Ewolucja ptaków popadła w tarapaty…

Zobacz również

Jeszcze kilka lat temu naukowcy mieli opracowaną ogólną historię ewolucji ptaków. Gdy jednak odkryto pewnego skamieniałego ptaka w osadach dolnej kredy, cała dotychczasowa wizja okazała się nieprawdziwa…

Ewolucja ptaków – wcześniejsza koncepcja

Dzięki wykopaliskom prowadzonym w Chinach w tych samych warstwach, w których znajdują się dinozaury, odkryto wiele ptaków. Do pewnego momentu odnajdywane w osadach dolnej kredy najstarsze skamieniałe chińskie ptaki miały specyficzną budowę anatomiczną. Wskazywała ona na to, że ptaki te raczej wspinały się, a ich ślizgowy, czy też szybujący lot był aktywnością doraźną1.

Z kolei w osadach górnej kredy odnajdywano ptaki o budowie anatomicznej, jaką posiadają współczesne ptaki zdolne do lotu z napędem. Z tego powodu sformułowano teorię, że jedne wyewoluowały z drugich. Miało to nastąpić przez okres około 40 milionów lat – tyle, ile wynosi domniemana różnica czasu pomiędzy dolną i górną kredą. 

Ale pewne odkrycie obaliło całą tę historię.

Niespodziewany okaz

Oto mamy ptaka z dolnej kredy z grupy Enantiornitów: Pterygornis dapingfangensis. Analiza skamieniałości wykazała, że miał on całkowicie zrośnięte kości ramion, czyli ten sam typ sztywnych skrzydeł, które dzisiejszym ptakom służą do lotu z napędem. I podobnie do współczesnych ptaków miał również zrośnięte kości miednicy. Jest to najstarszy znany okaz o tego rodzaju budowie anatomicznej.

Dr Steve Brusatte z Uniwersytetu Edynburskiego po zapoznaniu się z artykułem naukowym opublikowanym w czasopiśmie PNAS powiedział BBC:

Są to podstawowe cechy współczesnego planu ptaków i są integralną częścią nadania ptakom siły i sztywności potrzebnej do latania2.

Z kolei jeden z naukowców współpracujących w badaniu, Min Wang z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, stwierdził:

[Znalezisko] przesunęło datę cech tych ptaków o ponad 40 milionów lat2.

A zatem wcześniej odkrywane w warstwach dolnej kredy ptaki o specyficznej budowie anatomicznej nie mogły ewoluować w ptaki w pełni ukształtowane do lotu. Układ anatomiczny współczesnego ptaka istniał przez cały czas tej domniemanej ewolucji.

Ewolucja ptaków – czy można temu wierzyć?

Kiedy kolejne wykopaliska i badania obalają wcześniej dominujące koncepcje, przychodzi myśl, czy tym wszystkim ewolucyjnym pomysłom można w ogóle wierzyć… Jaką można mieć pewność, że to, co dziś uważane jest za pewnik w świeckich kręgach naukowych, faktycznie jest prawdziwe? Każdorazowa konieczność wprowadzania zmian w ewolucyjnej narracji ujawnia słabość ewolucyjnych opowieści. Nie inaczej rzecz się ma z ewolucją ptaków.

A jednocześnie kolejne odkrycia – również Pterygornis dapingfangensis – pokazują, jak dobrze opis stworzenia i potopu z Księgi Rodzaju pasują do zapisu kopalnego. Jeśli Bóg na początku stworzył wszystkie podstawowe gatunki ptaków, to nie dziwne, że pojawiają się one w pełni ukształtowane wśród różnych innych skamieniałości.


Przypisy

  1. Thomas, B. 2017. Actual Feathers on Mystery Fossil Indicate ‘Bird.’ Acts & Facts. 46 (5): 15.
  2. Briggs, H. New evidence on how birds took to the air. BBC News. Posted on bbc.com October 10, 2017; dostęp: 12.10.2022.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Bird evolution story crash-lands”, opublikowane na icr.org 6 listopada 2017.

Zobacz również

Popularne artykuły

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Dlaczego wymarłe drzewa były najbardziej złożone?

Po raz kolejny świeccy naukowcy dokonali zagadkowego dla nich odkrycia, którego nie potrafią wyjaśnić w ramach swojego światopoglądu. Bo jeśli ewolucja miała...
Skip to content