Pamukkale

Zobacz również

Pamukkale to turecka miejscowość położona w malowniczej dolinie Cürüksu, około 18 km od Denizli. Jest ona jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Jej nazwa w języku tureckim oznacza „bawełniany zamek”, co w pełni oddaje charakter tego wyjątkowego miejsca.

Pamukkale słynie ze swoich białych, skalistych tarasów, które powstały z osadów wapiennych. W momencie gdy gorąca termalna woda ulega ochłodzeniu, wytrąca się węglan wapnia. Powstanie tego pięknego miejsca było możliwe dzięki obecności aż 17 źródeł termalnych, z których cały czas wydobywa się woda osiągająca blisko 100 stopni Celsjusza. Geolodzy twierdzą, że proces ten trwa nieustannie od tysięcy lat, dzięki czemu po dzień dzisiejszy możemy oglądać i podziwiać to niezwykłe miejsce. Tarasy w Pamukkale są popularnym miejscem turystycznym i stanowią jedno z najbardziej charakterystycznych i pięknych zjawisk geologicznych na świecie.

To niezwykłe miejsce jest również świadectwem bogatej historii. Powstałe powyżej tarasów starożytne miasto Hierapolis było ważnym ośrodkiem uzdrowiskowym w starożytności. Dziś turyści mogą zwiedzać ruiny Hierapolis, spacerować po starożytnych uliczkach, podziwiać nekropolie, łaźnie, teatry i świątynie. Muzeum Archeologiczne w Hierapolis gromadzi wiele cennych zabytków z tamtego okresu, ukazując jego historię i znaczenie.

Aby chronić to unikalne miejsce, tureckie władze utworzyły park narodowy wokół Pamukkale, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku. W przeszłości rozwój turystyki spowodował degradację środowiska, dlatego rząd podjął kroki mające na celu ochronę i zachowanie naturalnego piękna Pamukkale. Hotele, które zostały wybudowane wokół obszaru tarasów, zostały zamknięte i rozebrane. Trasa turystyczna prowadząca przez naturalne tarasy również została zamknięta, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu. Dla zwiedzających udostępniona jest część południowa wzdłuż sztucznego kanału, którym spływa woda, napełniając utworzone sztucznie baseny. Wejście na tarasy jest dozwolone jedynie bez obuwia, aby chronić delikatne osady wapienne.

Na turystów odwiedzających Pamukkale czeka wiele atrakcji i możliwości relaksu. Oprócz zwiedzania tarasów mineralnych i ruin Hierapolis można skorzystać z gorących źródeł i basenów termalnych, które są doskonałym miejscem na relaks i regenerację. W pobliżu Pamukkale znajdują się także inne miejscowości znane z wód termalnych: Karahayit (położone 6 km na północ), gdzie źródła są bogate w domieszki żelaza, sodu i magnezu, zabarwiając osady na intensywne kolory: czerwone, zielone i żółte; oraz Kavakbaşı (4 kilometry dalej na zachód), gdzie źródła zawierają duże ilości związków siarki.

A zatem wybierając się na wczasy do Turcji, po prostu nie można ominąć Pamukkale!

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Cenap2138. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pamukkale
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Hierapolis
3. https://turcjawsandalach.pl/content/pamukkale
4. https://alanyaonline.pl/gdzie-lezy-pamukkale

Zobacz również

Popularne artykuły

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone, położony w Stanach Zjednoczonych na obszarze trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho, jest jednym...

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, znany również jako Grand Canyon, to imponujący przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA, przecinający Płaskowyż Kolorado. Rozciąga...

Jezioro Hillier

Jezioro Hillier to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, złożonego z około 100 wysp u południowo-zachodnich...
Skip to content