Brachionus plicatilis to gatunek wrotek (Rotifera) zaliczany do rodziny Brachionidae. Zwierzę to występuje w zbiornikach wodnych o różnym poziomie zasolenia. Dobrze znosi zarówno niskie, jak i wysokie stężenie soli w wodzie.
Brachionus plicatilis jako jedna z nielicznych wrotek ma istotne znaczenie komercyjne. Przedstawicieli tego gatunku powszechnie wykorzystuje się w hodowli ryb jako pokarm dla ich narybku. Wrotka zasiedla słone jeziora na całym świecie. Nierzadko pełni funkcję wskaźnika czystości wód w badaniach ekologicznych.
Rozmnażanie
Brachionus plicatilis może rozmnażać się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo. Rozmnażanie płciowe nosi nazwę miksis. Zwykle dochodzi do niego w sytuacji dużego zagęszczenia populacji na danym terenie. O potrzebie wykorzystania tej formy rozrodu w danych okolicznościach wrotki informuje odbierany przez nie specjalny sygnał chemiczny.
Rozmnażanie bezpłciowe odbywa się poprzez partenogenezę. Ta forma rozrodu, zwana też dzieworództwem, polega na wykluwaniu się młodych osobników z niezapłodnionych jaj.
Kompleks kryptogatunków
Przez długi czas wśród szczepów Brachionus plicatilis wyróżniano dwie formy: „L” i „S”. Przeprowadzone szczegółowe analizy morfologiczne, kariotypowe i genetyczne wykazały jednak, że wspomniane formy w rzeczywistości stanowią dwa odrębne gatunki – Brachionus plicatilis i Brachionus rotundiformis.
W 2002 roku przebadano sekwencję DNA przedstawicieli gatunku Brachionus plicatilis. Na podstawie wspomnianych analiz stwierdzono, że gatunek ten tworzy kompleks kryptogatunków, składający się z około 10 niezależnych gatunków. W późniejszym czasie liczbę tych kryptogatunków poszerzono do 22.
Obecnie w całym kompleksie gatunkowym wyróżnia się trzy główne grupy: klad L (gatunki o większej budowie ciała i genomie, np. Brachionus plicatilis s.s.), klad SM (gatunki o średniej wielkości ciała i genomu, np.Brachionus Almenara) oraz klad SS (gatunki o małej budowie ciała i genomu, np. Brachionus rotundiformis).
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Brachionus_plicatilis [dostęp: 19.09. 2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Sofdrakou. Licencja: CC BY-SA 4.0.