asd

Keratella cochlearis

Zobacz również

Keratella cochlearis jest przedstawicielem gatunku zaliczanego do rodziny wrotek (Rotifera). Zwierzę to występuje powszechnie na całym świecie. Jest doskonale przystosowane do życia zarówno w wodach słodkich, jak i morskich. Przeciętna długość życia pojedynczej wrotki wynosi kilka tygodni.

Opis

Ciała Keratella cochlearis pokryte są owalną loriką, która pełni funkcję pancerza ochronnego. W jego przedniej części widoczne są trzy pary kolców, z których każda wygląda nieco inaczej. Kolce w jednej parze zbiegają się ku sobie, w kolejnej są wykrzywione w części brzusznej, a w ostatniej rozkładają się na boki. Wrotka ma też jedno czerwone oko.

W przedniej części ciała można również dostrzec otwór gębowy w kształcie lejka. Otoczony jest on ze wszystkich stron charakterystycznymi rzęskami. Wprawione w ruch wirujący rzęski umożliwiają zwierzęciu zdobywanie pokarmu. Pełnią też funkcję lokomocyjną. Dzięki nim wrotka może swobodnie przemieszczać się w wodzie.

Niektórzy przedstawiciele Keratella cochlearis mają długi kolec zlokalizowany w tylnej części ciała. U innych natomiast nie stwierdza się obecności takiego kolca. Wszystkie osobniki pozbawione są nóg.

Występowanie

Zasięg występowania wrotki jest bardzo szeroki. Zasiedla ona różne cieki i zbiorniki wodne. Keratella cochlearis często spotkać można zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. Uważa się, że jest to najbardziej rozpowszechniony gatunek wrotki na całym świecie.

Cykl życia

Keratella cochlearis są rozdzielnopłciowe. Dymorfizm płciowy u tego gatunku jest wyraźnie zaznaczony. Przejawia się on głównie w większych rozmiarach ciała samic w porównaniu do osobników płci męskiej.

Keratella cochlearis z reguły rozmnażają się poprzez dzieworództwo. W takiej sytuacji jajo wytwarzane przez osobnika płci żeńskiej nie wymaga zapłodnienia. Zawiera ono bowiem pełen zestaw chromosomów. Samica opiekuje się jajem aż do momentu wyklucia się z niego wrotki. Młody osobnik wyglądem przypomina dorosłego. Różni się od niego tylko wielkością.

Niedojrzałe wrotki mogą być wyposażone w kolec umieszczony w tylnej części ciała. Takie osobniki zalicza się do kategorii typica. Osobniki pozbawione kolca należą natomiast do kategorii tecta. Kolec zazwyczaj pojawia się u zwierząt szczególnie narażonych na stanie się ofiarą drapieżnika. Obecność tego narządu uzależniona jest także od pory roku. W zimie wylęga się więcej wrotek typica. Osobniki tecta dominują natomiast w okresie letnim.

Istnieje możliwość wydawania na świat młodych z kolcem przez samice pozbawione tego narządu. Nierzadko zdarza się też sytuacja wykluwania się młodych zaliczanych do tecta z jaj złożonych przez matkę należącą do typica.

Keratella cochlearis mogą też rozmnażać się płciowo. W takiej sytuacji samica wytwarza jaja o zmniejszonej liczbie chromosomów. Z tych jaj mogą wykluć się młode osobniki dopiero wówczas, gdy dojdzie do ich zapłodnienia.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Keratella_cochlearis [dostęp: 19.09. 2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Анна Титова. Licencja: CC BY 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Seisonidae

Seisonidae jest przedstawicielem gatunku zaliczanego do rodziny wrotek (Rotifera). Bytuje on na różnych częściach ciała morskiego skorupiaka.

Brachionus plicatilis

Brachionus plicatilis to gatunek wrotek zaliczany do rodziny Brachionidae. Występuje w zbiornikach wodnych o różnym poziomie zasolenia.

Bdelloidea

Bdelloidea to typ wrotków zamieszkujących słodkowodne środowiska oraz mchy na całym świecie. Znanych jest ponad 450 gatunków bdelloidów.
Skip to content