury, nazywane również dinozaurami kaczodziobymi [rząd: dinozaury ptasiomiednicze (ornithischia), infrarząd: ornitopody], powszechnie uważa się za żyjące 90 milionów lat temu. Znane są głównie ze swoich szerokich dziobów, masywnych czubów i mięsistych grzebieni na głowach. Odkryto setki okazów hadrozaurów w Chinach i Ameryce Północnej. Wśród nich było kilka zmumifikowanych osobników, których skóra i wewnętrzne części okazały się zaskakująco dobrze zachowane1.

Co ciekawe, okazuje się, że hadrozaury miały wyjątkowe zęby jak na gady – mogły nimi zgrzytać, przeżuwając pokarm tak, jak to powszechnie odbywa się u ssaków. Ich zęby składały się z sześciu oddzielnych tkanek2,3. Świeccy naukowcy nie wiedzą, jak doszło do powstania tak zaawansowanych zębów u hadrozaurów. Osobniki te bowiem pojawiają się w zapisie kopalnym w pełni ukształtowane i nie odnaleziono żadnych form przejściowych. Naukowcy nie wiedzą nawet, skąd w ogóle pochodzą zęby:

…szczegóły kiedy, gdzie, dlaczego i jak pojawiły się zęby, wciąż wymykają się konsensusowi. W rzeczywistości nie ma nawet zgody co do podstaw, takich jak definicja zęba4.

Jeśli chodzi o hadrozaury, to ewolucjonista Allaby oświadczył, że „ornitopody uważane są za najbardziej prymitywne z podrzędów ornithischia”5, gdy tymczasem inny ewolucjonista, Benton, napisał, że „zęby hadrozaura [ornitopoda] były jednymi z najbardziej histologicznie złożonych spośród wszystkich zwierząt”6.

Skoro hadrozaury miały najbardziej złożone zęby pośród całego świata zwierząt, to jak mogły być jednocześnie prymitywnymi dinozaurami?

Ewolucjonista Tom Stubbs stwierdził, że „unikalny aparat żywieniowy hadrozaurów ewoluował szybko w jednej serii, a po ustanowieniu wykazywał bardzo niewielkie zmiany”7. Ale co to znaczy, że jakaś cecha ewoluuje „szybko w jednej serii”? Może aparat żywieniowy hadrozaurów został po prostu stworzony od razu w pełni wydajny? 

Płuca pewnego ptaka

Naukowcy odkryli bardzo dobrze zachowaną skamieniałość mezozoicznego ptaka. Można było zaobserwować odciski piór i niektórych organów, m.in. płuc8. Badacze byli w stanie dostrzec nawet mikrostruktury tych płuc. Odkryli, że płuca kopalnego ptaka wyglądają dokładnie tak jak u współczesnych ptaków. Ponadto płuca te były osadzone w żebrach ptaka, czyli również tak jak u ptaków żyjących obecnie9.

Zidentyfikowano również inne podobieństwo tej skamieliny do współczesnych ptaków. Kopalny ptak miał spiczasty ogon. Jest to cecha wcześniej nieznana u ptaków żyjących w mezozoiku, za to występująca u współczesnych ptaków, takich jak rożeniec zwyczajny10.

Co ciekawe, miejsce, w którym odkryto ptaka w chińskich skałach Jehol z okresu wczesnej kredy, sugeruje, że są to najstarsze znane skamieniałe płuca ptaków. Autorzy badania napisali:

To sugeruje, że ogólny projekt strukturalny ptasiego płuca był zachowany przez bardzo długi czas, ponieważ występował już u najbardziej prymitywnych przedstawicieli Ornithuromorpha, kladu obejmującego Neornithes [współczesne ptaki] i można przypuszczać, że ma znaczną użyteczność funkcjonalną8.

Płuca ptaków są najbardziej skomplikowanym i najbardziej wydajnym “funkcjonalnym” organem oddechowym wśród zwierząt. Zbudowane są z dużej ilości kanalików, przez które powietrze przepływa stale w tym samym kierunku. Charakterystyczny jest tu mechanizm podwójnego oddychania, dzięki któremu płuca zarówno przy wdechu, jak i wydechu wentylowane są świeżym powietrzem.

Dlaczego taki projekt strukturalny miałby istnieć u najbardziej prymitywnych ptaków? Jeżeli najwcześniejsze płuca ptaków były w pełni ukształtowane, to zgadza się to z zapisem Księgi Rodzaju, że Bóg stworzył ptaki z wydajnymi płucami.

Zwierzęta prymitywne czy nie?

Wygląda na to, że zwierzęta te wcale nie były prymitywne. Trudno tak naprawdę mówić o prymitywnym życiu. Wszystko, co żyje, jest w wysokim stopniu skomplikowane. Skamieniały hadrozaur i skamieniały ptak również takie były – od samego początku.


Przypisy

  1. Bell, P. et al. 2013. A mummified duck-billed dinosaur with a soft-tissue cock’s comb. Current Biology. 24 (1): 70-75.
  2. Stubbs, T. et al. 2019. Morphological innovation and the evolution of hadrosaurid dinosaurs. Paleobiology. 45 (02): 347.
  3. Erickson, G. et al. 2012. Complex dental structure and wear biomechanics in hadrosaurid dinosaurs. Science. 338:98-101.
  4. Ungar, P. 2010. Mammal Teeth: Origin, Evolution, and Diversity. Baltimore, MD: Johns Hopkins University Press, 73. See also Ruecklin et al. Development of teeth and jaws in the earliest jawed vertebrates. Nature. Published online October 17, 2012. or Janvier, P. 2002. Early Vertebrates. UK: Oxford Science Publications, 285.
  5. Allaby, M. 2014. Oxford Dictionary of Zoology. UK: Oxford University Press, 438.
  6. Benton, M. 2015. Vertebrate Paleontology. Wiley Blackwell, 228.
  7. Stubbs, T. et al. 2019. Morphological innovation and the evolution of hadrosaurid dinosaurs. Paleobiology. 45 (02): 347.
  8. Wang, X. et al. Archaeorhynchus preserving significant soft tissue including probable fossilized lungs. Proceedings of the National Academy of Sciences. Published online before print October 22, 2018, dostęp: 19.09.2022.
  9. Geggel, L. Exquisitely Preserved Lungs from 120 Million Years Ago Stun Scientists Studying Early Bird. LiveScience. Posted on livescience.com October 19, 2018, dostęp: 19.09.2022.
  10. Gramling, C. In a first, scientists spot what may be lungs in an ancient bird fossil. Science News. Posted on Sciencenews.org October 19, 2018, dostęp: 19.09.2022.

Opracowano na podstawie: F. Sherwin, „Fast evolution” in the duck-billed hadrosaur, opublikowane na icr.org 21 maja 2019 & B. Thomas, Fossilized bird lung inflates confidence in creation, opublikowane na icr.org 29 listopada 2018.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content