Karaś srebrzysty (Carassius gibelio), należy do rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Karaś srebrzysty jest średniej wielkości rybą. Zazwyczaj waży do 3 kilogramów i osiąga długość do 45 centymetrów.
Zachowanie
Karaś srebrzysty jest rybą wszystkożerną. Żywi się planktonem, bezkręgowcami, roślinnością i detrytusem.
Pochodzi z Syberii lub Europy Środkowej. Został wprowadzony do jezior, stawów i wolno płynących rzek w Europie, Ameryce Północnej i Azji.
Karaś srebrzysty jest inwazyjnym gatunkiem. Bardzo szybko rozmnaża się i rozprzestrzenia.
W 2020 roku naukowcy odkryli, że niewielka ilość zapłodnionych jaj karasia srebrzystego, które zostały zjedzone przez ptaki, przeżywa przejście przez ich przewód pokarmowy. Jaja wylęgają się po wydaleniu z kałem. Ptaki preferują jaja ryb, a karasie zapładniają ich setki tysięcy podczas jednego tarła. To może wskazywać na to, że przenoszenie jaj przez ptaki, może być niedocenianym sposobem na rozprzestrzenianie się karasia srebrzystego.
Karaś srebrzysty potrafi rozmnażać się poprzez ginogenzę. Oznacza to, że do zapłodnienia potrzebne są plemniki, ale nie przekazują one DNA do zarodka. Samice składają jaja i „kradną” plemniki od spokrewnionych gatunków. W ten sposób mogą rozmnażać się z niezapłodnionych jaj.
Opis
Ciało karasia srebrzystego ma zazwyczaj srebrny kolor, ale występują też inne odmiany barwne. Ryba ta ma masywne ciało. Przypomina karasia chińskiego (Carassius carassius), choć ma większe łuski niż on i osiąga długość od 10 do 35 cm.
Zazwyczaj posiada od 27 do 32 łusek wzdłuż linii bocznej, podczas gdy karaś chiński ma ich od 31 do 35. Karaś srebrzysty, jak nazwa na to wskazuje, ma srebrny kolor łusek, czasami z delikatnym złotym odcieniem. Karaś chiński z kolei ma złoty wygląd. Ogon karasia srebrzystego jest dość mocno wcięty.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Halichoeres leucoxanthus
- Epinephelus striatus
- Hetyci potwierdzają wiarygodność Biblii
- Czwarta rewolucja przemysłowa a nasze człowieczeństwo – część 1
- Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Prussian_carp [dostęp: 04.11.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: George Chernilevsky. Licencja: CC BY-SA 3.0.