Jerzyk blady (Apus pallidus) należy do rodziny jerzykowatych i rzędu krótkonogich.
Ma bardzo krótkie nogi, których używa wyłącznie do chwytania się pionowych powierzchni. Jerzyki nigdy nie lądują dobrowolnie na ziemi. Większość życia spędzają w powietrzu. Żywią się owadami łapanymi w locie i również będąc w powietrzu piją wodę.
Taksonomia
Jerzyk blady został opisany po raz pierwszy przez angielskiego przyrodnika George’a Ernesta Shelley’a w 1870 roku.
Opis
Ten gatunek ma 16–17 cm długości. Jest bardzo podobny do jerzyka zwyczajnego, jednak można go odróżnić, jeśli ma się dobry widok na niego. Ma krótki, rozwidlony ogon i długie, zakrzywione skrzydła przypominające półksiężyc lub bumerang.
Upierzenie jerzyka bladego jest ciemne, z wyjątkiem dużej białej plamy na gardle, która jest widoczna z daleka. Jest krępy i bardziej brązowy niż jerzyk zwyczajny.
Jego lotki, spód ciała i kuper są nieco jaśniejsze. Jego brzuch wygląda jakby był pokryty łuskami, w nieco inny sposób też lata. Głos jerzyka bladego to głośny krzyk, przypominający dźwięk jerzyka zwyczajnego, choć częściej jest dwusylabowy.
Występowanie i siedlisko
Jerzyki blade gniazdują na klifach i pod okapami budynków wokół Morza Śródziemnego, a także na Wyspach Kanaryjskich i Maderze. Składają dwa jaja.
Obszary na północ od swoich terenów lęgowych odwiedzają rzadko. Mogą być trudne do zidentyfikowania. Jerzyki blade przylatują wcześniej i odlatują później niż jerzyki zwyczajne. Dlatego wcześnie lub późno spotykane osobniki na północ od zwykłego zasięgu warto obserwować dokładniej.
Migracja
Podobnie jak jaskółki, jerzyki blade to ptaki wędrowne. Zimują w południowej Afryce lub Azji Południowo-Wschodniej.
Śledzenie poprzez opaskę GPS wykazało, że jerzyki blade gniazdujące w Gibraltarze zimują na kilku obszarach w Afryce, na południe od Sahary. Jeden z ptaków śledzonych przez dwie kolejne zimy wracał do tych samych obszarów Afryki rok po roku. Badania potwierdzają też wcześniejsze ustalenia, że jerzyki poza sezonem lęgowym prawie cały czas spędzają w powietrzu. U dwóch jerzyków bladych nie zaobserwowano żadnych oznak przebywania na lądzie.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Muchomor rdzawobrązowy
- Szynszyla
- Tylko jedna epoka lodowcowa?
- Zimnokrwiste dinozaury – tak czy nie?
- Szczątkowa miednica wielorybów – niekoniecznie szczątkowa i niekoniecznie miednica
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Pallid_swift [dostęp: 07.11.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Francesco Veronesi. Licencja: CC BY-SA 2.0.