Choć makowiec najczęściej kojarzy nam się z tradycyjnym ciastem na Boże Narodzenie i Wielkanoc, jest tak pyszny, że szkoda by było jeść go tylko dwa razy do roku.
Przekładany masą ze zmielonego maku, cukru bądź miodu i bakalii wypiek ten może mieć formę strudla, placka lub tarty z cienką warstwą ciasta. Makowiec według naszej receptury przyjmuje z kolei formę strucli z makiem, czyli podłużnego, spiralnie zwijanego ciasta w kształcie walca.
Ten wypiek nie może się nie udać. Nie jest też możliwe, żeby źle smakował. Oczywiście musi być spełniony podstawowy warunek: ten, że nie pójdziemy na łatwiznę, używając kupnej, gotowej masy makowej. W niczym nie przypomina ona tej domowej, więc naprawdę warto zrobić ją samemu – zwłaszcza, że nasza receptura na masę nie jest skomplikowana.
Warto wiedzieć, że niewykorzystaną masę można przechować na później – w takim wypadku musi być jednak przetrzymana w lodówce, ponadto nie dłużej niż tydzień.
Tradycyjny makowiec według poniższej formuły to idealnie wilgotne ciasto drożdżowe, duża ilość pełnego słodyczy maku z mnóstwem zdrowych dodatków oraz grubą warstwą białego lukru, który ozdabia kandyzowana skórka pomarańczowa.
Czas przygotowania: do 45 minut + około godziny wyrastania ciasta i do 40 minut na pieczenie.
Składniki
Składniki na dwa makowce:
Ciasto:
- 200 g mąki pszennej
- 3 kopiaste łyżki mąki pszennej razowej
- 2 łyżeczki suchych drożdży
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- ⅔ szklanki napoju roślinnego (dodajemy ciepły)
- 2 łyżki masła kokosowego
Domowa masa makowa:
- 0,5 kg maku
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g migdałów blanszowanych
- 100 g rodzynek
- 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- sok wyciśnięty z ½ pomarańczy
- 5 łyżek oleju kokosowego
- 1 szklanka syropu z agawy
- 1-2 łyżeczki aromatu lub ekstraktu migdałowego
Nadzienie:
- 2 szklanki domowej masy makowej
- ¼ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- ½ szklanki napoju roślinnego
Lukier:
- ¼ szklanki cukru pudru
- 1-2 łyżeczki gorącej wody
- kandyzowana skórka pomarańczowa do posypania
Przygotowanie
- Przy użyciu haka w mikserze (lub ręcznie) połączyć wszystkie składniki, tworząc jednolite, sprężyste ciasto drożdżowe, które nie będzie się kleić do dłoni. Następnie przenieść je do sporych rozmiarów miski i szczelnie zawinąć folią spożywczą. Odłożyć na 1,5 godziny do wyrośnięcia.
- W międzyczasie przygotować masę makową: mak zalać wrzątkiem i zostawić na kwadrans do nasączenia. W międzyczasie drobno pokroić orzechy włoskie i migdały. Po upływie 15 minut odsączyć mak i dwa razy zmielić przy użyciu młynka do mielenia.
Tak przygotowany mak umieścić w dość sporym naczyniu lub misce i połączyć z pozostałymi składnikami.
- Przyszykować nadzienie strucli: domową masę makową i kaszę jaglaną połączyć, używając do tego celu blendera ręcznego. Czas miksowania powinien być krótki, chodzi o to, by rozdrobnić kaszę i dobrze zmieszać ją z makiem.
- Nie przerywając blendowania, dodawać po trochu napoju roślinnego. Masa makowa powinna mieć podobną budyniowi gęstą konsystencję.
- Wyrośnięte ciasto na makowiec wyłożyć na stolnicę i przepołowić. Obie części rozwałkować na prostokątny placek o grubości mniej więcej 0,5 cm. Na prostokątach rozprowadzić grubą warstwę masy makowej, a następnie zwinąć wzdłuż dłuższego boku.
- Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na niej oba makowce, po czym pozostawić na pół godziny (do trzech kwadransów) do wyrośnięcia.
- Po tym czasie blaszkę wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 30-40 minut.
- Przygotować lukier: przesiać przez sitko cukier puder, a następnie dolać gorącą wodę. Używając łyżki, starannie utrzeć – lukier powinien mieć jednolitą i gładką konsystencję.
- Ostudzone makowce oblać lukrem i przyozdobić kandyzowaną skórką pomarańczową.
Smacznego!
Przy okazji polecamy przepis na: