Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – 5 rzeczy, które możesz zrobić

Zobacz również

Strona głównaRodzinaJak przygotować dziecko na rodzeństwo – 5 rzeczy, które możesz zrobić

W waszej rodzinie wkrótce pojawi się kolejne dziecko i zastanawiasz się, jak przygotować na to swojego starszaka? Marzysz o dobrej relacji między rodzeństwem i chcesz zbudować pod nią mocny fundament? Dowiedz się, co możesz zrobić, by przygotować dziecko na pojawienie się nowego członka rodziny.

To czas, by zbudować mocny fundament

Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystywanie okresu ciąży na budowanie mocnej relacji z dzieckiem. Wspólnie spędzony czas – na wycieczkach, wieczorne opowieści czy specjalne wyjścia tylko z jednym z rodziców – będzie stanowił silny fundament relacji już po porodzie.

Bądź źródłem wiedzy odpowiedniej do wieku dziecka

W zależności od tego, w jakim wieku jest starsze dziecko, może ono zadawać różne pytania, obserwując rosnący brzuch mamy. Zawsze należy odpowiadać zgodnie z naszą wiedzą i przekonaniami, ale jednocześnie nie wykraczać poza konkretne pytanie zadane przez dziecko.

W tym czasie bardzo dobrze sprawdza się wspólne czytanie książeczek o ludzkim ciele, okresie ciąży i porodzie, o tym, jak zachowują się noworodki czy też o uczuciach z tym związanych. Książeczki poruszające trudne emocje i zachowania związane z pojawieniem się rodzeństwa dobrze jest zostawić na czas, gdy podobne problemy już wystąpią, czyli po narodzinach maluszka.

Oprócz książek niezwykłą wartość mają wasze opowiadania o okresie, w którym  wasze dziecko było niemowlakiem: jak się narodziło, o ciekawych i śmiesznych historiach z tego etapu jego życia. Dzieci bardzo lubią oglądać swoje zdjęcia i mogą niemal w nieskończoność słuchać o sobie. Kształtowanie w nich świadomości, że też przechodziły ten etap rozwoju, pozwoli im okazać empatię i wyrozumiałość wobec nowego członka rodziny.

Mądrze zaangażuj w przygotowania

Nieodłącznym elementem przygotowań do pojawienia się noworodka jest kupienie potrzebnych ubranek, akcesoriów czy mebli. Jak najbardziej można zaangażować starsze dziecko w wybieranie potrzebnych rzeczy, ale trzeba mieć na uwadze, by nie przeciążyć go odpowiedzialnością. W zupełności wystarczy wspólne wybranie 2-3 rzeczy dla dzidziusia, by móc potem spędzić resztę czasu na wspólnej zabawie w parku czy udaniu się całą rodziną do ulubionej restauracji.

Zwróćcie także uwagę, by w ogromie otrzymywanych dla maluszka prezentów znalazły się także upominki dla pozostałych dzieci. By nie zaburzać zbyt mocno proporcji przedmiotów kupowanych dla malca w stosunku do reszty dzieci w rodzinie, wyprawkę możecie kompletować stopniowo. Ponadto dobrze jest wyjaśniać funkcję pojedynczych przedmiotów służących do pielęgnacji niemowląt, pozwalając je wypróbować starszemu dziecku. Dzięki temu automatycznie zmienimy postrzeganie tych akcesoriów w jego oczach. Przestają być one niedostępnym prezentem dla „nieznanego dzidziusia”, a stają się narzędziem uczącym go nowych umiejętności. Dzięki temu dziecko zamieni się wkrótce w „dumnego eksperta od pielęgnacji dzidziusiów”.

W zależności od tego, w jakim wieku jest starsze dziecko, może ono zadawać różne pytania, obserwując rosnący brzuch mamy. © Źródło zdjęcia: Freepik.

Czas na ćwiczenia praktyczne

Przekazywanie dziecku wiedzy jest bardzo ważne w procesie przygotowania go na rodzeństwo, ale nic nie zastąpi ćwiczeń praktycznych. Ze względu na to, że pojawienie się nowego członka rodziny jest bardzo dużą zmianą w życiu całej familii, warto wszystkie mniejsze modyfikacje, które będą jej towarzyszyć, stopniowo wprowadzić już wcześniej.

Spróbujcie spojrzeć oczami starszego dziecka: co może być dla niego nowym doświadczeniem? Zostanie samemu bez mamy na trzy dni (podczas gdy będzie ona w szpitalu)? W tej sytuacji potrenujcie zostawanie z osobą, która będzie się nim wtedy opiekować. A może planujecie przenieść starszaka do własnego łóżeczka? Dobrze jest to zrobić najpóźniej na dwa-trzy miesiące przed porodem.

Obierz odpowiednią perspektywę

Wiele kobiet po powrocie ze szpitala z maleńkim noworodkiem ma wrażenie, że jej czekające w domu dziecko (w przypadku większej ilości pociech to, które dotąd było najmłodsze) nagle dorośleje i staje się minimum o głowę wyższe. To sprawia, że naturalnie zaczynamy postrzegać je jako starsze i bardziej odpowiedzialne. To jednak tylko złudzenie. W  rzeczywistości potrzeby tego dziecka, szczególnie emocjonalne, są często większe od potrzeb maleństwa.

Rodzice nie powinni przyspieszać procesu dorastania dzieci. Niech lekcje im udzielane mają taki charakter, by inspirowały ich serca szlachetnymi zamierzeniami, ale pozwólcie im być dziećmi i rosnąć w prostej ufności, szczerości i prawdomówności1.

Przez pierwsze tygodnie po porodzie bardzo ważne jest to, by poświęcić czas szczególnie starszym dzieciom. By dostrzec ich emocje, zaopiekować się nimi, zapewnić maluchom poczucie bezpieczeństwa. Nawet najlepiej przygotowane na rodzeństwo dzieci czują wielką niepewność, gdy nowy członek rodziny pojawia się już fizycznie w ich domu. Czy nadal rodzice będą mnie kochać? Czy nadal będę dla nich ważny? Na te pytania musimy odpowiedzieć. Ale nie słowami, tylko naszą uwagą, troską i cierpliwym wysłuchaniem. Nawet jeśli w żalu padną z ich ust słowa, których jako rodzice nie chcielibyśmy nigdy usłyszeć. Pokażmy, że jesteśmy dla nich nadal dostępni.

Zapraszamy również do przeczytania poniższych artykułów:


Przypis

  1. E. G. White, Jak wychować dziecko?, Wydawnictwo Znaki Czasu, Warszawa 2011, s. 147-148.

© Źródło zdjęcia głównego: Freepik.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomóc