Chromosomy kopalne – takiego zastoju jeszcze nie było!

Zobacz również

Większość skamieniałości to najczęściej tylko fragmenty pradawnych stworzeń. Dlatego ukazują one jedynie odrobiny starożytnego życia. Ale jedno z odkryć zawiera bardzo wyrazisty przekaz na temat swojego pochodzenia. Chodzi o pewną paproć i jej chromosomy.

Chromosomy ze Szwecji

Odnaleziona w jurajskiej skale w Szwecji skamieniała łodyga paproci dostarczyła naukowcom znakomity materiał do badań. Woda bogata w minerały wniknęła w tkanki rośliny tak szybko, że nie zdążyły nawet zacząć się rozpadać. Spektakularnie zachowany długosz królewski (rodzina: długoszowate) został opisany w Science przez trzech autorów ze Szwecji1.

Naukowcy pocięli skamieniałą łodygę na cienkie plasterki, które umieścili pod mikroskopem. W ten sposób mogli zaobserwować zachowaną cytoplazmę związaną z błoną komórkową, cząsteczki cytozolu, amyloplasty oraz jądra komórek z jąderkami. Ponadto odkryli tam również zamrożone chromosomy będące w różnych fazach podziału komórki – w profazie, metafazie, telofazie i prawdopodobnie anafazie.

Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Fernando Losada Rodríguez. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Wniosek naukowców

Badacze porównali skamieniałe chromosomy z chromosomami żyjących obecnie długoszy królewskich. Okazało się, że nie ma między nimi żadnej różnicy. Po 180 milionach lat działania doboru naturalnego korzystnych mutacji nie powstała ani jedna zmiana w tej paproci?

Autorzy napisali:

Przedstawiamy tutaj bezpośrednie dowody paleontologiczne na długotrwały zastój genomowy w tej rodzinie w postaci zwapniałego kłącza rośliny długoszowatej z dolnej jury w Szwecji, z nieskazitelnie zachowaną zawartością komórkową, w tym jądrami i chromosomami1.

Podkreślili również, że jest to “godny uwagi przykład ewolucyjnego zastoju wśród roślin1.

Ale czy „ewolucyjny zastój” nie jest oksymoronem? Jak można całkowity brak ewolucji interpretować w sposób ewolucyjny? Przecież ewolucja oznacza ciągłą zmianę…

Chromosomy niezgodne ze standardowym paradygmatem

Ciekawe jest to, że zgodnie z ewolucyjnym paradygmatem w ciągu powyższych 180 milionów lat jakieś małe futerkowe ssaki zamieniły się w ludzi. Ale żaden chromosom długosza królewskiego nie uległ jakiejkolwiek zmianie. A zatem jest jakiś problem z tymi rzekomymi milionami lat.

Jak więc można wyjaśnić podobieństwo między obecnie żyjącym gatunkiem tej paproci a jego skamieniałym odpowiednikiem? Wygląda na to, że jego przodkami były paprocie, które Bóg stworzył kilka tysięcy lat temu wraz z innymi roślinami, jak sprawozdaje Księga Rodzaju2.


Przypisy

  1. Bomfleur, B., S. McLaughlin, and V. Vajda. 2014. Fossilized Nuclei and Chromosomes Reveal 180 Million Years of Genomic Stasis in Royal Ferns. Science. 343 (6177): 1376-1377.
  2. Rdz 1:12.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Fossil plant chromosomes look modern”, opublikowane na icr.org 16 kwietnia 2014.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content