Marszczelec pierścieniowy (Siphonops annulatus) to gatunek pozbawionego nóg płaza zaliczanego do rodziny Siphonopidae. Zwierzę zamieszkuje rozległe obszary na terenie Ameryki Południowej. Przypuszcza się, że zasięg jego występowania jest najszerszy w porównaniu do wszystkich odkrytych do tej pory gatunków płazów.
Opis
Ciało marszczelca pierścienicowego dorasta do poziomu od 286 do 450 mm. Skóra zwierzęcia z reguły odznacza się niebiesko-czarnym ubarwieniem. Tylko okalające ciało obrączki mają charakterystyczne kremowe brzegi na końcach. Nie dotyczy to jedynie kilku pierścieni ulokowanych z samego tyłu.
W ciele marszczelca pierścieniowego występują różnorodne gruczoły. Te zlokalizowane w okolicach głowy wydzielają śluz, dzięki któremu zwierzę może z powodzeniem kopać nory w ziemi. Natomiast gruczoły znajdujące się przy ogonie produkują szkodliwe substancje. Pełnią one funkcję odstraszającą.
Zachowanie
Właściwie niewiele wiadomo o trybie życia marszczelca pierścieniowego. Przedstawiciele tego gatunku większość czasu spędzają pod ziemią. Tam drążą tunele o głębokości około 20 cm. Realizację tej czynności umożliwiają im mocno zrośnięte kości czaszki.
Występowanie i środowisko
Marszczelce pierścieniowe występują powszechnie w rejonach położonych na wschód od Andów. Ich liczne populacje notuje się w różnych krajach Ameryki Południowej. Spotyka się je m.in. w Brazylii, Argentynie, Boliwii, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej, Gujanie, Paragwaju, Peru oraz Wenezueli. Zasiedla głównie wilgotne lasy tropikalne, suche i wilgotne sawanny, nizinowe łąki, wiejskie ogrody oraz pastwiska i plantacje.
Rozmnażanie
Okres godowy u płazów rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa przez cały wrzesień. Samica składa zapłodnione jaja w okresie od listopada do grudnia. Matka karmi młode zewnętrzną warstwą swojej skóry, która odnawia się co około trzy dni. Za pokarm dla jej potomstwa w początkowym okresie życia służy także wydzielana przez kloakę biała substancja przypominająca mleko. Jej regularne spożywanie przyczynia się do rozwoju mikrobiomu oraz wzmocnienia układu odpornościowego u młodych osobników.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Łozówka
- Małpożer
- Sen króla Nabuchodonozora, czyli jak historia potwierdza Pismo Święte
- Czy UFO naprawdę istnieje? – cz. 1: Przegląd przypadków
- Czy UFO naprawdę istnieje? – część 2: Siły stojące za zjawiskiem
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Siphonops_annulatus [dostęp: 18.12.2024]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Andreas Schlüter. Licencja: CC BY-SA 2.5.